Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich! Jesteśmy z Wami już od 1917 roku.

Jesienne zakwity kasztanowca w Mycielewie

Tak, tak dobrze zrozumieliście – w Mycielewie zakwitły kasztanowce.

Powód do radości? – oczywiście jesteśmy pewni, że to dobry znak na rozpoczynający się nowy rok szkolny 2018/2019.

Coraz częściej słyszymy o takich anomaliach w przyrodzie, rośliny zakwitają wtedy kiedy pora na rozsiewanie nasion, temperatury powyżej 10 stopni w grudniu, a i owszem, ptaki które powinny dawno odlecieć a czekają na znak przyrody: że to już Ten czas. Jednym z powodów zakwitnięcia kasztanowca jest kasztanowiczek szrotówek, motyl którego larwy na wiosnę zjadają liście tego drzewa, a teraz roślina próbuje nadrobić stracony czas i …. rozkwita. Zapewne nie byłoby to możliwe gdyby nie  zmiana klimatu, którą właśnie można obserwować. Ingerencja człowieka w świat przyrody zmienia Ziemię i wszystkie procesy na niej zachodzące. Na całe szczęście są ludzie którzy próbują odwrócić i naprawić negatywną działalność człowieka.

Uczniowie naszej szkoły od zawsze walczyli nie tylko z kasztanowiczkiem  szrotówkiem (coroczne grabienie liści), ale w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu dla szkół –  Klimat to temat! realizowany przez Centrum  Edukacji  Obywatelskiej oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, to program podejmujący aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkich zjawiskami i wydarzeniami. Ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej.

Oczywiście już 21 września startujemy w akcji Sprzątanie Świata 2018 i oczywiście chwalimy się wyróżnieniem w konkursie gminnym „Segregacja to się opłaca”.