Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

W bydgoskim Exploseum

9 listopada grupa 38 uczniów wraz z opiekunami: panią Marzeną Borzych, panią Małgorzatą Kwiatkowską oraz z panią Joanną Biernacką-Kozerewicz udała się na autokarową wycieczkę do Bydgoszczy, której celem było zapoznanie się z wystawami w muzeum Exploseum.  Zwiedzający usłyszeli od przewodnika historię zakładów DAG Fabrik Bromberg, które istniały na terenie Bydgoszczy w czasie II wojny światowej. Były to fabryki produkujące trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajające 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim, wykorzystujące niewolniczą pracę Polaków, a pod koniec wojny, także  kobiet żydowskich. Zimą 1945,  po opuszczeniu zakładów przez Niemców, maszyny i urządzenia fabryczne zostały wywiezione do ZSRR.  Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii zakładów, odpowiadała na pytania przewodnika oraz zwiedziła siedem budynków pofabrycznych połączonych podziemnymi korytarzami.

Tekst: Joanna Biernacka-Kozerewicz,
f
oto: Julia Ziemińska, Malwina Wałkiewicz

Tematycznie z okazji 1 listopada

6 listopada klasa 2a gimnazjum przygotowała apel tematyczny, dotyczący ważnego święta. 1 listopada obchodziliśmy Wszystkich Świętych. Jest to czas wspomnień o tych, którzy odeszli. Ważne, aby pamiętać o nich, mówić o ich zasługach, osiągnięciach, ponieważ na to zasługują. Podczas występu przytoczono m.in. słowa ks. J. Twardowskiego „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”, myślę że trafiają one do wszystkich, uświadamiając nas, że śmierć może nadejść w każdej chwili. 

Z. Grzegorek

Śniadanie daje moc!

8 listopada 2017 r. dzieci z „Biedronek” i  „Krasnali”, wraz ze swoimi wychowawczyniami, wzięły udział w akcji Śniadanie Daje Moc. Tego dnia przyniosły one do przedszkola zdrowe produkty, m.in. pomidory, ogórki, ser, paprykę, rzodkiewki.
Po umyciu i przygotowaniu produktów przygotowaliśmy smaczne i zdrowe kanapki.

I.W., A.N.