Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

25 listopada 2014 r. w grupie przedszkolnej „0b” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców składające się z kilku zajęć: zabawy z j. angielskim – J. Maćkowska-Wrzyszcz, zajęcia z wychowawcą –  I. Wojtkowiak, zajęcia z logopedą – A. Budziak.
Rodzice uczestnicząc w tych zajęciach mogli poznać charakter pracy wychowawczo-dydaktycznej z dziećmi, dowiedzieć się ile wymaga wysiłku, umiejętności, wiedzy i przygotowań. Mogli również poznać sposoby  pracy nauczyciela z dziećmi oraz dokonać obserwacji zachowania dziecka na tle grupy.
Jesteśmy przekonani, że takie spotkania mają głęboki sens, służą nam wszystkim i pozwalają na realizację wszystkich założonych przez nas celów.
Wszystkim przybyłym rodzicom serdecznie dziękujemy za przybycie i poświęcenie swojego czasu.

I. Wojtkowiak

Mali naukowcy

21 listopada w Zespole Szkół w Mycielewie odbyły się „Prelekcje dla przedszkolaków” w ramach II edycji projektu „Mały Naukowiec II” przygotowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Szkole naszej, dzięki p. Paulinie Otto udało się zakwalifikować do drugiej edycji tego projektu. Celem projektu jest rozwijanie zainteresowania najmłodszych naukami ścisłymi.
Przedsięwzięcie to realizowała  Fundacja im. Aleksandra Jabłońskiego.
Spotkanie składało się z dwóch części: pokazowej oraz warsztatowej.
Podczas pokazów dzieci zobaczyły między innymi znikającą szklankę, jajko zasysane do butelki czy  gaszenie płomienia dźwiękiem.
W części warsztatowej przedszkolacy tworzyli obrazy na ekranach pod hasłem „Oko i szkiełko”, badali elektryzowanie za pomocą balonów, obserwowali tworzenie się elektryczności w kuli plazmowej oraz uczestniczyli w badaniu siły odrzutu podczas startu odlotowej rakiety.
Mamy nadzieję, że zajęcia rozbudziły wśród maluchów dziecięcą wyobraźnię i zachęciły do odkrywania tajemnic przyrody.

Tekst i foto Gabriela Wesół

Dzień praw dziecka

20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. Z tej okazji klasa I gimnazjum wraz z wychowawcą J. Biernacką-Kozerewicz przygotowała dla wszystkich uczniów bardzo pouczający i wzruszający apel.

Czyste ręce w Mycielewie

Nasza szkoła już po raz drugi bierze udział w akcji organizowanej przez firmę CAREX.
Carex po raz piąty zorganizował ogólnopolski program edukacyjny „Akademia Czystych Rąk Carex”, skierowany do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Główną misją organizatora akcji – marki Carex – jest edukowanie dzieci w zakresie podstawowej profilaktyki zdrowia, a także promowanie prawidłowych nawyków związanych z higieną rąk. Podobnie jak w ubiegłym roku, tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

V edycja programu edukacyjnego „Akademia Czystych Rąk Carex”

mycieNa przestrzeni kilku lat w programie wzięło udział ponad 2600 szkół oraz 126000 uczniów.
Dzięki udziałowi w tym programie szkoła otrzymała pakiety materiałów edukacyjnych, w tym treści multimedialne, które w przystępny sposób przekazują uczniom wskazówki dotyczące profilaktyki zdrowia oraz  pakiet mydeł antybakteryjnych, które będą wykładane w łazienkach szkolnych.
Z programem Akademia Czystych Rąk Carex powiązany jest również konkurs plastyczny „Gdzie były, co robiły Twoje ręce?”, w którym szkoły mogą zdobyć atrakcyjne nagrody – bony edukacyjne dla zwycięskich szkół oraz nagrody rzeczowe dla nauczycieli i uczniów:

Zachęcamy do udziału w tym konkursie.

Zakręcona akcja

18 listopada Zespół Szkół w Mycielewie odwiedził nas Filip – uczeń klasy trzeciej wraz z mamą. W naszej szkole od niedawna trwa akcja zbierania plastikowych nakrętek, które przekazaliśmy Filipowi. Chłopiec cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, a pieniądze ze sprzedaży nakrętek są mu potrzebne na opłacenie zajęć rehabilitacyjnych, dzięki którym ma nadzieję na samodzielne życie w przyszłości. Na spotkaniu, w którym uczestniczyli uczniowie klasy IV-ej i nasze wolontariuszki, Filip opowiedział nam jak wygląda jego zwykły dzień, nauka w szkole oraz podzielił sie informacjami o swoich pasjach. Mogliśmy wysłuchać wyrecytowanego przez chłopca wiersza. Filip poruszył nas swoją osobowością i problemami, z którymi boryka się każdego dnia. Od jego mamy otrzymaliśmy podziękowanie, które należy się każdemu, kto przyniósł chociaż jedną nakrętkę – dziękujemy!
To spotkanie zapadnie nam głęboko w pamięci, bo na własne oczy dostrzegliśmy jak bardzo możemy pomóc w tak banalny sposób jakim jest zbieranie nieprzydatnych nakrętek.
Zachęcamy Was z całego serca do pomocy innym poprzez udział w naszych akcjach charytatywnych. Pamiętajcie, że czasami tak niewiele może dać tak dużo szczęścia.

Mały Wolontariat ZS Mycielewo
Martyna i Weronika

Rzeźbiarz u najmłodszych

Dzieci z oddziałów przedszkolnych „0a”  i „0b” zaszczycił swą obecnością Pan Piotr Woliński – Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Laureat nagrody Oskara Kolberga.
Rzeźbiarz pokazał dzieciom swój spory arsenał narzędzi do pracy w drewnie i możliwości ich wykorzystania. Zaprezentował swoje gotowe prace – figurę Chrystusa Frasobliwego, Pana Jezusa na krzyżu, drewniane anioły, podczas których opowiadał o swojej pasji.
Dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca rzeźbiarza, zadawać pytania, poznać narzędzia jakie są stosowane do rzeźbienia, a także obserwować rzeźbiarza przy pracy. Każdy mógł dotknąć i spróbować swoich sił w tworzeniu rzeźby.
Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały rzeźby i cierpliwością wysłuchały naszego gościa.

Tekst i foto Iwona Wojtkowiak

Ruszyła kolejna edycja projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Już po raz szósty uczniowie naszej szkoły, przy współpracy z Gminną Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni oraz kina w Wągrowcu,  biorą udział w realizacji projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Polega on a comiesięcznym udziale w seansie filmowym poprzedzonym prelekcją i lekcjach podsumowujących. Filmy podejmują tematykę profilaktyczną dotyczącą m.in. problemów dojrzewania, relacji między dorastającą młodzieżą, a dorosłymi oraz różnorodności kulturowej i tolerancji. W październikowym wyjeździe udział wzięli uczniowie klasy I gimnazjum pod opieką pani Renaty Szczepaniak i pani Joanny Biernackiej – Kozerewicz, które są koordynatorkami projektu. Młodzież obejrzała film pt. „Tysiąc razy silniejsza”. W  listopadowej edycji uczestniczyli uczniowie klasy II gimnazjum, którymi z kolei opiekowały się panie Paulina Otto i Joanna Biernacka – Kozerewicz. Tym razem zaprezentowano młodzieży film pt.„Boy”. Z rozmów przeprowadzonych z uczestnikami projektu wynika, że filmy są interesujące, pouczające i  skłaniają do przemyśleń.

   Joanna Biernacka-Kozerewicz

Mistrzostwa Powiatu Nakielskiego w Piłce Ręcznej Chłopców

17.11.2014 r. w Zespole Szkół w Mycielewie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nakielskiego w Piłce Ręcznej chłopców gimnazjum o Puchar Starosty Nakielskiego. W zawodach wzięły udział 3 drużyny: Mycielewo, Nakło, Rynarzewo. Grano systemem „każdy z każdym” 2×15 min.

Wyniki poszczególnych meczów: Gimnazjum Mycielewo 11:8 Gimnazjum  Nr 3 Nakło, Gimnazjum Nr 3 Nakło 13:12 Gimnazjum Rynarzewo, Gimnazjum Rynarzewo 2:18 Gimnazjum Mycielewo

Klasyfikacja końcowa: I Gimnazjum Mycielewo, II Gimnazjum  Nr 3 Nakło, III Gimnazjum Rynarzewo.

Drużyna z Mycielewa będzie reprezentować Powiat Nakielski w zawodach na szczeblu wojewódzkim. Mecze sędziował Aleksander Ryska. Gimnazjum w Mycielewie zagrało w składzie: Bartosz Winkowski, Marcin Stypczyński, Artur Zimiński, Maciej Cieżak, Filip Rogusz, Robert Winkowski, Kacper Chmura, Sebastian Wiśniewski, Przemysław Kiepiela, Tomasz Wiejaczka, Dariusz Woźniak – opiekun Andrzej Kulczyński.

Tekst i foto Paweł Napierała 

Szanowni Rodzice!

Dyrektor Zespołu Szkól w Mycielewie zaprasza rodziców uczniów klas I-VI i I-III Gim. na spotkanie, które odbędzie się 24 listopada 2014 roku o godz. 16:00.

Porządek spotkania:

  • Przekazanie przez wizytatorów KO w Bydgoszczy wyników ewaluacji zewnętrznej.
  • Przedstawienie kółka teatralnego.
  • Spotkania z wychowawcami klas: omówienie spraw bieżących dotyczących klasy.

Istnieje możliwość indywidualnej rozmowy z nauczycielami przedmiotów i pedagogiem oraz dyrekcją szkoły.

„Drzwi otwarte” planowane na 17.11.2014 r. nie odbędą się.

 Dyrektor Szkoły Barbara Morawska

ŚNIADANIE DAJE MOC!

Dzieci z  oddziału  przedszkolnego „0b”, „Słoneczka” i klas I i III z wielką radością i wilczym apetytem uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc!”. Rozpoczęło się od przeprowadzenia pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Następnie dzieci założyły fartuszki, chustki i  własnoręcznie przygotowały niezwykle obfite kanapki, którymi wspólnie się zajadali.
Te działania, w których wsparli nas rodzice naszych dzieci  z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności.

Wojtkowiak, H. Mickiewicz, M. Tomkowiak, A. Napierała

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano po raz kolejny uroczystość w Szaradowie. Organizatorami obchodów był proboszcz parafii św. Mikołaja w Szaradowie ks. Paweł Kowalski oraz Sołtys Szaradowa Henryk Sowa. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zniczy na grobie powstańca wielkopolskiego na cmentarzu w Szaradowie. Następnie w marszu niepodległości wszyscy zebrani udali się do kościoła aby modlić się o pomyślny rozwój naszej Ojczyzny.
Również delegacja Zespołu szkół w Mycielewie (Renata Szczepaniak, Wawrzyn Nowak, Weronika Wesół i Marta Czerniak) uczestniczyła w uroczystościach.
Zwieńczeniem obchodów był koncert zespołu Ingenium, który przybył wraz z opiekunem muzycznym Panią Jolantą Muzalewską, na zaproszenie Henryka Sowy do świetlicy wiejskiej w Szaradowie. Uczestnicy koncertu nie kryli wzruszenia oraz wielkiego uznania dla solistów, którzy zaprezentowali wspaniałe pieśni patriotyczne. Na zakończenie Henryk Sowa podziękował wszystkim za udział w spotkaniu.

Tekst i foto Sołectwo Szaradowo

Apel z okazji Dnia Niepodległości

Pani Henryka Mickiewicz z klasą trzecią przygotowała opel z okazji zbliżanego się dnia upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918); święto zostało ustanowione w 1937, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 r. i jest dniem wolnym od pracy. (wikipedia)

Spotkanie z policjantem

Coś nowego dla każdego!

Pewnie wszyscy uczniowie oraz fani sportu cieszą się, dlatego że nasza szkoła zakupiła dwa nowe stoły do piłkarzyków oraz stół do ping-ponga.
Każdy z nas na pewno choć raz grał w piłkę, na boisku, na dworze i nie raz piłka wyleciała przez płot, na pole. Teraz już się to nie zdarzy, ponieważ na miejscu starego płotu, znalazł się nowy, przez który żadna piłka nie przeleci.
Zapewne zauważyliście, że na podjeździe została położona kostka oraz pojawiła się nowa brama.
Kolejną fajną rzeczą jest konsola do gier, która została umieszczona na świetlicy. Jak widać dyrekcja i nauczyciele bardzo się starają, aby w szkole było nam dobrze – uszanujmy to.

tekst i foto Zosia Strzyżewska

Mistrzostwa Gminy Kcynia w Piłkę Ręczną Gimnazjum Chłopców

Dnia 06.11.2014 r. w Zespole Szkół w Mycielewie odbyły się Mistrzostwa Gminy Kcynia w Piłce Ręcznej chłopców gimnazjum o Puchar Burmistrza Kcyni. W zawodach wzięły udział 4 drużyny: Mycielewo, Chwaliszewo, Dziewierzewo oraz Kcynia. Grano systemem „każdy z każdym” 2×11 min.

Wyniki poszczególnych meczów: Gimnazjum Kcynia 8:8 Gimnazjum Chwaliszewo, Gimnazjum Dziewierzewo 7:18 Gimnazjum Mycielewo, Gimnazjum Chwaliszewo 10:10 Gimnazjum Dziewierzewo, Gimnazjum Mycielewo 12:9 Gimnazjum Kcynia, Gimnazjum Chwaliszewo 3:13 Gimnazjum Mycielewo, Gimnazjum Kcynia 11:11 Gimnazjum Dziewierzewo

Klasyfikacja końcowa: I Gimnazjum Mycielewo, II Gimnazjum Kcynia, III Gimnazjum Chwaliszewo, IV Gimnazjum Dziewierzewo

Najlepszym zawodnikiem rozgrywek wybrano Dawida Jelińskiego (Gimnazjum Kcynia), królem strzelców została Marcin Stypczyńsk(Gimnazjum Mycielewo), a najlepszym bramkarzem zawodów był Marcin Bartoszek (Gimnazjum Dziewierzewo). Mecze sędziował Aleksander Ryska. Gimnazjum w Mycielewie zagrało w składzie: Bartosz Winkowski, Marcin Stypczyński, Artur Zimiński, Maciej Cieżak, Filip Rogusz, Robert Winkowski, Kacper Chmura, Sebastian Wiśniewski, Przemysław Kiepiela, Tomasz Wiejaczka, Dariusz Woźniak.

Tekst i foto Paweł Napierała

Odwiedzili groby

Uczniowie klasy I i III SP wybrali się do Kcyni na cmentarz, aby oddać należyty szacunek zmarłym.