Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

Toruń w Mycielewie

29 października roku pańskiego 2014 stał się cud. Do Mycielewa przyjechał Toruń. Rozpostarł swe macki na podłodze w prześlicznej i ogromnej sali gimnastycznej. Do swego wnętrza ów toruński potwór  wchłaniał duże ilości zaciekawionych dzieci. Wychodziły one stamtąd napełnione wiedzą wszechobecnego kosmosu. Na swoich twarzach rysował im się żółty i ogromny banan 🙂 Jak każda bajka i ta musiała się skończyć. Najedzony do syta toruński stwór odleciał.

Z poważaniem Zosia Strzyżewska

 

Sałatka dla zdrowia

Klasa I pod okiem wychowawcy M. Tomkowiak przygotowała pyszne sałatki owocowe. Na zdrowie!

Konkurs recytatorski

23 października 2014 roku odbył się konkurs recytatorski dla klas I-III SP.

Foto H. Mickiewicz

Mycielewo III miejsce podczas Mistrzostw Gminy Kcynia

31 października 2014 r. przeprowadzono Mistrzostwa Gminy Kcynia w piłce ręcznej chłopców szkół podstawowych. Zawody odbyły się na sali gimnastycznej w Mycielewie. Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa przy ZS w Mycielewie. W zawodach wzięły udział drużyny: SP Kcynia, SP Mycielewo, SP Dziewierzewo, SP Laskownica i SP Dobieszewo. W turnieju wzięło udział 75 zawodników.

Klasyfikacja mistrzostw:

I miejsce SP Kcynia, II miejsce SP Laskownica, III miejsca SP Mycielewo, IV miejsce SP Dziewierzewo, VI miejsce SP Dobieszewo.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Kacper Kurdelski (SP Kcynia), najlepszy bramkarz to Dominik Nowak (SP Kcynia). Królem strzelców został Mateusz Kemnitz(SP Laskownica). Puchary i statuetki w imieniu Burmistrza Kcyni wręczył pracownik UM –Tomasz Zmudziński.

Zred. Anna Duda-Nowicka, fot. Dariusz Korbal Urząd Miejski w Kcyni

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

W ramach współpracy z Nowym Szpitalem w Nakle i Szubinie gościła w naszej szkole pani mgr położnictwa Marzena Radtke, która przeprowadziła zajęcia profilaktyczne dla dziewcząt klasy III gimnazjum poświęcone tematyce samobadania piersi. Prelegentka przypomniała młodzieży, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. W związku z tym najważniejsza jest profilaktyka polegająca głównie na poddawaniu się badaniom mammograficznym, USG, a nade wszystko samobadaniu piersi, które przeprowadzać powinna cyklicznie raz w miesiącu każda kobieta samodzielnie w domu. Dotyczy to także młodych dziewcząt, gdyż choroba ta dotyka coraz młodsze Polki.  Położna zwróciła  uwagę na techniki przeprowadzania tegoż samobadania, jak również na sytuacje, w których kobieta bezwzględnie powinna udać się do lekarza ginekologa. Dziewczęta zostały poinformowane, gdzie w najbliższej mogą udać się do specjalisty, a także zachęcone do podzielenia się uzyskanymi informacjami ze swoimi mamami i babciami. Pani Radtke zwróciła także uwagę na potrzebę badań cytologicznych, które wykonać można w każdym gabinecie ginekologicznym, także w ramach ubezpieczenia NFZ. Całe spotkanie najeżało do bardzo pouczających i niezwykle przydatną. Dziękujemy pani położnej za ciekawą lekcję profilaktyczną.

  Joanna Biernacka-Kozerewicz

Mistrzostwa Gminy Kcynia w Piłkę Ręczną

30.10.2014 r. w Zespole Szkół w Mycielewie odbyły się Mistrzostwa Gminy Kcynia w Piłce Ręcznej dziewcząt gimnazjum o Puchar Burmistrza Kcyni. W zawodach wzięły udział 3 drużyny: Mycielewo, Chwaliszewo oraz Dziewierzewo. Grano systemem „każdy z każdym” 2 x 12 min.
Wyniki poszczególnych meczów: Gimnazjum Dziewierzewo 7:1 Gimnazjum Chwaliszewo, Gimnazjum Chwaliszewo 5:8 Gimnazjum Mycielewo, Gimnazjum Mycielewo 8:16 Gimnazjum Dziewierzewo

Klasyfikacja końcowa: I Gimnazjum Dziewierzewo, II Gimnazjum Mycielewo, III Gimnazjum Chwaliszewo.

Najlepszą zawodniczką rozgrywek wybrano Milenę Krachel (Gimnazjum Dziewierzewo), królem strzelców została Karolina Stypczyńska (Gimnazjum Mycielewo), a najlepszą bramkarką zawodów byłaWiktoria Karkiewicz (Gimnazjum Chwaliszewo). Mecze sędziowali nauczyciele wychowania fizycznegoAndrzej Kulczyński oraz Bartosz Łyszczarz.

Drużyna z Dziewierzewa wystąpiła w składzie: Paulina Damazyn, Milena Krachel, Julia Ososko, Monika Marszałek, Maja Kulasik, Marta Piątkowska, Sara Niedbalska, Anna Maćkowska, Agata Kubalewska, Anna Piątkowska, Natalia Kaźmierczak, Joanna Żalińska, Zuzanna Szpejankowska, Martyna Strzałkowska, Wiktoria Kaftaniak.

Tekst i Foto Paweł Napierała

Mistrzostwa Gminy Kcynia Szkół Podstawowych w piłce ręcznej dziewcząt

21 października 2014 r. na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, odbyły się Mistrzostwa Gminy Kcynia w piłce ręcznej dziewcząt szkół podstawowych. Do rozgrywek przystąpiło siedem szkół, które w wyniku losowania zostały podzielone na dwie grupy.

Grupa I – SP Laskownica, SP Dziewierzewo, SP Dobieszewo

Grupa II – SP Mycielewo, SP Sipiory, SP Rozstrzębowo, SP Kcynia

W meczu o III miejsce, reprezentantki Mycielewa po wyrównanym meczu pokonały rówieśniczki z Dobieszewa 3:2. Mistrzyniami gminy zostały uczennice gospodarza Mistrzostw – Szkoły Podstawowej w Kcyni, które w finale bez większych problemów pokonały SP Laskownica 11:0.

Klasyfikacja końcowa turnieju: I SP Kcynia, II SP Laskownica, III SP Mycielewo, IV SP Dobieszewo

Królem strzelców turnieju została Dominika Grzegorek (SP Kcynia), najlepszą zawodniczką uznano Dominikę Pozorską ( SP Laskownica), a statuetka najlepszej bramkarki trafiła do Moniki Bojarczuk (SP Dobieszewo). Puchary i nagrody indywidualne w imieniu Burmistrza Kcyni wręczył dyrektor Szkoły Podstawowej w Kcyni –Michał Poczobutt. Umiejętności, walki i sportowego ducha na zakończenie pogratulował wszystkim zawodniczkom w imieniu Burmistrza pracownik Urzędu Miejskiego w Kcyni –Tomasz Zmudziński, który życzył również powodzenia mistrzyniom w zawodach na szczeblu powiatowym.

Teks i foto Paweł Napierała

WIZYTA W NADGOPLAŃSKIM PARKU TYSIĄCLECIA

20 października uczniowie klasy IV, V i VI Zespołu Szkół w Mycielewie wybrali się na wycieczkę do Kruszwicy. Wyjazd był jedną z części projektu TROP NATURY, do którego uczniowie przystąpili już rok temu.

Podczas wycieczki grupa zwiedziła Muzeum Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, który położony jest nad jeziorem Gopło, nad którym leży Kruszwica. Miasto jest uważane za kolebkę państwa polskiego. Dziś kojarzy się głównie z legendą o królu Popielu i Mysią Wieżą, która góruje nad miastem. Wieża jest pozostałością zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Niewątpliwie wielkim skarbem tego terenu jest przyroda. Jezioro Gopło to największy zbiornik wodny województwa kujawsko-pomorskiego. Dawniej ze względu na swoją powierzchnię nazywane było Morzem Polaków. Nad Gopłem odnotowano blisko połowę ze wszystkich gatunków ptaków występujących w Europie.

Uczniowie mieli również okazję zwiedzenia Kolegiaty ś. Pawła i Piotra, a także Mysiej Wieży, po udanej wycieczce czekało na nas ognisko i niespodzianka od p. Jerzego Trzebiatowskiego w postaci zdrowej przekąski jabłek, gruszek i śliwek.

Anna Pyszczyńska

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2014 roku na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Mycielewie uczczono Dzień Edukacji Narodowej. Po występie artystycznym II klasy gimnazjum wyróżniono nagrodami pracowników szkoły.
Ważną częścią tej uroczystości było pasowanie uczniów klasy pierwszej SP.
Dzieci za „sprawą”‚ starszych kolegów z klasy IV przenieśli się do krainy Szkołolandii, gdzie czekały na nich do wykonania różne zadania. Po pozytywnym przejściu tych prób (m.in. tańca, recytacji, zadań matematycznych i zagadek), Król Ołówkos wraz z małżonką uznał dzieci za godnych miana uczniów.
Pani dyrektor Barbara Morawska pasowała zatem dzieci na uczniów w obecności  gości: przedstawicieli Rady Rodziców, rodziców i nauczycieli. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie. Po odczytaniu jego treści uczniowie  złożyli przysięgę: obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrym Polakiem.
Po uroczystości uczniowie otrzymali drobne upominki i wraz z wychowawcą udali się do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

tekst Magdalena Tomkowiak, foto A. Koralewska-Hak

Ogłoszenie

DZIEŃ EDUKACJI I KARIERY
w PPPP w Nakle nad Notecią

25.10.2014 r. (SOBOTA) godz. 9:00 – 13:00

UCZNIU

  • Nie wiesz jaką szkołę ponadgimnazjalną i studia wyższe wybrać?
  • Szukasz informacji o szkolnictwie ponadgimnazjalnym i rekrutacji?
  • Chcesz lepiej poznać siebie?
  • Chcesz zbadać swoje predyspozycje zawodowe?

PONADTO

  • Konsultacje psychologiczne, pedagogiczne
  • Pomoc socjoterapeutyczną
  • Bezpłatne badanie wzroku i słuchu

Więc przyjdź i skorzystaj z oferty.

Wszystkich zainteresowanych Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nakle nad Notecią prosi o wcześniejsze zarejestrowanie się telefonicznie (tel. 52 386 51 50) do dnia 24.10.2014 r. (w godz. od 8:00 – 15:00)

Przedszkolaki w lesie

W czwartek 9 X 2014 chętne dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się na wycieczkę dydaktyczną do lasu w Zielonowie k. Szubina. Celem wycieczki było poznanie lasu i jego mieszkańców, a także dostrzeżenie zmian w przyrodzie w okresie jesieni.
Po lesie oprowadzała nas sympatyczna pani podleśniczy Maria Oset. Idąc ścieżką dydaktyczną w stronę polany dzieci zauważyły grzyby, ślady dzika i małego żuczka. Dowiedziały się również dlaczego nie porządkuje się w lesie przewróconych pni drzew i gałęzi.
Na polanie, gdzie rozpalono ogromnego grilla, w oczekiwaniu na pieczoną kiełbaskę dzieci biegały i wspinały się po drewnianych urządzeniach.
Pani podleśniczy zaprezentowała wszystkim zdjęcia wybranych zwierząt żyjących w lesie oraz ich poroża. Dzieci z ciekawością oglądały, porównywały i sprawdzały ciężar niektórych z nich.
Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i szyszek nazbieranych w lesie. Wzbogacą one kącik przyrody i będą materiałem do zabaw i zajęć plastycznych.

Tekst i foto G. Wesół

„Przedszkolakiem fajnie być” – uroczystość pasowania

3 października 2014 odbyło się w naszej szkole uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Wzięły w nim udział wszystkie 5-latki zgromadzone w dwóch grupach przedszkolnych, których wychowawczyniami są Gabriela Wesół i Iwona Wojtkowiak.
Pasowanie poprzedzone było przedstawieniem w wykonaniu 6-latków oraz odśpiewaniem przez poszczególne grupy piosenek poznanych we wrześniu.  Przedszkolaki musiały się również wykazać wiedzą i sprawnością fizyczną . Pytania z różnych dziedzin zadawały uczennice gimnazjum – Karolina Stypczyńska i Ania poczekaj, które poprowadziły całą uroczystość. Swą odwagę  dzieci zaprezentowały przechodząc po ławeczce gimnastycznej.
Na ręce pani dyrektor Barbary Morawskiej, w obecności wszystkich rodziców oraz wych. oddziałów przedszkolnych dzieci złożyły uroczyste ślubowanie-obietnicę. Obiecały starać się swą nauką i zachowaniem sprawiać radość swoim rodzicom i nauczycielom. Obiecały również być przyjaciółmi roślin i zwierząt, a także starać się być dobrymi kolegami i wzorem dla innych.
Po ślubowaniu  odbyło się pasowanie na przedszkolaka, którego dokonała pani dyrektor przy pomocy magicznej kredki.
Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Uroczystość zakończyła się zdjęciami i spotkaniami przy kawie w salach przedszkolnych.

Tekst i foto G. Wesół

Przedszkolaki w Kinie

W poniedziałek, 29 września 2014,  najmłodsi z naszej szkoły udali się do Kina w Wągrowcu na film pt.„Kacper i Emma- najlepsi przyjaciele” wyświetlany w ramach pierwszej edycji Festiwalu filmowego Kino Dzieci. W filmie przedstawione zostały przygody dwójki przedszkolaków. Jest to opowieść o przyjaźni i o trudnościach związanych z nowymi sytuacjami w życiu pięciolatków. Film wzbogacony jest animowanymi scenami pluszaków – Leo i Pani królik – towarzyszy dzieci, którzy pojawiają się gdy widz wkracza w świat dziecięcej wyobraźni.

Film był źródłem inspiracji do rozmów na temat głównych bohaterów, oceny ich postępowania, bogacenia słownictwa oraz zajęć plastycznych. Będzie się można odwołać do niego również w przyszłości, jak postąpić, gdy pojawią się w naszej grupie sytuacje trudne i konfliktowe.

Tekst i foto G. Wesół

Europejski Dzień Języków

26 września kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Jak zawsze mogliśmy liczyć na pomysłowość naszych uczniów:) Obchody rozpoczęły się od uroczystego odsłuchania „Ody do radości” – hymnu zjednoczonej Europy, następnie scena została przekazana we władanie uczniom gimnazjum. Przewodniczący  wylosowali wcześniej państwa, które miały reprezentować ich klasy: kl.Ia – Wielka Brytania, kl.Ib – Niemcy, kl. II – Polska, kl.III – Rosja. Uczniowie występowali w przygotowanych przez siebie prezentacjach poszczególnych krajów – można było posłuchać ciekawostek i danych historycznych oraz obejrzeć  prezentacje multimedialne. Największym powodzeniem, jak co roku zresztą, cieszył się pokaz piosenek obcojęzycznych w formie mini playback show. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na gorący doping ze strony swoich kolegów. Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – kl.II; II miejsce – kl. III; III miejsce – kl.Ia i kl.Ib

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy za rok 🙂

Obchody zorganizowały i przeprowadziły: p. Joanna Maćkowska-Wrzyszcz i p. Paulina Otto.