Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

Bóg się rodzi… – szkolne Jasełka

22 grudnia 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół w Mycielewie i zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w Jasełkach odegranych przez uczniów klasy VI i I a gimnazjum.
Całość wyreżyserowała pani Renata Szczepaniak.
Dzieci z wszystkich oddziałów szkolnych zaśpiewały dla Jezusa ulubione kolędy.
Na koniec pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz podziękowała za ogrom pracy włożony w przygotowanie inscenizacji i życzyła spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wiele dobroci w nadchodzącym nowym roku.

FILM

 

JASEŁKA 0b

21 grudnia 2016 r. w grupie „Ob” – Biedroneczki odbyła się Wigilia klasowa z rodzicami.
Dzieci przedstawiając jasełka wprowadziły nas w świąteczną atmosferę, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Przedszkolaki wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością.

 I. Wojtkowiak

Wśród nocnej ciszy

Dzieci z Oddziału przedszkolnego wraz  ze swoją wychowawczynią przygotowały przedstawienie o Bożym Narodzeniu.  We wtorek 20 grudnia zaprosili do szkoły swoich rodziców na Jasełka. Wszystkie dzieci recytowały wierszyki i śpiewały kolędy. Przybyli goście otrzymali drobny upominek w postaci pierniczków ozdabianych samodzielnie przez dzieci. Po występie przedszkolaki otrzymały prezenty. Spotkanie upłynęło w miłej, świątecznej atmosferze.

ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL

21 grudnia 2016 r. dla klas O-III odbył się koncert świąteczny zatytułowany „Z Wigilią dookoła świata”.
Artyści zapraszali dzieci do wspólnego ubierania choinki ozdobami z różnych zakątków świata, m.in. Austrii, Norwegii, Australii czy Peru, śpiewając najbardziej znane kolędy i piosenki świąteczne przypisane danemu państwu. Opowiadali dzieciom również o tym, jakich środków transportu używa Święty Mikołaj w danym kraju.

I. Wojtkowiak

Siatkówka Chłopców Gimnazjum – Gmina Kcynia

20.12.2016r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Gminy Kcynia w Siatkówce Chłopców Gimnazjum.Grano systemem każdy z każdym do 2 wygranych setów. Spotkania odbywały się równolegle na dwóch boiskach.

Klasyfikacja końcowa:

1. Gimn.Chwaliszewo

2. Gimn. Kcynia

3. Gimn.Mycielewo

4. Gimn.Dziewierzewo

Skład naszej drużyny:

A.Ziemiński, D.Korbal, K.Szczukowski, R.Krzyżanowski, S.Czaja, T.Nowak, M.Kania, M.Chmura, D.Sułkowski, D.Kaźmierczak
trener:A.Kulczyński

Siatkówka Dziewcząt Gimnazjum – Gmina Kcynia

19.12.2016 r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Gminy Kcynia w Siatkówce Dziewcząt Gimnazjum. Grano systemem każdy z każdym do 2 wygranych setów. Spotkania odbywały się równolegle na dwóch boiskach.

Decydujące o zwycięstwie spotkanie pomiędzy drużynami z Mycielewa oraz Kcyni stało na wysokim poziomie siatkarskim. O wygranej decydował tie-break, w którym dominowały siatkarki z Mycielewa.

Brawo dziewczyny!!!!

Klasyfikacja końcowa turnieju :

1. Gimn.Mycielewo

2. Gimn. Kcynia

3. Gimn. Dziewierzewo

4. Gimn. Chwaliszewo

Skład naszej drużyny:
Klaudia Zych-K, Eliza Flig, Roksana Jakubowska, Zuzanna Mlicka, Zuzanna Wiejaczka, Roksana Wojtkowiak, Ewa Ciesielska, Sara Winkowska

trener: A.Kulczyński

SZLACHETNI Z MYCIELEWA

W bieżącym roku odbyła się XVI edycja  SZLACHETNEJ PACZKI –  my byliśmy również wśród darczyńców. W tym roku „Mały Wolontariat” przygotowywał naszą paczkę wspólnie z uczniami z Bursy Szkolnej nr 1 w Wągrowcu, których opiekunem jest p. Monika Dąbrowska. Podziękowania za pomoc kierujemy do p. Magdaleny Tomkowiak i dla każdego, kto pomógł nam w tej pięknej akcji.

J. M-W.

 

Upamiętnili ofiary stanu wojennego

13 grudnia, w 35 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, młodzież naszej szkoły upamiętniła ofiary tamtejszych wydarzeń. Uczniowie z klasy II i III gimnazjum zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony tym wszystkim, którzy nie bali się walczyć o wolną Polskę w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W trakcie występu zaprezentowano utwory poetyckie i pieśni powstałe w czasie stanu wojennego, m.in. w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego. Na zakończenie uroczystości głos zabrały panie: dyrektor Katarzyna Walasiewicz i nauczycielka historii Joanna Biernacka-Kozerewicz, które podzieliły się z zebranymi własnymi wspomnieniami  z okresu stanu wojennego. Mówiły m.in. o towarzyszącym Polakom strachu, godzinie policyjnej i braku łączności telefonicznej. Wspominały także puste półki sklepowe i długie kolejki oczekujących na podstawowe produkty żywnościowe.

Tekst i foto: J.B-K

Mycielewo z lotu ptaka

Dzięki uprzejmości Pawła Strzyżewskiego możemy zamieścić ekscytujące zdjęcia i filmy naszej szkoły.

Film 1

Film 2

Odnajdując siebie…

We wtorek 13 grudnia mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły absolwentkę – Emilię Łydkę. Dziewczyna po raz kolejny   przybyła do nas na zaproszenie p. Agnieszki Koralewskiej-Hak, by zaprezentować swój dobytek artystyczny, który wypełnia jej życie. Emilia poprzez sztukę wyraża siebie, swoją wrażliwość, ukazując jednocześnie piękno swojej urokliwej okolicy. Jest to najlepszy dowód na to, że prawdziwi artyści – ludzie pasji , wywodzą się z małych, niepozornych wsi.  Uczniowie, którzy mieli dziś okazję obcować ze sztuką NA ŻYWO, byli zachwyceni tym, co ujrzały ich oczy. W szczególny zachwyt wprowadziły ich dzieła  o oryginalnej fakturze – tworzone szpachelką.  Padło wiele mądrych pytań, na które autorka prac udzieliła cennych odpowiedzi, a zarazem podpowiedzi. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali też czytanych przez Emilię wierszy- jej autorstwa. Utwory te pochodzą z pierwszego tomiku wierszy Emilii pt. „Szukając siebie”, który został wydany w 2010 r. dzięki p. A. Koralewskiej-Hak, która dostrzegła  wówczas talent swojej uczennicy. Po kilku latach dziewczyna wydała II tomik, a obecnie szykuje się do wydania III tomiku.

W ostatniej części naszego spotkania przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne dla kl.IV,  podczas których Emilia udzielała dzieciom wielu cennych wskazówek malarskich. Uczniowie chętnie tworzyli swoje dzieła pod okiem Mistrza.

Mamy zaszczyt, że to właśnie w naszej szkole  rozwijał się taki TALENT. Jak widać nasz kontakt z Emilią trwa nieprzerwanie i jeszcze nie raz będziemy mieli okazję podziwiać  jej  wytwory artystyczne.

A. K-H.

Wzbogacamy nasze biblioteczki domowe o National Geographic

National Geographic  i Wydawnictwo Nowa Era prezentują europejską premierę światowego bestsellera wśród magazynów szkolnych.
National Geographic ODKRYWCA to magazyn tworzony z pasją odkrywców spod znaku żółtej ramki oraz ekspertów w edukacji. Powstał z myślą o uczniach klas 4-6 szkoły podstawowej, nauczycielach oraz świadomych rodzicach.
National Geographic ODKRYWCA to społeczność osób niezmiennie ciekawych świata: pasjonatów, badaczy, eksplorerów, którzy zafascynowani są poznawaniem i nieustannym poszerzaniem horyzontów.
Ten świat otwiera się przed uczniami naszej szkoły, dla tych którzy zdecydowali się poszerzyć swoją biblioteczkę domową o nowy magazyn.

A.P.

Mikołaj i Pinokio

Uczniowie kl.4 na lekcji języka polskiego, zainspirowani lekturą „Pinokio”, przedstawili teatrzyk kukiełkowy. Dzieci  przygotowały ciekawe kukiełki i pacynki, które wykorzystały w swoich przedstawieniach. Wszystkie wykonania były bardzo oryginalne. Z okazji mikołajek uczniowie kl.4 wraz z opiekunem A. Koralewską-Hak zaprosili  na występ młodsze dzieci, którym wyraźnie pokaz bardzo się spodobał, a jego  morał  milusińscy  trafnie wyłonili.

A.K-H

Mikołaj obdarował wszystkich

6 grudnia br. w Zespole Szkół w Mycielewie pani Joanna Maćkowska-Wrzyszcz zorganizowała konkurs kolęd i piosenek świątecznych w języku angielskim. Spośród prezentacji klasowych wyłoniło się dwóch faworytów – klasa II i Ia gimnazjum z „White Winter Hymnal – Pentatonix” oraz „Silent Night”. Nagrodą dla występujących będzie najwyższa ocena cząstkowa z języka obcego.

Potem tradycyjnie Mikołaj obdarował wszystkie dzieci drobnym upominkiem.

Klaudia Zych

W hołdzie wolontariuszom

5 grudnia 1985 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Od tamtego dnia święto obchodzone jest corocznie.
5 grudnia 2016 r. pani Joanna Maćkowska-Wrzyszcz zorganizowała apel przypominający to wydarzenie, a jednocześnie zapragnęła wyróżnić na forum szkoły uczniów, którzy czynnie biorą udział w tzw. „małym wolontariacie”.

WN

Komunikat

8 grudnia (czwartek) 2016 r.o godz. 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami w celu poinformowania o wynikach nauczania i zachowania uczniów.

Zebraniu towarzyszyć będzie kiermasz świąteczny zorganizowany przez mały wolontariat. 

Konkurs biblioteczny

2 grudnia 2016 r. rozstrzygnięto konkurs biblioteczny dla uczniów gimnazjum. Tym razem uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną – zaprojektować ,,Exlibris’’ naszej biblioteki, według swojego pomysłu. Wyniki konkursu ogłosiła p. M. Borzych. Nagrodzone uczennice: Kaja Stróżyk, Zuzia Wiejaczka, Weronika Rogowska, Wiktoria Deleżuch, Martyna Willand otrzymały ciekawe książki do czytania, na długie zimowe wieczory.

M. Borzych

Ze statystyką za pan brat

Na zaproszenie p. Joanny Maćkowskiej-Wrzyszcz pracownicy Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przeprowadzili zajęcia dla uczniów ZS w Mycielewie. Uczniowie klasy VI oraz Ia  i Ib gimnazjum uczestniczyli w zajęciach pt. „Zaszyfrowana statystyka”, podczas których nauczyli się jak przeprowadzić i zaszyfrować oraz odszyfrować analizę porównawczą na podstawie otrzymanych danych. Natomiast uczniowie klasy II, IIIa i IIIb zapoznali się z prelekcją pt. „Ludność i procesy demograficzne w Polsce i moim województwie”, w trakcie których  uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą liczby i struktury ludności Polski  oraz województwa kujawsko-pomorskiego.  Zapoznali się  z pojęciami statystycznymi, takimi jak piramida wieku i płci, przyrost naturalny, ruch naturalny, współczynnik feminizacji i maskulinizacji i in.

Nieodłącznym elementem nauki jest praktyka, dlatego również i tego nie zabrakło.  Uczniowie w parach wykonywali ćwiczenia związane z odczytywaniem danych, wyszukiwaniem informacji oraz ich interpretowaniem. 

J. M-W.