Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

Rekolekcje – ogłoszenie

Poniżej przedstawiamy harmonogram rekolekcji oraz dowozy autobusów w tym czasie.

Rekolekcje wielkopostne odbędą się w terminie
1-3 kwietnia 2019 (poniedziałek, wtorek, środa)

Parafia św. Mikołaja Biskupa w Szaradowie

godz. 8.00 – gimnazjum, 7 i 8 sp
godz. 10.00 – 0-3 sp
godz. 12.00 – 4-6 sp

Parafia św. Michała Archanioła w Kcyni

godz. 9.00  – gimnazjum
godz. 10.30 – 5-8 sp
godz. 12.00 – 0-4 sp

Zwycięstwo Agaty!

W piątek 22 marca uczennica kl. IIIb Agata Marciniak reprezentowała naszą szkołę w „V Powiatowym Konkursie Recytacji Poezji i Prozy w Języku Angielskim”, który odbywał się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle nad Notecią. Agata zachwyciła jury swoją piękną wymową oraz dykcją, dlatego przyznano jej zaszczytne I miejsce. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!

Powiatowy Przegląd Wierszy Logopedycznych

7 marca uczniowie naszej szkoły z klasy I, II i III wzięli udział w IV Powiatowym Przeglądzie Wierszy Logopedycznych. Organizatorem konkursu była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szubinie. Naszą szkołę reprezentowali: Alan Hak z klasy I, Wojciech Sołdyga z klasy II i Franciszek Strzyżewski z klasy III. Uczestnicy konkursu recytowali wybrane przez siebie wiersze oraz przygotowali prace plastyczne obrazujące tematykę utworu. W przeglądzie wierszy logopedycznych udział wzięło 57 uczestników z powiatu nakielskiego. I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Franciszek Strzyżewski, natomiast Alan Hak otrzymał nagrodę specjalną. Serdecznie gratulujemy!

Paulina Otto

Targi zamiast wagarów

21 marca 2019 roku tradycyjnie w szkole Podstawowej w Mycielewie odbyły się Targi Edukacyjne.
W progach szkoły gościliśmy przedstawicieli 8. szkół z naszego województwa tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Samostrzelu, Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Łokietka w Lubaszczu, Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy oraz Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego i  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. Gości przywitała  pani dyrektor mgr Katarzyna Walasiewicz, po czym zaśpiewała  Jagoda Buksa
Wyżej wymienione szkoły przedstawiały swoje oferty edukacyjne na rok szkolny 2019/2020 zarówno dla trzecich klas gimnazjum i ósmej szkoły podstawowej. Po krótkich prezentacjach była możliwość, podejścia do stoisk, zadawania pytań.
Przedstawicielom szkół  bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, a pani Małgorzacie Kwiatkowskiej za zorganizowanie tego wydarzenia.
Po targach pojechaliśmy na Dni Otwarte do Szubińskiego Liceum.

Tekst: Sandra Stupek, foto: Wiktoria Obszyńska

Mówimy STOP środkom psychoaktywnym!

Okres dojrzewania jest dla młodych ludzi czasem wyjątkowym. I to nie tylko dlatego, że bywa on okresem „burzy i naporu”, ale też  dlatego, że jest to okres przełomowy między byciem już dorosłym, a pozostawaniem jeszcze dzieckiem. To właśnie w tym czasie młodzież próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie, „kim właściwie jestem?” czy „na ile mogę sobie pozwolić?”. Takie testowanie granic własnych możliwości ma swój oddźwięk także w sięganiu po substancje psychoaktywne …

 W czwartek 17 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne, które prowadziła Pani Patrycja Machoń z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Nakła nad Notecią. Zajęcia zorganizowane były dla klasy VII, VIII oraz uczniów III klas gimnazjum. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że Substancja psychoaktywna, to substancja chemiczna (związek chemiczny) oddziałująca na ośrodkowy układ nerwowy przez bezpośredni wpływ na funkcje mózgu, czego efektem są czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania. Używanie tych substancji może doprowadzić do nałogu i wyrządzić znaczne szkody zdrowotne, a nawet doprowadzić do śmierci.

Na koniec zajęć chętni uczniowie przymierzali przywiezione przez panią Machoń NARKOgogle, które symulują wiele skutków używania narkotyków, np.: zaburzenia percepcji, zawroty głowy, zniekształcenia obrazu, zaburzenia koncentracji i koordynacji oraz uczucie nudności.

Dziękujemy Pani Patrycji za ciekawe i pouczające zajęcia – MK

„Chłopiec z burzy” wzruszył do łez

W ramach realizacji projektu edukacyjnego pt. „Filmowa Akademia Młodych”, uczniowie klas IV-VII wraz z opiekunami udali się do Multikina w Bydgoszczy, gdzie obejrzeli australijski film z 2019 roku pt. „Chłopiec z burzy”. Bohater filmu, mieszkający wraz z ojcem w chacie nad oceanem, uratował  i wychował pisklęta pelikana. Z jednym z ptaków dziecko zaprzyjaźniło się, a zwierzę odwzajemniło sympatię. Niestety pelikan został zastrzelony przez myśliwych, a jego opiekun bardzo przeżył stratę przyjaciela. Wywołało to wielkie wzruszenie wśród widzów, którzy nie kryli łez.  Po kilkudziesięciu latach dawny „Chłopiec z burzy” opowiedział swoją historię dorastającej wnuczce zaangażowanej w ochronę przyrody zachodniego wybrzeża Australii. Projekcja filmu poprzedzona została prelekcją pani naukowiec dotyczącą ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt we współczesnym świecie. Opiekunkami uczniów w trakcie wyjazdu były panie: Renata Szczepaniak, Paulina Otto, Anna Pyszczyńska i Joanna Biernacka-Kozerewicz.

Joanna Biernacka-Kozerewicz

Przesadzili… z kwiatami

Oczekując na nadejście wiosny, uczniowie klasy 5 w trakcie zajęć z  wychowawcą przesadzili kwiaty doniczkowe w swojej izbie lekcyjnej. Po rozsadzeniu roślin, okazało się,
że jest ich bardzo dużo. Dzieci postanowiły obdarować kwiatami panie dyrektor, nauczycieli
i pozostałych pracowników szkoły, by upiększyły ich miejsca pracy. W ten sposób w naszej szkole zrobiło się jeszcze bardziej zielono. Teraz na uczniach spoczywa obowiązek, ale
i przyjemność dotycząca dbania o rośliny.

J. Biernacka-Kozerewicz

Partycja Bojas wyróżniona w etapie rejonowym konkursu interdyscyplinarnego

12 marca  w  Kujawsko-Pomorskim Centrum  Edukacji  Nauczycieli w Bydgoszczy odbyła się uroczysta gala, w trakcie której wręczono gratulacje
i nagrody trójce najlepszych uczestników etapów rejonowych Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego Wiedzy o Wielkich Polakach

„Bohater Polski Niepodległej Marian Rejewski – życie, dzieło i pamięć
na tle historii Polski XX i XXI wieku”
w Bydgoszczy i w Inowrocławiu. Wśród wyróżnionych znalazła się nasza uczennica – Partycja Bojas z klasy VIII. Gratulujemy!

Na tym jednak nie koniec zmagań konkursowych. Finał wojewódzki z udziałem Patrycji odbędzie się 21 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Już teraz trzymamy kciuki za naszą uczestniczkę!

 Dodajmy, że opiekunem merytorycznym Patrycji jest pani Renata Szczepaniak, a głównym organizatorem Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.

Tekst: J. Biernacka-Kozerewicz,
Foto: Ł. Szczepaniak

Hałas – nasz wróg

W czwartek w oddziałach 0-III odbył się apel pod hasłem „Hałas – nasz wróg”, który przygotowali uczniowie oddziału przedszkolnego „Ob” pod opieką pani Iwony Wojtkowiak. Dzieci recytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę. W trakcie prezentacji uczniowie dowiedzieli się, że hałas nie tylko uszkadza narząd słuchu, ale również przyczynia się do znacznego zmniejszenia koncentracji uwagi podczas nauki, a także do zmęczenia umysłowego dziecka. W hałasie nauka jest bardzo trudna, niekiedy wręcz niemożliwa. Gospodarze klas otrzymali znak „Nie hałasuj, hałas nam szkodzi”, który umieszczą w swojej sali. Będzie on im przypominał o konieczności zachowania ciszy.

Hałas nam szkodzi. Pokochajmy więc ciszę…

                                      Iwona Wojtkowiak

Poznajemy angielskie przysłowia i idiomy

Od marca rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję polegającą na zapoznawaniu uczniów z angielskimi przysłowiami  i idiomami. Postanowiliśmy zrobić to w ten sposób, że co tydzień na ścianie obok pokoju nauczycielskiego pojawia się plakat z wybranym idiomem i jego polskim znaczeniem. Co ciekawe, o ile często będą one znaczyły to samo co polskie przysłowia i idiomy to ich dosłowne tłumaczenie jest kompletnie inne! Żeby jeszcze bardziej ułatwić zapamiętanie, każdy z nich będzie ilustrowany pięknymi rysunkami Agaty Marciniak – uczennicy klasy III b.
A więc do dzieła drodzy uczniowie: przechodząc za każdym razem przeczytajcie, popatrzcie na rysunek, a z pewnością niejeden nowy idiom pozostanie w Waszych głowach!

J M-W

Pamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych

1 marca, w  Narodowym Dniu Pamięci  Żołnierzy Wyklętych, jak co roku,  w Szkole Podstawowej w Mycielewie  uczciliśmy pamięć polskich bohaterów czasów stalinowskiego reżimu. Młodzież z klas: siódmej, ósmej oraz trzeciej gimnazjum przygotowała dla swoich kolegów i nauczycieli inscenizację obrazującą ostatnie dni życia Danuty Siedzikówny, pseudonim „ Inka”, która poświęciła swoje młode życie broniąc najwyższych wartości. Uczniowie przedstawili także wiersze i pieśni upamiętniające wszystkich poległych Żołnierzy Niezłomnych, ukazując ich wierność ojczyźnie, dowódcom i złożonej przysiędze. Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz. Podkreśliła
w swoim wystąpieniu ogromne zasługi ludności cywilnej, która niosąc pomoc Żołnierzom Wyklętym, była równie dotkliwie prześladowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Tekst J. Biernacka-Kozerewicz, foto WN

Bezpieczny Internet 2019

28 lutego 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mycielewie uczestniczyli w akcji ogólnoszkolnej, sięgającej zasięgiem całą Unię Europejską, Dnień Bezpiecznego Internetu.

Za całość przedsięwzięcia odpowiedzialni byli uczniowie z trzeciej gimnazjum wraz z wychowawcą i nauczycielem informatyki Wawrzynem Nowakiem.
Na gazetkach zawisły plakaty promujące bezpieczeństwo w Internecie. Dodatkowo uczniowie przygotowali trzy filmy: ankieta wiedzy o Internecie, kanał youtubera Bartasa oraz tradycyjnie teledysk do popularnego utworu z top list stacji radiowych. Najmłodsi otrzymali kolorowanki o tematyce bezpieczeństwa w Internecie, pokolorowane prace wezmą udział w konkursie z nagrodami. Przewidziano dodatkowe nagrody dla osób, które ubrały bluzy o tematyce IT.
Uczniowie od zerówki po gimnazjum mogli sprawdzić się również w quizie z nagrodami, oczywiście z wiedzy o Internecie. Na koniec inicjatywę podsumowała i doceniła dyrekcja: Katarzyna Walasiewicz i Agnieszka Magdziarz.

Film Ankieta Film Youtuber Bartas Film Weź Nie Pytaj

Tekst i foto Wawrzyn Nowak