Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

SZLACHETNA PACZKA Z MYCIELEWA

szlachetna-paczkaW tym roku po raz kolejny Mały Wolontariat przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Wybraliśmy rodzinę i mamy nadzieję, że uda się nam spełnić wszystkie ich marzenia, które nie są zbyt wygórowane. Prosimy o pomoc wszystkich ludzi dobrego serca. Od 30 listopada w szkole będzie odbywał się kiermasz wypieków i ozdób świątecznych – cały dochód z niego zostanie również przeznaczony na zakupy towarów dla rodziny, którą się opiekujemy.

Opis rodziny

Pani Lidia (44l.) samotnie wychowująca córkę Patrycję (9l.)
Rodzina radziła sobie samodzielnie aż do momenty kiedy kilka lat temu, mąż Pani Lidii podjął decyzję wyjazdu za granicę, w poszukiwaniu lepiej dochodowej pracy. Klika miesięcy później rozwiódł się z żoną, zostawiając ją z córką samą. Ojciec dziewczynki nie interesuję się losem kobiet, długo uchylał się od płatności alimentów pomimo, iż ma bardzo dobre zarobki. Córka Patrycja traci wzrok na jedno oko. Pani Lidia walczy o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności córki. Ma opinie lekarzy specjalistów z których wynika, iż dziewczynka gorzej widzi na jedno oko, ponad to u dziewczynki psycholog zauważyła problemy adaptacyjne. Dziewczynka odczuwa brak ojca i można zauważyć, że chciałaby aby on poświęcił jej nieco uwagi. Patrycja pomimo problemów zdrowotnych bardzo dobrze się uczy i jest uzdolniona plastycznie oraz muzycznie. Pani Lidia chwyta się prac dorywczych, aby mieć środki na życie. Po odliczeniu kosztów utrzymania, daje to 390.50zł złotych na osobę miesięcznie.
Pani Lidia robi wszystko co w jej mocy, aby jej córka był jak najbardziej samodzielna i radziła sobie z codziennymi, podstawowymi czynnościami. Patrycja jest bardzo przywiązana do swojej mamy, łączy je niezwykła więź, która daje im siłę do walki z codziennymi przeciwnościami losu. Obie bardzo wierzą w to, że ich los w końcu się odmieni.
Rodzina ma bardzo podstawowe potrzeby: żywność i środki czystości. Pan Lidia prosi również o lampę świetlówkę dla córki, aby miała ona odpowiednie oświetlenie podczas odrabiania lekcji, jest to dla dziewczynki bardzo istotne przy jej problemach ze wzrokiem.
Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione

Potrzeby rodziny

I ŻYWNOŚĆ TRWAŁA: Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Kawa, Makaron, Olej, Konserwy rybne, Ryż, Mąka, Dżem, Warzywa w puszkach
Inne: trwałe do szkoły, płatki
II ŚRODKI CZYSTOŚCI I ARTYKUŁY HIGIENICZNE:  Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Mydło/żel myjący, Płyny czyszczące
IV MATERIAŁY SZKOLNE: Zeszyty, Farbki, Papier kolorowy, Plecak, Bloki, Klej, Nożyczki, Przybory do pisania, Kredki, Plastelina, Piórnik
V WYPOSAŻENIE MIESZKANIA:  Inne: patelnia, garnek
VI BRAKUJĄCE SPRZĘTY GOSPODARSTWA DOMOWEGO: lampę świetlówkę z nieszkodliwym światłem przy którym córka Pani Lidii mogłaby odrabiać lekcje
VIII SZCZEGÓLNE UPOMINKI: Córka bardzo lubi bajkę „kraina lodu” i marzy o czymś związanym z tą bajką, np. książeczkę lub bluzeczkę
NAJWAŻNIEJSZE POTRZEBY: ŻYWNOŚĆ, ŚRODKI CZYSTOŚCI, LAMPA

Trzynastego, wszystko zdarzyć się może…

Piątek, trzynastego może okazać się szczęśliwym… tak też było w Szubinie, gdzie tego dnia po raz drugi już odbyła się akcja „Dzień dla Życia” . Jej inicjatorką jest Paulina Trela – Liderka w Fundacji „Dzień dla  Życia” na województwo kujawsko-pomorskie. Dzięki jej zaangażowaniu udało się zorganizować te wielkie przedsięwzięcie. Grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół w Mycielewie pod opieką pani Magdaleny Tomkowiak przyłączyła się do tych działań. Braliśmy czynnie udział w akcji , która miała na celu  m.in. zarejestrowanie osób – potencjalnych  dawców szpiku kostnego (do krajowej bazy DKMS), podpisanie oświadczeń woli oraz oddanie krwi (Centrum Krwiodawstwa).

Ze sztabem zaufanych ludzi podczas akcji udało się zebrać ok.20 litrów krwi, 54 osoby zarejestrowane, 41 osób oddało krew pełną, 28 osób zapisało się do bazy dawców szpiku, 48 osób podpisało oświadczenia woli, a 100 osób odebrało bony na darmowe badanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. „Zwykli bohaterowie” są wśród nas. Dołącz do nich i Ty!

Przypomnijmy, że  już w czerwcu  odbędzie się kolejna III akcja, w której to nasi uczniowie również zamierzają brać udział.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację  z tej akcji, a wyniki uzyskane w ubiegły piątek niech zachęcą kolejne osoby do przyłączenia się podczas organizacji następnej edycji „Dnia dla Życia”.

Magdalena Tomkowiak

20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z tej okazji, w piątek, SU pod opieką Beaty Janickiej zorganizował apel, na którym uczniowie przedstawiali krótkie scenki promujące uszanowanie praw dzieci.

Foto WN

Klaudia Motyka w Plebiscycie „Młody Talent Krajny i Pałuk 2015”

Od 3 listopada br. do 29 listopada br. (włącznie) trwa drugi etap Plebiscytu „Młody Talent Krajny i Pałuk 2015”, podczas którego – w drodze głosowania SMS – spośród zgłoszonych kandydatów wybierani są Ci, którzy według społeczności zasługują na uhonorowanie i docenienie.motyka

Wśród uczestników Plebiscytu znalazła się  nasza uczennica – Klaudia Motyka, która została zgłoszona do konkursu przez p. Agnieszkę Koralewską-Hak, w uznaniu za zasługi i talent wokalny.

Aby oddać głos należy wysłać SMS o treści: TYP.TAL.9  (gdzie 9 jest numerem kandydata) pod numer 71480. Koszt wysłania jednego sms’a wynosi 1,23 zł (w tym 23 gr VAT).

Głosujcie na Klaudię!!!

A poniżej Klaudii poczynania, które mam nadzieję zachęcą do głosowania.

http://www.mycielewo.interman.com.pl/?p=12541

http://www.mycielewo.interman.com.pl/?p=12174

http://www.mycielewo.interman.com.pl/?p=10969

Informacja o dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktycznych

W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 ZOSTAŁY USTALONE DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH:
04, 05.01.2016 r. – poniedziałek, wtorek – PRZED ŚWIĘTEM TRZECH KRÓLI – szkoła podstawowa i gimnazjum
05. 04. 2016 r. – wtorek – SPRAWDZIAN kl. VI – tylko szkoła podstawowa
18, 19, 20. 04. 2016 r. – poniedziałek, wtorek, środa – EGZAMIN GIMNAZJALNY w kl. III – tylko gimnazjum
2.05.2016 r. – poniedziałek – ŚWIĘTO FLAGI – szkoła podstawowa i gimnazjum
27.05.2016 r. – piątek – PO BOŻYM CIELE – szkoła podstawowa i gimnazjum
01. 06. 2016 r. – środa – DZIEŃ DZIECKA – szkoła podstawowa i gimnazjum
W dni wolne od zajęć dydaktycznych w szkole prowadzone będą zajęcia wychowawczo-opiekuńcze dla uczniów, którzy przyjdą do szkoły.

Dyrektor szkoły
Katarzyna Walasiewicz

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, przeznaczona dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowała młodzież z klasy III gimnazjum: Martyna Czerniak, Milena Smorga, Weronika Wesół, Dorota Jaszak, Wiktoria Frydrych, Karolina Markiel, Klaudia Motyka, Mateusz Szczepaniak, Piotr Hotlaś, Marcin Stypczyński, Filip Chodorowski oraz uczennica klasy I gimnazjum: Zofia Strzyżewska. Akademię przygotowano pod kierunkiem  pani Joanny Biernackiej-Kozerewicz, dekorację zaś wykonała pani Renata Szczepaniak. Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz, która nawiązując do walki Polaków o nieodległość,  zachęciła młodych ludzi do rozwijania w sobie ducha umiłowania ojczyzny oraz kierowania się wartościami w codziennym życiu.

Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i opiekunami: panią dyrektor Katarzyną Walasiewicz, panią  Agnieszką Magdziarz oraz panią Joanną Biernacką-Kozerewicz wzięli także udział w obchodach Święta Niepodległości w Szaradowie. Na zaproszenie sołtysa Szaradowa i jednocześnie radnego Rady Miejskiej w Szubinie pana Henryka Sowy oraz Rady Sołeckiej w Szaradowie przedstawiciele naszej społeczności szkolnej uczestniczyli w modlitwie za poległych i złożyli kwiaty na grobie powstańca wielkopolskiego. Następnie, niosąc biało-czerwone flagi, wzięli udział w Marszu Niepodległości do tutejszego kościoła, w którym odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny. W trakcie nabożeństwa kazanie wygłosił ksiądz proboszcz Paweł Kowalski, który podkreślił wagę dzisiejszego święta, jak również znaczenie wychowania młodego pokolenia w duchu patriotycznym. Po zakończonej Mszy św. zgromadzeni udali się do miejscowej świetlicy, w której program artystyczny zaprezentowali wcześniej już wspomniani uczniowie naszego gimnazjum. Kolejno głos zabrała pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz, która podziękowała za zaproszenie na dzisiejsze obchody. Na zakończenie uroczystości piękne pieśni patriotyczne zaśpiewała absolwentka naszej szkoły Małgorzata Smorga. Po poczęstunku przygotowanym przez panie z Rady Parafialnej, zakończono obchody Święta Niepodległości w Szaradowie.

tekst i foto: Joanna Biernacka-Kozerewicz
Foto A. Koralewska-Hak

Odwiedzili miejsca pamięci

Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wybrały się w miejsca pamięci.

Pamiętamy o poległych

Uczniowie naszej szkoły opiekują się miejscami pamięci narodowej. Jednym z nich jest miejsce pochówku zamordowanego przez hitlerowców w 1939 roku mieszkańca Suchoręcza Stanisława Michałowskiego. W ostatnim roku szczególną opiekę nad grobem sprawuje uczeń klasy III gimnazjum Marcin Stypczyński, który również przed uroczystością Wszystkich Świętych posprzątał pomnik, zapalił znicz i złożył kwiaty w imieniu uczniów naszej szkoły.

Joanna Biernacka-Kozerewicz

Warto odwiedzać bibliotekę!

Każdego roku w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece odbyły się konkursy czytelnicze pod hasłem ,,Czytanie jest mają pasją’’. Uczniowie szkoły podstawowej z zapałem odpowiadali na pytania dotyczące bajek, baśni i wierszy dla dzieci. Niektórych odpowiedzi należało poszukać na bibliotecznych półkach. Dodatkowe emocje budziło losowanie nagród – niespodzianek za udzielenie poprawnej odpowiedzi.

M. Borzych

I Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków

29 października 2015 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych w Mycielewie wzięły udział w I Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków „Sprintem do maratonu”.

Celem projektu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.

Projekt przewiduje dowolną długość dystansu do przebiegnięcia, uczestnicy maratonu w Mycielewie przebiegli łącznie 3200 m.

Po ukończeniu biegu, nad którym opiekę sprawowały wychowawczynie grup – p. Gabriela Wesół  i p. Alina Napierała dzieci otrzymały dyplomy i medale.

Alina Napierała

Spotkanie z kryptologią

Rok 2015 ogłoszony został przez Radę Miasta w Bydgoszczy Rokiem Mariana Rejewskiego. Z tej okazji 28 października grupa  uczniów naszego gimnazjum: Filip Nowak, Tomasz Nowak (uczestnicy wojewódzkiego konkursu  kryptologicznego) oraz Piotr Hotlaś i Weronika Wesół pod opieką pani Agnieszki Magdziarz wzięła udział w seminarium naukowym pod hasłem: „Spotkanie z kryptologią”, które zorganizowano w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Szubinie.
Na początku spotkania młodzież przybyła z różnych szkół naszego powiatu wysłuchała  wykładu pułkownika Jerzego Lelwica z Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy przybliżającego życie i dorobek naukowy Mariana Rejewskiego. Kolejnym prelegentem był doktora Marcin Kowalewski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który wygłosił wykład pt. „Skala problemu złamania Enigmy”. Na zakończenie seminarium studenci Koła Naukowego Dydaktyki Informatyki i Matematyki OMEGA UKW w Bydgoszczy poprowadzili warsztaty dla młodzieży. Nasi uczniowie wrócili ze spotkania bardzo zadowoleni. Poznali bowiem postać niezwykłego bydgoszczanina i mogli sprawdzić swoje umiejętności dotyczące sposobów szyfrowania.

 

tekst: Joanna Biernacka-Kozerewicz 
foto: I LO Szubin

Wycieczka do muzeum

We wtorek 27 października uczniowie klasy IV i V pod opieką pań: Angeliki Drozd i Joanny Biernackiej-Kozerewicz udali się na kilkugodzinną wycieczkę do Szubina, której celem było m.in. zapozna się z ekspozycjami tutejszego muzeum i poznanie historii miasta.                                          Podczas pobytu w Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie dzieci wysłuchały prelekcji pani Katarzyny Tatar poświęconej historii szubińskiego zamku. Następnie odwiedzający muzeum obejrzeli wystawy eksponowane w tutejszej placówce, zwracając szczególną uwagę na zbiory poświęcone harcerstwu i sztuce ludowej Pałuk. Po wpisaniu się do księgi pamiątkowej, uczniowie wraz z opiekunami udali się nad rzekę Gąsawkę, gdzie obejrzeli ruiny średniowiecznego zamku. W ostatniej części pobytu uczestnicy przybyli na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze na grobach poległych w walce o wolność Szubina i okolic.

Joanna Biernacka-Kozerewicz

Apel z okazji Dnia Wszystkich Świętych

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”
                                                                                                (W.Szymborska)

Dnia 30.10.2015 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji dnia Wszystkich Świętych i dnia Zmarłych. Uczniowie Małego Samorządu Uczniowskiego wygłoszonymi wierszami, przybliżyli czas nadchodzącej zadumy.

                  I. Wojtkowiak

Owocowa sałatka kl. I b

Dnia 25 X uczniowie kl. I b przygotowali zupełnie samodzielnie pyszną i zdrową sałatkę owocową. Dzieci wybrały i przyniosły do klasy swoje ulubione owoce, obierały je z pomocą pani wychowawczyni i dokładnie kroiły. Po wymieszaniu nastąpiła najprzyjemniejsza cześć pracy czyli konsumpcja.

I. Wojtkowiak