Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

O reformie i podziękowania za piękne jednoślady

W piątek 24 marca 2017 r. do Zespołu Szkół w Mycielewie przyjechał burmistrz Kcyni pan Marek Szaruga. Członkom Rady Pedagogicznej przedstawił zmiany dotyczące reorganizacji szkolnictwa na terenie gminy Kcynia. Reforma polegać ma na wygaszaniu gimnazjów i wprowadzaniu ośmioklasowych szkół podstawowych.
Pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz wręczyła także podziękowania za ufundowanie 2 rowerów Silvanie i Marianowi Oczkowskim, przewodniczącej Rady Rodziców Joannie Stypczyńskiej oraz Joannie Maćkowskiej-Wrzyszcz – założycielce „Małego Wolontariatu”.
Dzięki pomocy tych osób wzbogaciliśmy się o jednoślady wartości 2000 zł, które pomogą w przygotowaniu uczniów do Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz do egzaminu na kartę rowerową.
Dziękujemy!

Pogadanka o wielorybie – uwaga!

Dwóch policjantów z komisariatu w Kcyni st. asp. Tomasz Mazurek i asp. szt. Marek Dubiel przeprowadziło pogadankę na temat zagrożeń wynikających z gry w niebieskiego wieloryba.
Niebieski Wieloryb to gra, podczas której uczestnicy – dzieci – dostają różne zadania. Przez 50 dni koordynator każe im między innymi dokonywać samookaleczenia, unikać snu i oglądać horrory.
W ostatni, pięćdziesiąty dzień, uczestnik otrzymuje zadane skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia. W Rosji i na Ukrainie w ostatnim czasie samobójstwo w tych okolicznościach popełniło blisko 200 dzieci. Niestety, można spodziewać się, iż gra będzie docierać do coraz większej liczby dzieci, które są podatne na tego rodzaju manipulacje – informuje kuratorium oświaty i przestrzega przed grą Niebieski Wieloryb, która może być śmiertelnie niebezpieczna!

WN

„English is easy, Deutsch ist einfach”

22 marca w ZS w Mycielewie po raz kolejny odbył się gminny konkurs dla uczniów klas I-ych gimnazjum pod nazwą „English is easy, Deutsch ist einfach” przygotowany przez p. Joannę Maćkowską-Wrzyszcz i p. Paulinę Otto.  Jest to jeden z nielicznych konkursów językowych, w którym uczniowie oprócz wiadomości teoretycznych musieli wykazać się również umiejętnościami praktycznymi z języka angielskiego i języka niemieckiego m. in. wskazywaniem drogi do określonego punktu na mapie, opisywaniem wybranego pomieszczenia w domu itp. W przesympatycznej atmosferze uczniowie drużynowo rozwiązywali krzyżówki, grali w kalambury i tzw. „bombę”.

Po bardzo wyrównanych potyczkach  językowych klasyfikacja końcowa przedstawia się w następujący sposób:
I miejsce – Gimnazjum w Kcyni – Lara Doiczman, Dobrawa Świder i Jakub Tobys
II miejsce – Gimnazjum w Mycielewie – Krzysztof Borzych, Piotr Kaleta i Kacper Otto
III miejsce – Gimnazjum w Dziewierzewie – Przemysław Kruszka, Wiktoria Wełnicka i Dominika Wilczyńska
IV miejsce – Gimnazjum w Chwaliszewie – Hubert Antczak, Paulina Michalska i Natalia Nowakowska

Dyplomy i nagrody wręczyła zwycięzcom p. dyrektor Katarzyna Walasiewicz.

Organizatorzy składają podziękowania dla Rady Rodziców ZS w Mycielewie i UM w Kcyni za pomoc w przygotowaniu nagród i słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników konkursu.

Dowozy w czasie rekolekcji

Dowóz rekolekcje Kcynia 27, 28, 29 marca 2017 r.
Gimnazjum
8:20 – Sipiory
8:30 – Szczepice (koło sklepu we wiosce)
8:40 – Turzyn (przystanek środowy- za p Wojteckim)
Rekolekcje do 10:00 odwóz trasa Turzyn, Szczepice, Sipiory
SP kl. IV-VI
10.:10 – Malice
10:20 – Turzyn
Rekolekcje do 12:00 odwóz Malice, Turzyn
SP 0-III
11:30 – Malice
11:40 – Turzyn
Rekolekcje do 13:30 odwóz Malice, Turzyn

Zdrowa żywność zamiast wagarów

W pierwszy dzień wiosny uczniowie promowali zdrową żywność. Tradycyjnie imprezę przygotowała pani B. Janicka z SU.

Wiesław Gajewski o trudnych nastolatkach

22 marca 2017 r. Zespół Szkół w Mycielewie odwiedził Wiesław Gajewski – prezes fundacji „Czyste Serca”. Prowadził on 3-godzinne zajęcia z ostatnimi klasami gimnazjum na temat wczesnej inicjacji oraz miłości nastolatków, małżeństwa i seksu.
Tego samego dnia, w czasie zebrania z rodzicami o godzinie 15.30, pan Wiesław przeprowadził pogadankę z rodzicami uczniów pt. „Kolczasty nastolatek”.
Organizatorem spotkań była A. Pyszczyńska.

 

Pierwszy Dzień Wiosny = Targi

Targi Edukacyjne  powoli na stałe wpisują  się do kalendarza wydarzeń organizowanych przez naszą szkołę. Kierowane są przede wszystkim do uczniów, poszukujących obecnie pomysłu na to, co zrobić dalej ze swoją edukacją. Podobnie jak w ubiegłym roku odbyły się  21 marca.  Spotkanie otworzyła Pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz, która przywitała  przybyłych gości, wśród których nie zabrakło naszych absolwentów.

Podczas targów uczniowie klasy II oraz uczniowie klas III gimnazjum wysłuchali przygotowanych prezentacji, obejrzeli  filmy, podczas których wystawcy promowali swoje szkoły.  Następnie każdy chętny uczeń podchodził do stanowiska wybranej szkoły, gdzie mógł uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania.  Każda szkoła przygotowała dla naszych uczniów ulotki, gadżety promujące ich placówkę.

Targi Edukacyjne to dobra okazja na zasięgnięcie porady specjalistów. Nasza młodzież mogła zobaczyć jak wygląda nauka w danej szkole, jakie sukcesy odnoszą jej uczniowie, poczuć odrobinę atmosfery panującej w danej placówce. „ Jeżeli uważamy, że celem edukacji jest lepszy start w życiu, to Targi Edukacyjne są tego dowodem. Bogata oferta edukacyjna, bezpośrednie rozmowy z uczniami, prezentacje szkół – to wszystko daje młodym ludziom wskazówki w odpowiedzi na pytanie „co dalej”? Mamy nadzieję, że wielu z nich wyszło z targów pewnych swoich wyborów i śmiało patrzących w przyszłość.

Wystawcami w tym roku były szkoły z: Kcyni, Szubina, Nakła oraz  Bydgoszczy.

M. Kwiatkowska

O Wielkanocnym jaju

Dnia 22 marca klasy O-III odwiedził  po raz  kolejny teatr muzyczny KULTURKA z Poznania.

Celem spotkania było poznanie rodzimego folkloru, obrzędów, dawnych instrumentów i muzyki ludowej .Usłyszeliśmy piękną gawędę-bajkę tybetańską pt. „CZACZATA TUTU I FENIKS” oraz wzruszającą bajkę „O ZŁOTYM JAJKU”. Dzieci  poznały też czym różni się pisanka od kraszanki, jak robi się jajo kaszubskie, co to jest wydrapywanka i jak malujemy jaja.

Tekst i foto I. Wojtkowiak

Rozstrzygnięcie konkursu „Najpiękniejsza Marzanna”

21 marca 2017 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu klas O-III na „Najpiękniejszą Marzannę”. Do konkursu zgłoszono 24 Marzanny. Komisji konkursowej w składzie: Małgorzata Kwiatkowska i Beata Janicka trudno było ocenić, która z nich jest najpiękniejsza, ponieważ wszystkie zachwycały swoim wyglądem, sposobem wykonania i pomysłowością. Wszyscy autorzy prac zasłużyli na wielkie uznanie i nagrody.
Oto wyniki:

I miejsce: Antonina Jaszak, Remigiusz Socha
II miejsce: Marta Nadolna, Amelka Górajewska
III miejsce: Alan i Amadeusz Hak.

Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w konkursie.

Tekst i foto I. Wojtkowiak

Rekolekcje

Rekolekcje odbędą się w dniach 27.03.2017 r. – 29.03.2017 r.

Parafia Rzymsko-Katolicka
ul. Farna 1, 89-240 Kcynia

Gimnazjum – w godz. 9.00-10.30
Klasy 4-6 – w godz. 10.30-12.00
Klasy 0-3 – w godz. 12.00-13.30

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Św. Mikołaja Bp. w Szaradowie

Gimnazjum – godz. 8.00
Szkoła Podstawowa 0-3 – godz. 10.00
Szkoła Podstawowa  4-6 – godz. 12.00

Zafascynowane Włochami

Uczennice klasy II gimnazjum : Kaja Stróżyk, Julia Ziemińska, Marika Wciseł, Roksana Wojtkowiak i Paula Kociałkowska pod kierunkiem nauczyciela geografii zrealizowały  projekt gimnazjalny pt. „ Atrakcje turystyczne Włoch”. Przez kilka tygodni  dziewczęta gromadziły, selekcjonowały i opracowywały materiały, zarówno z Internetu, jak i z książek. Efekty pracy grupy  zostały zaprezentowane młodszym kolegom, rodzicom i komisji podczas podsumowania projektu. Uczennice przedstawiły prezentację multimedialną, która dotyczyła walorów przyrodniczych, zabytków i infrastruktury Włoch.  Dziewczęta pokazały i omówiły także przygotowane przez siebie plakaty i wystawę publikacji popularno-naukowych o Italii. Największe zainteresowanie widzów wzbudziła kuchnia włoska. Uczennice przy pomocy rodziców przygotowały charakterystyczne dla Italii potrawy, m.in. pizzę, sałatkę, tiramisu i spaghetti. Na stole pojawiły się owoce i warzywa włoskie: orzechy włoskie, kiwi i włoszczyzna. Komisja w składzie: pani Beata Janicka, pani Agnieszka Magdziarz oraz pani Joanna Biernacka-Kozerewicz bardzo wysoko oceniły pracę grupy przyznając maksymalną liczbę punktów. Dziewczęta pytane o przyczynę wyboru tematu z geografii, stwierdziły, że są zafascynowane tym państwem i realizując projekt, pozyskały jeszcze więcej wiadomości na temat Włoch. Podsumowując dodały, że praca w grupie układała się wzorcowo. Widzowie, jak sadzę, także pozyskali nową wiedzę   o Italii a także o sposobie współpracy w grupie  przy realizacji projektu gimnazjalnego.

Tekst: Joanna Biernacka-Kozerewicz
Foto: Łukasz Chmura

Kangur matematyczny

16 marca w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs matematyczny „Kangur 2017”. W zmaganiach wzięło udział
19 uczniów, od II klasy szkoły podstawowej do III gimnazjum. Życzymy wszystkim uczestnikom POWODZENIA .Wyniki konkursu zostaną opublikowane pod koniec maja.

A. Drozd

Zwierzęta w przedszkolu

15 marca dzięki pani Ewie Majka do naszego przedszkola zawitali  niecodzienni goście: świnka morska, wiewiórka koszatniczka i żółw wodnolądowy. Dowiedzieliśmy się co to są za gatunki, co jedzą, jaki mają rytm dnia i jak można się z nimi bawić. Mogliśmy dotykać, głaskać, brać na ręce, a nawet karmić zwierzątka.

 I. Wojtkowiak

Serdecznie zapraszamy

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców naszych uczniów na zebranie, które odbędzie się 22 marca o godzinie 16.00

  1. Zebranie rozpocznie się spotkaniem z p. Wiesławem Gajewskim prezesem Fundacji Czyste Serca.
    Fundacja realizuje programy edukacyjne i profilaktyczne kładące nacisk na promocję kultury współżycia dorastających dziewcząt i chłopców. Nawiązują do wyobrażeń i przeżyć, które „zalegają” w pokładach ciekawości emocjonalnej. W centrum tkwi założenie, że młodzież nosi w sobie głębokie pragnienie znalezienia oraz zbudowania w swoim życiu prawdziwej, trwałej relacji i miłości.
    W naszej szkole  Pan Wiesław Gajewski przedstawi potrzeby rozwojowe dzieci i młodzieży w ciekawy i znany tylko sobie sposób. Podpowie rodzicom  jak rozmawiać z dorastającymi dziećmi i jak sprostać ich potrzebom emocjonalnym tak aby dalej budować relacje miedzy dziećmi, a rodzicami oparte na miłości i wzajemnym zaufaniu.
  1. Zebranie z rodzicami w klasach

Zapraszamy!!!

Klasy I-III bawiły się w Family

Dnia 8 marca 2017 uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrały się do Family Parku w Bydgoszczy. Pobyt trwał 3,5 h. Był to czas zabawy i radości. Chetnie uczestniczyliśmy w zabawie. Oczywiście wyjazd nie obył się bez przyjemności dla podniebienia – były lody, pyszne zapiekanki i desery. Wyjazd był udany i bezpiecznie wróciliśmy do szkoły. Organizator Henryka  Mickiewicz.

H. Mickiewicz 

Wszystkiego Najlepszego!

Tyle spokoju, ile tylko potrzebujesz,
tyle szaleństwa, aby życie nie wydawało się nudne,
tyle szczęścia, abyś nie oszalała z nadmiaru,
zaś miłości ponad wszystko

życzy męskie grono Zespołu Szkół
w Mycielewie

Baby, ach te baby

Pod tytułem „Baby, ach te baby” Samorząd Uczniowski z Beatą Janicką na czele przygotował uroczystość z okazji Dnia Kobiet.

Tekst i foto SU

KONKURS

,,Ja wiem i Ty wiesz jaki to zwierz”

 Konkurs poświęcony tematyce przyrodniczo-łowieckiej realizowany w Szkole Podstawowej i Gimnazjum Zespołu Szkół w Mycielewie obejmuje prace plastyczne – tablicę dydaktyczną (technika dowolna).

Dla zwycięzców przewiduje się atrakcyjne nagrody

Regulamin konkursu opublikowany jest na stronie internetowej szkoły.

Termin złożenia prac do 31.03.2017 r.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 25.04.2017 r.

A. Pyszczyńska

Regulamin

Gminny Turniej Piłki Koszykowej dla gimnazjum

2 marca w naszej szkole rozegrano Gminny Turniej Piłki Koszykowej dla gimnazjum. Po wielu meczach tabela końcowa prezentuje się następująco:
1. Chwaliszewo, 2. Dziewierzewo, 3. Mycielewo.

Foto: uczniowie

 

Spotkanie z leśniczym

W ubiegłym tygodniu tj. 1 marca uczniowie kl. IV i VI wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Pana Kazimierza Stosika. Podczas zajęć uczniowie mogli dotknąć poroża jelenia czy sarny, a także rogów muflona. Ciekawym doświadczeniem było wysłuchanie ptasich odgłosów ukrytych w ciekawie zaprojektowanych maskotkach.

Jakie zadania i prace stoją przed leśniczym na wiosnę, które zwierzęta budzą się po zimie i kiedy możemy oczekiwać pierwszych bocianów, tego wszystkiego dowiedzieliśmy się podczas trzygodzinnych zajęć. Oczywiście p. Stosik nie przyjechał do nas z pustymi rękoma, dlatego obdarowani kolejnymi książeczkami o zwierzętach naszych lasów i wzbogaceni o kolejne wiadomości ruszmy do udziału w szkolnym konkursie organizowanym wspólnie z Kołem Łowieckim GWARDIA. Ogłoszenie wyników już 25 kwietnia. Zapraszamy

Anna Pyszczyńska