Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

Spotkanie z Policjantami

27 marca br. w Zespole Szkół w Mycielewie, na zaproszenie pani pedagog Małgorzaty Kwiatkowskiej, przybyli policjanci z Powiatowej Komendy w Nakle nad Notecią.

Pogadankę przeprowadzili st. sierż. Marcin Górak i sierżant Zofia Wrzeszcz, która dotyczyła demoralizacji osób nieletnich i ich odpowiedzialności karnej. Natomiast najmłodsi uczniowie dowiedzieli się o tym, jak postępować w przypadku ataku agresywnego psa. Młodszy aspirant Łukasz Król zaprezentował specjalnie wytresowanego owczarka niemieckiego do poszukiwania narkotyków.

Uczniowie podziękowali gościom za przybycie i przekazaną wiedzę, którą wykorzystają w życiu codziennym.

Foto: Weronika Owedyk

Nowa akademia zdrowia

26 marca br. w Zespole Szkół w Mycielewie odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Nowa Akademia Zdrowia” z dr Grażyną Adamską-Bartoszewską. Tym razem rozmawialiśmy z panią na temat zębów. W spotkaniiu brała udział klasa III Gimnazjum.
Głównym tematem było mycie zębów. Spotkanie rozwiało wszelkie wątpliwości dotyczące stanu naszej szczoteki i wyboru pasty. Usłyszeliśmy również do czego może doprowadzić nasza niedbałość oraz jak należy postępować gdy zauważamy jakieś nieporządane zmiany w wyglądzie naszych zębów. Oczywiście, aby wszystkiego zapobiec wystarczy stosować profilaktyczne wizyty u stomatologa.

Od dzisiaj każdy uczestnik spotkania wie jak mieć czyste i zdrowe zęby!

P.Stypczyńska

Najmłodsi w Family Parku

26 III 2014 dzieci z oddziałów przedszkolnych i punktu przedszkolnego „Słoneczko”  wybrały się  na  wycieczkę  do Family Parku w Bydgoszczy. Uczestniczyły w programie  integracyjno-rekreacyjnym „Zdobywcy przygód Family Park” z wykorzystaniem wszystkich atrakcji Family Parku. Była to dla dzieci niesamowita dawka aktywności psychoruchowej, pełne emocji odkrywanie niezliczonych labiryntów Figloraju, zdobywanie ścianki wspinaczkowej, wyścigi autkami akumulatorowymi, kolorowa bitwa z armatkami pneumatycznymi oraz turniej gry na kręgielni.

 

Projekt o Czochralskim z ważną publicznością

W pierwszym dniu wiosny, 21 marca w Zespole Szkół w Mycielewie miała miejsce niecodzienna uroczystość poświęcona prof. Janowi Czochralskiemu, w której udział wzięli zaproszeni goście: burmistrz Kcyni – p. Piotr Hemmerling, wnuczka Jana Czochralskiego p. Anna Zielińska oraz prof.  UMK w Toruniu, fizyk, absolwent szkoły w Mycielewie – Józef Szudy, przedstawiciel lokalnych mediów – p. Anna Duda-Nowicka, a także p. dyrektor-Barbara Morawska, nauczyciele i uczniowie ZS w Mycielewie.  Imprezę rozpoczęli uczniowie  klasy II gimnazjum prezentując przygotowywany przez klika tygodni projekt pt. „Wpływ odkryć Jana Czochralskiego na rozwój elektroniki”, w którym podkreślili wpływ wynalazków uczonego na rozwój światowej elektroniki. Osobami realizującymi przedsięwzięcie  byli: K. Stypczyńska, K. Szudy, M. Wojtecki, K. Zmudziński, J. Rosiak oraz F. Roguszka. Opiekunem grupy projektowej była p. Angelika Drozd. Następnie dla uczniów klas VI szkoły podstawowej oraz I i II gimnazjum przeprowadzono drużynowy turniej wiedzy o Janie Czochralskim. Rywalizacja była bardzo zacięta, aby wyłonić zwycięzcę p. Anna Zielińska zadała pytanie rozstrzygające. Ostatecznie klasa I gimnazjum zajęła pierwsze miejsce. W kolejnej części uroczystości głos zabrał prof. Józef Szudy, który wspominał naszą szkołę przywołując czasy, kiedy był jej uczniem. Na koniec głos zabrał p. Piotr Hemmerling, który osobom realizującym projekt wręczył upominki. Wyróżnił także finalistkę XI Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów trzecich klas gimnazjum – Natalię Wiankowką i jej opiekuna p. Joannę Biernacką-Kozerewicz, którzy także otrzymali pamiątkowe upominki.

Angelika Drozd

I dzień wiosny i Turniej Tańca w Mycielewie

Zgodnie z tradycją 21 marca uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej oraz wszystkie przedszkolaki powitały I Dzień Wiosny. Klasa III przygotowała z tej okazji przedstawienie. Dzieci były pięknie przebrane, wcieliły się w grane przez siebie role. Rozwiązywano też rebusy i zagadko wiosenne, a także przybliżono tradycje topienia marzanny.
Następnie wszyscy naczelne z panną marzanną i panią Wiosną , korowodem udaliśmy się na wiosenny spacer. Po powrocie na boisko szkolne- spaliliśmy symbol zimy( mając nadzieję, że pożegnaliśmy ją w tym roku na dobre). Dopisywała nam tego dnia bardzo ładna, typowo wiosenna pogoda.
Na zakończenie „Tygodnia kolorów” w piątek 21 marca odbył się długo oczekiwany przez najmłodszych uczniów szkoły „II Turniej Tańca dla klas I-III”. Wzięło w nim razem udział 6 solistów i zespołów. Jury, którego przewodniczącą była p. Agnieszka Koralewska- Hak miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców.
Wyniki zatem są następujące:

Przyznano trzy I miejsca:

Amelia Stypczyńska z klasy III z choreografią do utworu pt. „Gangnam style”
Anastazja Spławska  zatańczyła do piosenki Ketty Perry oraz
Piotr Janicki z układem do „Gangnam style”.

Kolejne II miejsca przyznano równorzędnie pozostałym uczestnikom turnieju:
Aleksandrze Strzyżewskiej z klasy I z choreografią do utworu „Violetta”

– „Odważne dziewczyny z klasy II” , które zatańczyły do piosenki „My Słowianie”

– „Taniec rządzi w naszych rękach” grupa reprezentująca klasę III również z układem do utworu „My Słowianie”.
Organizatorem i prowadzącą Turniej była p. Magdalena Tomkowiak, która już dziś zaprasza wszystkich chętnych na następną edycję „Turnieju Tańca” za rok.

 Tekst i foto: M. Tomkowiak

Tydzień kolorów

Od 17  do 21 marca br. w Zespole Szkół w Mycielewie odbył się ,,Tydzień kolorów’’ zorganizowany przez p. Małgorzatę Kwiatkowską i p. Magdalenę Tomkowiak, w której wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły.
Zaczynając od czerwonego poniedziałku klasy 1-3 SP przygotowały prace plastyczne, które ukazywały kota – symbol antydepresyjny . Codziennie obowiązywał inny kolor. Środek tygodnia nieco odróżniał się od pozostałych, gdyż pomimo obowiązującego koloru niebieskiego wszystkie klasy przygotowały barwne, wiosenne kanapki, którymi podzielili się ze swoimi kolegami i nauczycielami naszej placówki. W pierwszy Dzień Wiosny w szkole było bardzo kolorowo. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły od rana pokazywali swoje talenty taneczne, a następnie wraz ze swoimi wychowawcami poszli topić Marzannę.
Frekwencja osób przebranych była dość wysoka. Może na to wskazywać fakt iż przebrani byli zwolnieni z odpowiedzi ustnych.

Tekst i foto: Weronika Owedyk

Zdrowe żywienie w ramach tygodnia kolorów

Od poniedziałku do piątku obchodzimy w naszej szkole „Tydzień kolorów”. Dzisiaj tj. 19 marca należało ubrać się na niebiesko. Wszystkie klasy przygotowały smaczne i zdrowe kanapki.

Gminny Konkurs Profilaktyczny

18 marca 2014 roku w Zespole Szkół w Mycielewie odbył się Gminny Konkurs Profilaktyczny dla uczniów gimnazjum.
Zadaniem uczniów z Mycielewa, Dziewierzewa, Chwaliszewa i Kcyni było rozwiązanie testu teoretycznego, składającego się z 30 pytań. Nowością w tegorocznej edycji było wtrącenie w konkurs tematyki bezpieczeństwa w sieci Internet. Szkoły mogły także wykazać się w przygotowanych przez siebie scenkach teatralnych o bezpiecznym Internecie.

Klasyfikacja indywidualna: I miejsce – Jagoda Dubiel – gimn. Kcynia i Katarzyna Jaszak – Mycielewo; II m. – Piotr Klimowicz i Paulina Grochala z Dziewierzewa; III m. – Oliwia Woźniak – gimn. Chwaliszewo i Oliwia Kuczyńska – Kcynia.

Klasyfikacja drużynowa: I miejsce – gimnazjum Dziewierzewo (opiekun E. Masiakowska), II m. – Kcynia (opiekun H. Nowak), III m. – Mycielewo (op. M. Kwiatkowska) i Chwaliszewo (op. E. Tomaszek).

W skład komisji wchodzili: Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni – Maria Łyszczarz, st. asp. Marek Dubiel i Wawrzyn Nowak.

Rywalizację uświetnił film przygotowany przez uczniów II klasy gimnazjum z Mycielewa w ramach projektu „Ćwiczę, uczę się, wygrywam” o tematyce uzależnienia od komputera oraz występ dwóch raperów również z Mycielewa – grupy LanDer – Jakub Rosiak i Kamil Żmudziński.

Organizatorzy i uczniowie dziękują za ufundowane nagrody.

 Tekst WN, foto Paulina Stypczyńska

Bezpieczny Internet

17 marca 2014 roku uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć film o uzależnieniu od komputera, przygotowanym przez uczniów II klasy gimnazjum z Mycielewa w ramach projektu „Ćwiczę, uczę się, wygrywam”. Opracowaniem scenariusza i reżyserią zajął się Wawrzyn Nowak, który prowadzi zajęcia informatyczne z tą grupą.

Link z filmem

Z Krzywoustego

Do naszej szkoły przyjechała delegacja z ofertą edukacyjną swojej szkoły dla uczniów kończących gimnazjum. Mowa oczywiście o I Liceum im. B. Krzywoustego z Nakła nad Notecią.

Mycielewo w Family Parku

12 marca 2014 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej w Zespole Szkół w Mycielewie wybrali się na wspaniałą zabawę do Bydgoszczy. Family Park przygotował dla naszych pociech wiele ciekawych zabaw i atrakcji. Organizacją wyjazdu zajęła się pani Henryka Mickiewicz – wychowawca klasy II.

Zerówka i rytmika

Atrakcje w klasach „0a” i „0b” w postaci akordeonowych zajęć rytmicznych cieszą się wielkim zainteresowaniem i zadowoleniem dzieci. Uczniowie chętnie śpiewają piosenki z akompaniamentem nie tylko pianina i Instrumentarium Orffa, ale i akordeonu, a przy tym wykonują wiele ćwiczeń rytmicznych i poznają wartości nut. Dodatkowym atutem było to, że dzieci mogły zaprezentować swoją „twórczość” muzyczną podczas uroczystości szkolnych z okazji Dnia Kobiet. Wszystkim zebranym tak bardzo się podobało, że prosili o Biss.

Rapują pełną parą!

10 marca b.r. w ramach zajęć artystycznych zorganizowany został koncert RAP-u w wykonaniu Jakuba Rosiaka i Kamila Zmudzińskiego, działających pod nazwą Lander&Zydziu. Chłopcy zaprezentowali klasie swój dorobek artystyczny, opowiadając o tym, jak zrodziła się ich pasja do muzyki Rap oraz jak powstają ich „kawałki”  Zachęcamy wszystkich raz jeszcze do posłuchania muzyki tych młodych twórców, bo jest naprawdę mądra i niesie za sobą głębokie przesłania. Korzystajcie póki możecie, bo za parę lat możecie ni „dopchać się” po bilety na ich koncerty.

Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet odbyły się w naszej szkole uroczyste apele na cześć pań. Uroczystości zostały zorganizowane przez Mały Samorząd i  jego opiekunkę- panią Henrykę Mickiewicz oraz przez SU i jego opiekunkę- panią Beatę Janicką. Podczas akademii wystąpili uczniowie, którzy prezentowali piękne wiersze . Nie zabrakło też pięknych piosenek w wykonaniu uczniów klasy I gimnazjum ( Klaudia Motyka, Weronika Wesół i Filip Chodorowski). Dzieci z klas „0”i IV zaprezentowały piosenkę pt. „Marzec” przy akompaniamencie akordeonu, na którym grała- pani Agnieszka Koralewska- Hak. Swoim występem zaszczycili również miłośnicy  RAP-u – Jakub Rosiak i Kamil Zmudziński z klasy II gimnazjum. Nie zabrakło oczywiście uroczystego „Sto lat” dla wszystkich pań. Mały Samorząd wyłonił również z tej okazji Super Dziewczyny z klas I-III SP. W klasie I tytuł ten otrzymała: Ewelina Pazderska, w kl. II – Iza Frątczak, a w kl. III – Patrycja Bojas.

Chłopcy pierwsi w gminie!

11 marca 2014 roku w ZS Mycielewo rozegrano Gminny Turniej Piłki Koszykowej dla chłopców z gimnazjum z gminy Kcynia.
Po zaciętej walce pierwsze miejsce zajął zespół z Mycielewa! 13 marca będą walczyć w Szubinie na rozgrywkach powiatowych.

Mały wolontariat

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

26 lutego 2014r. pani Joanna Maćkowska-Wrzyszcz wraz z trzema uczennicami z ZS w Mycielewie złożyły wizytę w Domu Dziecka w Wągrowcu. „Mały Wolontariat” w naszej szkole zorganizował zbiórkę odzieży dla dzieci. Pojechałyśmy do Wągrowca, aby obdarować dzieci tymi prezentami. Wychowawczynie domu bardzo miło i ciepło nas ugościły, poczęstowały herbatą, z zaangażowaniem opowiadały o swoich podopiecznych, a także oprowadziły nas po placówce. Miałyśmy okazję obejrzeć pokoje dzieci, miejsca, w których spędzają swój wolny czas. Były nam wdzięczne za podarowanie odzieży. W imieniu dzieci Panie serdecznie i z wzruszeniem podziękowały nam… Myślę, że naprawdę warto pomagać.

Weronika Wesół

Spotkanie z autorką książki o J. Czochralskim

We wtorek 11 marca w Zespole Szkól w Mycielewie odbyło się spotkanie z panią Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Kryształowe odkrycie” – Powieść o Janie Czochralskim.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy V oraz klas gimnazjalnych. Pani Anna opowowiedziała nam o swoim dziele i zachęcała do przeczytania. Uczniowie mogli odpowiadać na pytania dotyczące Jana Czochralskiego, niezwykle aktywny okazał się uczeń klasy V Mikołaj Stypczyński, który za poprawne odpowiedzi otrzymał książkę.

Na zakończenie każdy miał możliwość zakupu dzieła wraz z autografem autorki.

Natalia Wiankowska finalistką XI Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów klas trzecich gimnazjum

6 marca 2014 r. u Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbył się finał konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym z udziałem 34 uczestników, którzy wcześniej pomyślnie przeszli eliminacje szkolne i rejonowe. Wśród uczestników znalazła się także nasza uczennica Natalia Wiankowska, która uzyskała tytuł finalisty tegoż konkursu. Serdecznie gratulujemy i życzymy powadzenia w dalszej edukacji!

 Joanna Biernacka-Kozerewicz

Wizyta szkoły z Gąsawy

Uczniowie klasy II i III gimnazjum spotkali się z dyrektorem Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie, który przedsatwił swoją ofertę edukacyjną. Na spotkanie przybyli również absolwenci naszej szkoły Miłosz Gratkowski i Hubert Chmura, którzy uczą się tam w Liceum Ogólnokształcące o profilu sportowo-obronnym (dodajmy, że byli przebrani w oryginalne mundury wojskowe, które robiły wielkie wrażenie na naszych uczniach).