Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

Wesołych Świąt Wielkanocnych

wielkanocne021Żeby Wielkanoc w tym roku,
przyszła z sukcesem u boku.
Aby żyło się Wam zdrowo,
prywatnie i zawodowo.
Wielu, wielu chwil radosnych
i cudownej, ciepłej wiosny!
Wesołego „Alleluja!” życzą:
Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie oraz Pracownicy Administracji i Obsługi Zespołu Szkół w Mycielewie

 

zalobaks. Markowi Januchowskiemu

wyrazy głębokiego współczucia
z powodu śmierci
OJCA

składają

Dyrektor, grono pedagogiczne,
pracownicy oraz uczniowie

Zespołu Szkół w Mycielewie

Dzień kolorowej skarpetki

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku obchodzony jest już po raz dziewiąty. Tego dnia zakładamy skarpetki „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Data obchodów Światowego Dania Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Mycielewie również przyłączyły się do obchodów tego dnia.  Dzieci na znak solidarności z dziećmi chorymi założyły dwie różne, kolorowe skarpetki.

Tekst i foto A. Napierała

Tradycje świąteczne

Najmłodsi szykują się do świąt! Co z tego wyszło? Oceńcie sami 🙂

Spotkanie z pracownikiem IPN

22 marca gościliśmy w naszej szkole pracownika Delegatury IPN w Bydgoszczy, pana Mirosława Sprengera, który przeprowadził zajęcia z uczniami klasy VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum. Celem prelekcji było ukazanie losów Żołnierzy Wyklętych. Młodzież zapoznała się z historią Polaków, którzy nie pogodzili się z sowiecką okupacją po II wojnie światowej i stanęli do nierównej walki. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą tematyce podziemia niepodległościowego. Szczególnie wzruszający okazał się teledysk o Danucie Siedzikównej, pseudonim „Inka”. Spotkanie z pracownikiem IPN to kolejne z działań podjętych w naszej szkole celem uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Wcześniej bowiem odbyła się akademia, przygotowanie okolicznościowej gazetki i wyjazd do kina w Wągrowcu na film pt.„Historia Roja”.

Joanna Biernacka-Kozerewicz

Żegnaj zimo nam… wiosno witamy!

Choć aura za oknami zupełnie nie przypomina tej wiosennej, uczniowie klas 0-III próbowali odgonić chłodny wiatr i przywitać wiosnę… Trzeba nam tylko z niecierpliwością wyczekiwać ciepłej i wiosennej aury. Wiosno przybywaj!

Zdrowie przede wszystkim!

21 marca 2016 r.  Samorząd Uczniowski zorganizował giełdę zdrowego żywienia. W ramach akcji propagowania potraw z dużą zawartością witamin, uczniowie przygotowali oraz skonsumowali dania. Promotorem przedsięwzięcia była Beata Janicka.

Targi edukacyjne

W pierwszy dzień wiosny, w Zespole Szkół w Mycielewie odbyły się po raz pierwszy „Targi Edukacyjne” dla całej młodzieży gimnazjalnej. Całą imprezę otworzyła pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz, która przywitała przybyłych gości oraz naszą młodzież, następnie głos oddała pani pedagog Małgorzacie Kwiatkowskiej. W targach wzięło udział 10 szkół z województwa kujawsko-pomorskiego. Były z nami szkoły z Kcyni, Szubina, Nakła, Lubaszcza, Gąsawy oraz Bydgoszczy.

Przedstawiciele zaproszonych szkół ponadgimnazjalnych, w losowej kolejności na forum mówili dlaczego właśnie ich szkoła to dobry wybór. Po prezentacjach uczniowie podchodzili do przygotowanych wcześniej stanowisk, przy których mogli pogłębiać swoją wiedzę na temat danej placówki.

Cała impreza odbiła się pozytywnym echem wśród gości oraz naszej młodzieży. Przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczniowie zostali obdarowani gadżetami i upominkami promocyjnymi. Organizatorem Targów Edukacyjnych była pani Małgorzata Kwiatkowska.

Tekst MK, foto WN

JĘZYKI OBCE NIE SĄ NAM OBCE.

„Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.”

Frank Smith

18 marca br. w Zespole Szkół w  Mycielewie odbył się gminny konkurs „English is easy, Deutsch ist einfach” dla uczniów klas I-ych gimnazjum z terenu gminy Kcynia. Uczniowie w trzyosobowych zespołach zmagali się głównie z leksykalnymi zadaniami z j. angielskiego i j. niemieckiego – rozwiązywali krzyżówki, dopasowywali antonimy, charakteryzowali  kolegę lub koleżankę z grupy, opisywali pokój, który widzieli na zdjęciu pozostałym członkom zespołu, grali w grę „Pass the bomb” itp. Uczestnicy  konkursu mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zarówno w pisaniu i czytaniu jak i w mówieniu w języku niemieckim i angielskim.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce – Gimnazjum w Mycielewie – Magdalena Kozłowska, Mikołaj Stypczyński, Zofia Strzyżewska
II miejsce – Gimnazjum w Kcyni – Julia Kant, Hubert Nowak, Zuzanna Szlenger
III miejsce – Gimnazjum w Dziewierzewie – Kamila Kamińska, Szymon Kosmatka, Robert Piechowiak
IV miejsce – Gimnazjum w Chwaliszewie –  Zuzanna Kurzawa, Sandra Marciniak, Hubert Szulc

Wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek i nagrody sponsorowane przez UM w Kcyni, ZS     w  Mycielewie i wydawnictwo Oxford University Press.  Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki ZS w Mycielewie: Joanna Maćkowska-Wrzyszcz i Paulina Otto.

 ZS Mycielewo

Kangur Matematyczny 2016

17 marca w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2016 r. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów klas od II SP do III Gim. Szkolnym koordynatorem działań związanych z Kangurem była pani Angelika Drozd.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia uczestnikom.

                                                                                                      Angelika Drozd

4 minuty, które ratują życie

Pan Damian Garlicki przeprowadził szkolenie z pierwszej pomocy w ramach II cyklu MLUKS „Orlik” Kcynia.

Foto Andrzej Kulczyński

Mamy finalistów konkursu interdyscyplinarnego

Uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym o Wielkich Polakach. W tym roku młodzież zdobywała wiedzę o Prymasie Tysiąclecia kardynale Stefanie Wyszyńskim na tle historii Polski i Kościoła w Polsce. Uczestnicy zmagań musieli wykazać się znajomością wiedzy z zakresu religii, historii, geografii i wos. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, w którym udział wzięło 11 uczniów z naszej szkoły, rejonowego, do którego awansowało 6 uczniów i wojewódzkiego, w którym wystąpiły dwie osoby: Weronika Wesół z klasy III i Antoni Piasecki z klasy IIa. To właśnie tych dwoje uczniów uzyskało tytuł finalisty tegoż konkursu.

W czwartek 17 marca w siedzibie organizatora konkursu – Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród oraz dyplomów finalistom i laureatom konkursu. Weronika i Antoni otrzymali zaświadczenia Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz nagrody książkowe.

Uczniów do tegorocznej edycji konkursu przygotowywała pani Renata Szczepaniak. W uroczystościach w Górsku młodzieży z naszego gimnazjum towarzyszyły panie: dyrektor Katarzyna Walasiewicz oraz Joanna Biernacka−Kozerewicz,

Joanna Biernacka-Kozerewicz

Ania z Zielonego Wzgórza odwiedziła nas

Uczniowie kl. VI  podczas lekcji języka polskiego pod opieką p. A. Koralewskiej-Hak, przygotowali inscenizacje teatralne fragmentów powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”

Uczniowie genialnie  wcielili się w odgrywane role i z wielkim kunsztem zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Zaproszeni uczniowie klasy IV i V  oraz nauczyciele byli pod wielkim wrażeniem. Sami zobaczcie co udało się przechwycić aparatem fotograficznym.

A. K-H

Stop cyberprzemocy!

11 marca w Zespole Szkół w Mycielewie, w ramach przeciwdziałania agresji i uzależnieniom, Impresariat Artystyczny INSPIRACJA z Krakowa wystawił dwa spektakle teatralne: dla klas IV-VI szkoły podstawowej o tematyce uzależnień oraz szkodliwości używek („Nad przepaścią”), natomiast dla gimnazjum o cyberagresji („Wyjść poza schemat”). Przedstawieniom towarzyszyły prelekcje prowadzone przez osoby przeszkolone w Krakowskim Stowarzyszeniu Terapeutów Uzależnień.

Celem programu jest aktywizacja młodych ludzi i wzbudzenie ich reakcji na przedstawione zjawiska. Spektakle mają wciągać  uczniów w przemawiającą do wyobraźni sceniczną historię, stawiać w sytuacji analogicznej jak głównego bohatera, uświadamiać zgubne skutki nałogów i  agresji, ukierunkowywać na  podjęcie konkretnych działań.

Spektakle i prelekcje zostały zorganizowane  we współpracy z Referatem Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego w Kcyni.

Stop dopalaczom!

10 marca 2016 r. rodzice wysłuchali informacji o zagrożeniach wynikających z dostępu do tzw. „dopalaczy”. Przekazali je: Aneta Okoniewska ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Marcin Górak z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią.

Na przywołanie wiosny

10 marca na języku polskim uczniowie klasy V przedstawili inscenizacje miniatury teatralnej pt. „Demeter i Kora”. Reżyserem spektakli, w których uczestniczyli uczniowie klasy IV i VI, była Agnieszka Koralewska-Hak.

A. K-H

Mamy finalistę Konkursu Kuratora z Geografii

Piort Hotlaś, uczeń klasy III gimnazjum, został finalistą tegorocznej edycji Konkursu Kuratora z Geografii. Dodajmy, że chłopiec od trzech lat z powodzeniem uczestniczył w tym konkursie. W poprzednich edycjach uzyskiwał kwalifikacje do etapu rejonowego. W tym roku wystąpił w finale wojewódzkim. Jest to pierwszy tak znaczący sukces ucznia naszej szkoły w tym prestiżowym konkursie. Piotr, zgodnie z zarządzeniem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, otrzyma najwyższa ocenę roczną z przedmiotu, wpis na świadectwie oraz przyznanie odpowiedniej ilości punktów w trakcie rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach i dalszego zgłębiania zainteresowań przyrodniczych.

Tekst i foto Joanna Biernacka-Kozerewicz