Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

Pierwsza pomoc w przedszkolu

W poniedziałek, 30 kwietnia 2018r. odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie prowadził pan Michał Modliński.

Spotkanie odbyło się w oddziałach przedszkolnych. Podczas zajęć dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, gdy osoby dorosłe są nieobecne. Największe emocje wśród przedszkolaków wzbudził pokaz czynności  resuscytacji wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Dzieci pod okiem prowadzącego samodzielnie wykazywały się znajomością udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytację na fantomach. Utrwalały numery alarmowe, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy.

Zajęcia te były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

                  Iwona Wojtkowiak, Alina Napierała

I miejsce w Pluszowym Misiu

17 kwietnia Szkoła Podstawowa w Mycielewie zdobyła I miejsce w XVII Edycji Sportowego Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych „Pluszowy Miś” Gminy Kcynia.

Punktacja końcowa:
1. Mycielewo 246 pkt.
2. Kcynia 239 pkt.
3. Palmierowo 213 pkt.
4. Laskownica  208 pkt.

Wyróżnienie dla Zosi Strzyżewskiej!

Troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Orzeł Biały – Nasza Duma” organizowanym przez biuro senatorskie. Prace te były bardzo pracochłonne, wymagały dużego wysiłku oraz zmysłu artystycznego i pomysłowości. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę to:
Amadeusz Hak z kl. IV SP
Maja Gołąb z kl. VII SP
Zofia Strzyżewska z kl. III gimnazjum
Wśród wielu prac konkursowych wyróżniono dzieło Zofii Strzyżewskiej, która została zaproszona po odbiór nagrody do Biura Senatorskiego naszego okręgu, znajdującego się w Bydgoszczy.
Serdecznie gratulujemy uczniom pięknych prac.

A.Hak

Wyjazd do FamilyPark

HM

Klasa VI dla Ziemi

23 kwietnia 2018 r. klasa VI przygotowała apel tematyczny z okazji obchodzonego wczoraj Dnia Ziemi.

WN

ŚWIĘTO ZIEMI

23 kwietnia 2018 r. dzieci klas 0–III  uczciły Międzynarodowy Dzień Ziemi. Uczniowie przygotowani przez panią Iwonę Wojtkowiak wystąpili w przedstawieniu pt. „Woda, słońce, powietrze, las – bardzo kochamy Was”.

I.W.

Amadeusz wrócił z II miejscem w gminie z ”Turnieju Słowa”

19 kwietnia odbył się w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek im. Klary Prillowej w Kcyni Gminny Konkurs Recytatorski „Turniej Słowa 2018” Nasz uczeń- Amadeusz Hak z kl. IV zaprezentował fragment Księgi I „ Przygody Koziołka Matołka” i zdobył II miejsce w kategorii klas IV- VI. Tym samym Amadeusz został zaproszony na Wojewódzki Turniej „Słowo Źródłem Inspiracji 2018” do Bydgoszczy, gdzie pojedzie w czerwcu Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

AKH

Koncert na żywo z Filharmonii Pomorskiej

18 kwietnia za sprawą szkolnego  koordynatora do spraw kultury- pani Agnieszki Koralewskiej- Hak, dzieci naszej szkoły zaproszone zostały przed monitory -do udziału w koncertach edukacyjnych , transmitowanych na żywo z sali kameralnej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Audycja kwietniowa pt.: „ Dźwiękowy  przepis na Apfelstrudel z kawą po wiedeńsku„, skierowana była do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej.

Opis audycji: Dźwiękowy  przepis na Apfelstrudel z kawą po wiedeńsku

Jedni jadą do Wiednia (tak jak starsi uczniowie naszej szkoły w maju zeszłego roku  na aromatyczną kawę i apfelstrudel z sosem wanilinowym… to podróż kulinarna, ciesząca podniebienie. My dziś wybraliśmy  się, by posłuchać muzyki austriackich kompozytorów. Tę podróż z pewnością nazwalibyśmy muzyczną.. Była  to dźwiękowa uczta ze szczyptą szaleństwa, dodatkiem ekstrawagancji, idealnie doprawiona przez mistrza Mozarta czy familię Straussów. W jednej i drugiej wyprawie chodziło o staranne wykonanie, „dobry smak” w przygotowaniu i zastosowanie najlepszego przepisu. Mówiono też o trudach przygotowań, gustach muzycznych i zapisie-przepisie nutowym.

Dzieci bardzo aktywnie wzięły udział w tym ciekawym koncercie klaszcząc, śpiewając czy wirując w Polce, której kroki zaprezentowała uczniom p. A. Hak. Dzieci z klasy O chętnie wzięły udział zarówno w koncercie jak i w nauce tańca. Już czekamy na kolejne takie atrakcje.

A.Hak

Wyprawa na wystawę… Budowli z klocków LEGO

11 kwietnia 2018 dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę do Bydgoskiego FOCUSA na wystawę budowli z klocków LEGO. Wystawa składała się z kilku stref tematycznych. W strefie gigantycznych modeli znajdowały się Super Bohaterzy: Thor, Kapitan America, Hulk oraz największy obiekt wystawy – samolot AIR FORCE ONE (samolot prezydenta USA). Budził duże zainteresowanie wśród zwiedzających. Strefa dotycząca ciała człowieka przedstawiała modele ukazujące budowę układów i narządów wewnętrznych. Dalej można było podziwiać architekturę światową: obserwatorium astronomiczne w Greenwich, dworzec w Paryżu, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, stadiony biorące udział w Euro 2012. Dzieci oczywiście najbardziej interesowały sceny i postaci z filmów i bajek np. Smerfy; makieta kolejowa z jeżdżącymi pociągami oraz konstrukcje z LEGO technik, które można było samodzielnie uruchamiać. Poznały również znane postacie z historii Polski: Mikołaja Kopernika i Fryderyka Chopina. Wśród modeli statków rozpoznaliśmy Titanika, statek Piratów z filmu Romana Polańskiego. Całość wystawy zamykała Aleja Gwiazd Sportu – postaci wykonane w skali 1:1 – Robert  Lewandowski, Agnieszka Radwańska, Tomasz Gollob, Rafał Sonik, Kamil Grosicki i trener naszych piłkarzy Adam Nawałka.

Atrakcją wieńczącą wystawię był pobyt w Strefie Zabawy. Dzieci mogły poczuć się konstruktorami. Miały do dyspozycji klocki różnych rozmiarów od Duplo do tworzenia mozaiki na ścianie. W strefie gier LEGO mogły korzystać z Play Station 4. Jedynym ograniczeniem był czas pobytu w strefie zabawy. No cóż chętnych było wielu.

Mamy nadzieję, że wrażenia z wyjazdu na wystawę rozwinęły u dzieci wyobraźnię przestrzenną i staną się inspiracją do tworzenia własnych budowli.

Gabriela Wesół

Angielski, niemiecki? – kierunek Mycielewo

Wieloletnią niepisaną tradycją jest już, że to właśnie w Mycielewie odbywają się konkursy językowe dla szkół podstawowych i gimnazjów w naszej gminie. Nie inaczej jest w bieżącym roku szkolnym.

Szkoła Podstawowa w Mycielewie z radością gościła uczestników pierwszego z tych konkursów pt. „English is easy, Deutsch ist einfach” z Dziewierzewa, Dobieszewa, Kcyni i Palmierowa.  Konkurs ten organizowany jest w naszej szkole od 2016 roku – w pierwszych dwóch edycjach dedykowany był dla uczniów klas I-ych gimnazjum, w tym roku adresowany był do uczniów klas VII-ych szkół podstawowych.

Organizatorki: p. Joanna Maćkowska-Wrzyszcz i p. Paulina Otto zapewniły jak zawsze uczestnikom i ich opiekunom moc wrażeń. Uczniowie mieli możliwość wykazania się znajomością języka angielskiego i języka niemieckiego zarówno w mowie jak i w piśmie. Zadania z obu języków przeplatały się nawzajem, więc uczniom nie raz „plątały się” języki. Zaangażowanie nauczycieli w przygotowanie do konkursu dało możliwość wykazania się najlepszym uczniom w gminie i zmotywowania ich do do wytrwałej pracy nad swoimi umiejętnościami.

Podczas tegorocznego konkursu oprócz znanych i lubianych już konkurencji typu kalambury, quiz czy tzw.”bomba”, uczestnicy mieli za zadanie odczytać i rozwiązać zadania z j. angielskiego zaszyfrowane przy pomocy QR code – ten rodzaj zadania to nowość jeżeli chodzi o konkursy przedmiotowe.

Przybyli nauczyciele nadzorowali przebieg konkursu i kontrolowali poprawność wykonywanych przez uczniów prac. Wszystkie zadania rozwiązywane były z uśmiechem na twarzy i w duchu zasad fair play co przyczyniło się do integracji uczestników. Po zaciętej dogrywce klasyfikacja końcowa przedstawia się w następujący sposób

I miejsce: SP Mycielewo: Marcin Kaleta, Marcel Katafiasz, Paweł Strzyżewski

II miejsce: SP Dziewierzewo: Piotr Czyż, Andrzej Kamiński, Piotr Wekwerth

III miejsce SP Kcynia: Zuzanna Repczyńska, Daria Walentowska, Zofia Wielebska

Organizatorzy składają podziękowania Radzie Rodziców SP Mycielewo oraz Urzędowi Miejskiemu w Kcyni za wsparcie w podejmowanych inicjatywach.

Dołączyli do grona czytelników biblioteki

W piątek, 6 kwietnia 2018 r. uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej przystąpili do „Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej”. Wcześniej wzięli udział w inscenizacji przygotowanej przez uczniów klasy V i bibliotekarkę naszej szkoły P. M. Borzych. Starsi koledzy za pomocą wierszy przedstawili zasady korzystania z biblioteki. Dzieci wysłuchały próśb książek, a następnie z zaangażowaniem odgadywały zagadki związane z ulubionymi baśniami i wierszami dla najmłodszych. Spotkanie zakończyło złożenie ślubowania i uroczyste pasowanie na czytelnika.

M. Borzych

Apel tematyczny SU

27 marca klasa 7 przygotowała apel na temat zagrożonych gatunków zwierząt. Uczniowie przygotowali prezentację, krótki film, m.in. o organizacji WWF, działającej na rzecz przyrody.
Dodatkowo, by sprawdzić czujność publiczności, przeprowadzili krótki quiz.

    Z. Grzegorek

Zielona Kartka na Święta

17 osób z naszej szkoły wzięło udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym zorganizowanym przed Wielkanocą przez NOK. Wśród 10 laureatów tegoż konkursu znalazły się też dwie uczennice naszej szkoły- siostry: Wiktoria i Oliwia Stypczyńskie.
Wszyscy uczestnicy konkursu wykonali piękne dzieła z jeszcze piękniejszym przesłaniem- kartki te trafiły do osób starszych, samotnych, przebywających w domach dziecka, domach starców czy hospicjach. Cieszymy się, że tak dużo osób z mycielewskiej szkoły wspomogło to piękne dzieło. Serdecznie Wam gratulujemy kochani.

AKH