Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

II miejsce w pluszowym

We wtorek, 31 marca 2015 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni przeprowadzono poprzedzony dwoma turniejami eliminacyjnymi XIV Finał Gminnego Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych „Pluszowy Miś” dla klas I-IV

W eliminacjach tydzień wcześniej (24 marca 2015 r.) uczniowie szkół z Mycielewa uzyskali I miejsce konkurując z Palmierowem i Laskownicą.

Do finału zakwalifikowali się uczniowie z Mycielewa, Dziewierzewa, Kcyni i Palmierowa. Po wielu emocjonujących zmaganiach ostatecznie uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce. Uczniów przygotowywali wychowawcy klas I-III (H. Mickiewicz, E. Stachowiak, M. Tomkowiak) oraz n-l wf klasy IV (W. Nowak).

Wyniki I Fazy Eliminacyjnej przedstawiają się następująco:
  I       miejsce Szkoła Podstawowa w Mycielewie    –  253 pkt.
II      miejsce Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Palmierowie –  237 pkt.
III      miejsce Szkoła Podstawową im. Miłośników Przyrody w Laskownicy – 223 pkt.

Klasyfikacja końcowa Finału XIV Edycji Sportowego Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych „Pluszowy Miś 2015” przedstawia się następująco:
  I     miejsce Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni –  246 pkt.
II     miejsce Szkoła Podstawowa w Mycielewie –  234 pkt.
III    miejsce Szkoła Podstawowa w Dziewierzewie –  218 pkt.
IV    miejsce Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Palmierowie –  201 pkt.

Tekst W. Nowak, foto Ryszard Hanioszyn

Spotkania z poezją Emilii

Słowa układają się w mojej głowie a ja tylko ich słucham, głęboko je przeżywam i zapisuję. Nie wiem dokładnie skąd pochodzą, ale ich barwy są niezwykle jasne. Wydaje mi się gdy na nie patrzę, że są…

Emilia Elżbieta Łydka

W piątek 27 marca mieliśmy wielką przyjemność gościć w murach naszej szkoły jej absolwentkę Emilię Łydkę – obdarzoną trzema talentami. Przybyła  ona na zaproszenie p. Agnieszki Koralewskiej-Hak w ramach prezentacji swojej twórczości. Podczas „Spotkania z poezją Emilii” uczniowie klasy V przy łagodnych tonach nastrojowej muzyki Chopina, usłyszeli około 30 jej autorskich wierszy. Dowiedzieli się również jak one powstają i skąd Emilia czerpie pomysły, a odpowiedź jest oczywista- z życia. Uczniowie dowiedzieli się o pierwszym tomiku wierszy Emilii pt „Szukając siebie”, który w 2010 roku został wydany za sprawą p. A.Koralewskiej-Hak. W 2014 roku wydany został II tomik wierszy zatytułowany „Ołowiane motyle”. Prócz głębokiej poezji Emilia Łydka tworzy również przepiękne dzieła malarskie, które ilustrują jej tomiki, ale i zdobią naszą szkołę- np. bibliotekę. Czas spędzony z poetką był bardzo przyjemny i pełen tajemniczych doznań, a uczniowie byli „zaczarowani” tym, co usłyszeli. Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie więcej. Zaszczytem dla nas jest fakt, że „matką” talentu Emilii jest nasza szkoła… (jak zaznaczyła w wywiadzie podczas spotkania).

Tekst i foto: Agnieszka Koralewska-Hak

II miejsce za film

25 marca 2015 r. w Zespole Szkół w Dziewierzewie odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Uzależnieniach dla uczniów gimnazjum. Współorganizatorem konkursu była Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Kcyni, którą reprezentowała p. Anna Borkowska – przewodnicząca komisji.

W szranki stanęło 11 uczniów  gimnazjów z:  Mycielewa, Chwaliszewa, Kcyni  i Dziewierzewa.
Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 30 pytań. W rywalizacji indywidualnej prym wiodły uczennice z Chwaliszewa, które zajęły kolejno I miejsce – Oliwia Woźniak, II miejsce  ex aequo – Agata Wieczorek i Wiktoria Szalow, III miejsce zajęła Zuzanna Różańska. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, wszyscy uczestnicy zaś drobne upominki. Zespół z Mycielewa przygotowała pedagog szkolny Małgorzata Kwiatkowska.

W rywalizacji międzyszkolnej, w której zadaniem było zaprezentowanie przez szkołę filmiku profilaktycznego najlepsze okazało się Gimnazjum w Kcyni, które zajęło I miejsce. Miejsce II zajęły ex aequo Gimnazjum w Mycielewie i DziewierzewieFilm przygotowywali uczniowie pod okiem nauczyciela informatyki Wawrzyna Nowaka.

film

Źródło: ZS Dziewierzewo

Próbna ewakuacja z OSP Kcynia

W środę 25 marca 2015 roku w Zespole Szkół w Mycielewie przeprowadzono próbną ewakuację uczniów i pracowników z udziałem strażaków z OSP Kcynia.

Dokładnie o godzinie 9.00 do szkoły przyjechał wóz strażacki z załogą w składzie: dowódca – Henryk Jurek , ratowniczka – Anna Ławniczak, ratownik – Andrzej Jurek , kierowca – Maciej Wojciechowski. Na boisku szkolnym w wyznaczonym miejscu ustawili się uczniowie pod opieką wychowawców. Meldunek o liczbie ewakuowanych złożył Wawrzyn Nowak. W budynku pozostał nieprzytomny uczeń – Marcin Stypczyński, którego ratownicy sprawnie wydostali z miejsca zadymienia i udzielili mu pierwszej pomocy.

Dzięki uprzejmości straży najmłodsi uczniowie uczestniczyli w pokazach ratowniczych, pogadance nt. bezpieczeństwa oraz mogli przymierzyć umundurowanie, a także zwiedzić nowoczesny wóz strażacki.

Całe przedsięwzięcie mogło zaistnieć dzięki wychowawczyni klasy I SP pani Magdalenie Tomkowiak i pedagogowi Małgorzacie Kwiatkowskiej.

Pierwszy dzień wiosny z tygodniem kolorów

W dniach 20 III – 26 III odbyła się w naszej szkole kolejna edycja „Tygodnia Kolorów”. W pierwszym dniu, królował kolor zielony, gdyż wiązał się on bezpośrednio z tematem przewodnim, jakim było przywitanie I Dnia Wiosny przez dzieci z klas 0-III. Tego dnia na czele z marzanną uczestniczyliśmy w pochodzie; obejrzeliśmy krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy III, na koniec gościliśmy leśniczego, którego specjalnie dla dzieci naszej szkoły zaprosiła pani Anna Pyszczyńska.

Kolejny tydzień przywitaliśmy koszulkami w kolorze niebieskim. Atrakcją dnia było czytanie bajek dla najmłodszych dzieci.

We wtorek gościliśmy panią pielęgniarkę. Pielęgniarka przybliżyła dzieciom swoją pracę, oraz opowiadała o sposobach i potrzebie dbania o higienę osobistą. W tym dniu obowiązywał kolor biały.

Środa już od rana przyniosła wiele gorących wrażeń. Emocje wzbudzał również przyporządkowany kolor czerwony. Na sygnale przyjechał do nas wóz OSP z Kcyni, który przeprowadził zaskakujący dla nas i bardzo efektywny alarm przeciwpożarowy. Okazało się, iż w środku szkoły podczas ewakuacji „zasłabł” jeden z naszych kolegów. Dzielni strażacy przystąpili zatem do ratowania ucznia. Cała akcja była oczywiście zaplanowana i zakończyła się szczęśliwie. Powtórzyliśmy również wiadomości, jak i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci młodsze miały możliwość przymierzenia kasków strażackich i oczywiście mogliśmy zwiedzić bardzo nowoczesny wóz strażacki, z wyposażeniem na miarę XXI wieku. Była to dla dzieci ogromna frajda.

Tegoroczny „Tydzień kolorów” był bardzo ciekawy i jak zwykle przebiegał w miłej i wesołej atmosferze. Organizatorkami jak co roku była p. M. Kwiatkowska oraz p. M. Tomkowiak.

Tekst i foto M. Kwiatkowska

W wylęgarni i na placu zabaw w Kcyni

Dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się wraz z wychowawczyniami do Zakładu Wylęgu Drobiu w Kcyni. Wycieczka była możliwa dzięki uprzejmości i gościnności właścicielki zakładu – pani Gabrieli Papugi-Kuczkowskiej, która wraz ze swoimi pracownikami, oprowadziła dzieci po halach produkcyjnych i zapoznała z etapami wylęgu gęsi. Przedszkolaki miały okazję do bezpośredniego kontaktu z wykluwającymi się gąskami i kurczakami. Dało im to wiele radości.

Po ciekawych zajęciach w wylęgarni grupy udały się na kcyński plac zabaw, gdzie dzieci spędziły aktywnie czas na świeżym powietrzu, a następnie wróciły do szkoły.

4 minuty, które decydują o życiu

Za nami kolejne spotkania w ramach projektu „4 minuty, które decydują o życiu”. Warsztaty ratownictwa przeprowadzone zostały w czwartek (19 marca 2015 r.) w Zespole Szkół w Mycielewie.
Wzorem poprzednich warsztatów, zajęcia obejmowały przede wszystkim praktykę. Omawiane były konkretne przypadki np. wypadek samochodowy. Każdy uczestnik miał niepowtarzalną szansę ćwiczyć na fantomie – raz w roli poszkodowanego, za chwilę w roli ratującego życie. Szkolenia poprowadził profesjonalny ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, p. Damian Garlicki z firmy Med-LIFE.

Gimnazjaliści w LO Kcynia na „Dni Otwarte”

Uczniowie trzecich klas gimnazjum mieli okazję zapoznać się dzisiaj z ofertą edukacyjną I LO w Kcyni.
Spotkanie rozpoczęło się w sali gimnastycznej szkoły. Tam wszystkich przybyłych powitała dyrektor Ewelina Marczak. Uczniowie mogli przyjrzeć się bliżej ofercie edukacyjnej szkoły, posłuchać muzyki, a także wziąć udział w pokazie przygotowanym przez p. Rafała Jankowskiego i klasę IB LO.
Zainteresowani mieli także okazję obejrzeć prezentacje przedmiotowe z języków obcych, fizyki, chemii, geografii, czy biologii. Ponadto zaproszeni zostali na spotkanie z redakcją Libelciaka. Jak się okazało, dodatkową atrakcją dla uczniów było oglądanie zaćmienia słońca.

źródło: www.kcynia24.pl

„SALUS HOMINI”

20 marca na zaproszenie p. J. Maćkowskiej-Wrzyszcz przybyły do naszej szkoły przedstawicielki fundacji „Salus Homini” – pani prezes Dobrosława Jedynak i jedna z wolontariuszek. W spotkaniu uczestniczyli członkowie „Małego Wolontariatu” oraz po raz pierwszy uczniowie klas I-ych, którzy chcą przyłączyć się do naszych działań.  Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca fundacji, komu pomaga i w jaki sposób my możemy przyłączyć się do prowadzonych przez nich akcji. Pani Jedynak podziękowała za otrzymaną od nas pomóc (300 zł zebrane ze sprzedaży słodkich wypieków), która zostanie przekazana na pomoc pacjentom Hospicjum Domowego NZOZ Medicus w Nakle nad Notecią i ich rodzin. Otrzymaliśmy również pamiątkowego „Salusia” – maskotkę i symbol fundacji.

Tekst i foto J. Maćkowska-Wrzyszcz

Wycieczka uczniów klasy III gimnazjum do Szubina

12 marca grupa 19 uczniów III klasy gimnazjum udała się na kilkugodzinny wyjazd do Szubina. Młodzież pod opieką pani Joanny Biernackiej-Kozerewicz oraz pana Wawrzyna Nowaka gościła w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej. W czasie prelekcji prowadzonej przez panią Katarzynę Cieniuch uczniowie zapoznali się z historią Szubina i okolic, a także zwiedzili wystawy eksponowane w tutejszej placówce.

Po wizycie w muzeum gimnazjaliści udali się do I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie. Korzystając z zaproszenia dyrektora tutejszej szkoły pana Stanisława Głowackiego, wzięli udział w „drzwiach otwartych”. Uczniowie zapoznali się z oferta edukacyjną liceum, a także obejrzeli fragment spektaklu przygotowanego przez teatr „Meandry” i pokaz pierwszej pomocy. Na zakończenie pobytu chłopcy rozegrali mecze z licealistami.

W czasie, kiedy chłopcy zajęci byli rywalizacją sportową w liceum, dziewczęta udały się do Nowego Szpitala w Szubinie. Wzięły udział w spotkaniu z panią położną Marzeną Radke, która omówiła zebranym przebieg podstawowego badania ginekologicznego. Wskazała na potrzebę systematycznych wizyt u ginekologa, która gwarantuje wczesne wykrywanie i leczenie wielu chorób, w tym nowotworowych. Następnie gimnazjalistki obejrzały oddział położniczy tutejszego szpitala, w tym sale porodowe i pokoje dla matek z noworodkami. Dziewczęta zapoznały się ze sprzętem ułatwiającym kobietom poród oraz służącym do opieki nad noworodkami. Młodzież zwróciła uwagę na doskonałe warunki panujące w szpitalu i na jego nowoczesne wyposażenie. Spotkanie z położną odbyło się w ramach realizacji projektu Nowa Akademia Zdrowia, który w wybranych placówkach oświatowych naszego powiatu realizuje Nowy Szpital w Nakle i Szubinie.

Cały wyjazd był bardzo udany. Młodzież w atrakcyjny i bardzo pouczający sposób spędziła czwartkowe przedpołudnie w grodzie Pelikana. Z tego miejsca dziękujemy wszystkim osobom, które gościły naszych uczniów i dzieliły się z nimi wiedzą i doświadczeniem.

Joanna Biernacka-Kozerewicz

Dzień Kobiet

W poniedziałek 9 marca br. Samorząd Uczniowski przygotował apel z okazji niedzielnego Dnia Kobiet . Opiekunem SU jest pani Beata Janicka.

Foto: Dawid Kaźmierczak

Rekrutacja

SZANOWNI PAŃSTWO
Dyrektor Zespołu Szkół w Mycielewie
informuje o ZAPISACH DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
(5 i 4-latków), oraz KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ i GIMNAZJUM

rekrutacja-02

NA ROK SZKOLNY 2015/2016 zapisy przyjmowane są w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14.00 w terminie od 16 marca do 17 kwietnia 2015 r. Przy zapisie Rodzic zobowiązany jest posiadać następujące dokumenty:

  • dowód osobisty
  • nr PESEL dziecka

Karty zgłoszenia dzieci do szkoły oraz oświadczenia rodziców można pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej szkoły w zakładce „Rekrutacja„.
O spotkaniu informacyjnym dla rodziców dzieci oddziałów przedszkolnych poinformujemy w późniejszym terminie.

Dyrektor szkoły
Barbara Morawska

Klasa V żyje mitem

9 marca klasa V na j. polskim wystawiła mit pt. „Demeter i Kora”.

Pomoc dla bezdomnych z noclegowni „Judym” w Kołaczkowie

Na przełomie stycznia i lutego uczniowie klasy Ib pod kierunkiem wychowawcy pani Joanny Biernackiej-Kozerewicz i  katechetki  pani Renaty Szczepaniak zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla osób bezdomnych przebywających w noclegowni w Kołaczkowie.

Rodzice i uczniowie naszej szkoły okazali się hojni, dzieląc się z potrzebującym  zarówno żywnością, ubraniami, artykułami higienicznymi, jak i zabawkami.  W piątek 13 lutego delegacja uczniów wraz z nauczycielkami udała się do Kołaczkowa celem przekazania darów. Odbyło się wówczas krótkie spotkanie z paniami: dyrektor i  sekretarką, które podziękowały za ofiarność i przedstawiły zadania spoczywające na placówce. Mówiły także o przyczynach bezdomności i zachęciły młodzież do nauki celem zdobycia wykształcenia, co w dużej mierze zapobiega, zdaniem pracujących w schronisku pań, bezdomności.

Obecnie w placówce przebywa 96 osób, w tym dwoje dzieci. Noclegownia prowadzona jest przez stowarzyszenie i jest jedyną tego typu placówką w naszym powiecie. Problemowi bezdomności i ubóstwa poświęcono także lekcje wiedzy o społeczeństwie w klasach I gimnazjum.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję!

Uczniowie kasy Ib

logo_instaling W drugim semestrze nasi uczniowie z klas IV-VI i I – III gimnazjum będą mieli możliwość nauki angielskiego w ramach IV edycji programu Insta.Ling. Każdy z nich otrzyma hasło i login do programu, którego ideą jest nakłonienie uczniów do systematycznej nauki.
Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.
Uczniowie pracują z Insta.Ling przede wszystkim w domu. Insta.Ling jest dostępny jako strona WWW, nie trzeba więc niczego instalować na komputerze domowym. Ponadto sesje nauki uczniowie mogą wykonywać na tablecie lub telefonie.
Pamiętajcie: 8-10 minut codziennej nauki naprawdę przynosi efekty!!!

Family Park dla szkoły podstawowej

W drugim tygodniu ferii uczniowie szkoły podstawowej wybrali się do bydgoskiego Family Parku. Opiekunkami były panie: A. Koralewska-Hak, R. Szczepaniak, J. Maćkowska-Wrzyszcz, M. Tomkowiak i A. Pyszczyńska oraz  K. Trzpis.

Mały wolontariat działa!

W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zakupu słodkości przyniesionych przez uczennice działające w Małym Wolontariacie i ich opiekuna. Za tzw. symboliczną złotówkę można było skosztować ciast, ciasteczek, muffinek i pączków. Osłodzeniu ostatnich dni karnawału przyświecał szczytny cel jakim była pomoc dla fundacji Salus Homini z Sadek, która m.in. zajmuje się prowadzeniem domowego hospicjum na terenie Nakła nad Notecią i okolicznych miejscowości – wolontariusze z tej fundacji opiekują się ciężko chorymi w ich domach. Zebraliśmy w sumie kwotę 295,47 zł, która w małym zaokrągleniu została przekazana na konto fundacji. W ramach współpracy panie z fundacji przyjadą do naszej szkoły i przeprowadzą szkolenie dla naszych wolontariuszy:)

Z całego serca pragniemy wyrazić naszą wdzięczność dla  wszystkich, którzy zaangażowali się w nasz projekt: dla mam,które pomogły w pieczeniu, dziewczyn, które zajęły się sprzedażą słodkości oraz dla wszystkich kupujących:)

Mały Wolontariat

Informacja dla rodziców – gmina Szubin

Urząd Miejski w Szubinie informuje, że deklaracje aktualizacyjne w sprawie ustalenia prawa do stypendium szkolnego na drugie półrocze roku szkolnego 2014/2015 dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Szubin od 01.03.2015 roku dostępne będą w pokoju nr 17 oraz w Biurze Obsługi Klienta nr 12 w głównym budynku Urzędu Miejskiego w Szubinie.

Uzupełnioną i podpisaną deklarację aktualizacyjną wraz ze stosownymi zaświadczeniami należy złożyć w UM w nieprzekraczalnym terminie do 20.03.2015 roku.

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny 52-391-07-39.

Więcej informacji i dokumenty do pobrania na stronie szubin.pl