Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

Dzień garnturu i spódnicy

30 października 2013 r.  obchodziliśmy w szkole „Dzień Spódnicy i Garnituru” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Myślą przewodnią tego dnia była zasada „Pięknie ubrany – nie pytany”. Każdy powinien w tym dniu ubrać się  odświętnie,      czyli dziewczyny-granatowe lub czarne spódnice albo sukienki, natomiast panowie – w garnitury, ale dopuszczalne były eleganckie koszule.
W składzie jury były Martyna Czerniak i Karolina Stypczyńska. Po podliczeniu wyników okazało się, że wśród klas gimnazjalnych wygrała klasa II, a w podstawówce klasa IV.  Nagrodą dla zwycięskich klas będzie nie odpytywanie w czwartek (31 października).
To wydarzenie miało miejsce pierwszy raz w naszej szkole. Chyba przypadło do gustu uczniom, ponieważ większość przyszła w tym dniu pięknie ubrana. Można by pomyśleć o zorganizowaniu takiego dnia raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące.

Weronika Wesół

Łzy nie są oznaką naszej słabości

„Łzy nie są oznaką naszej słabości, ale dowodem na to, że nasze serce nie wyschło i nie stało się pustynią…” – już niedługo 1 listopada, Święto Wszystkich Zmarłych. Uczniowie klasy II i III SP udali się wraz ze swoimi wychowawczyniami na Cmentarze w Kcyni, aby uczcić pamięć zmarłych. Najpierw odwiedziliśmy „Stary Cmentarz”, gdzie złożyliśmy hołd pomordowanym w czasie II Wojny Światowej.
Dzieci zapaliły także znicze przy grobie rodzinnym słynnego obywatela Kcyni- profesora Jana Czochralskiego. Minutą ciszy uczciliśmy ich pamięć. Następnie, pieszo dotarliśmy do Parafialnego Cmentarza, gdzie z dużą łatwością trafiliśmy pod pomnik poległych podczas Powstania Wielkopolskiego. Kolejnym naszym celem był niewielki grób „Nieznanego Żołnierza”. Mieliśmy także czas, aby pomodlić się przy grobach swoich bliskich.
Dzieci z ogromną powagą i skupieniem przeżywały chwile  zadumy na cmentarzu.
Dziękujemy pani Henryce Mickiewicz za „przewodnictwo” podczas tej wycieczki oraz pani Barbarze Chełminiak za pomoc w opiece z dziećmi.

Uczniowie klasy III z wychowawczynią Magdaleną Tomkowiak

Teatrzyk ze Śląska

29 października 2013 r. do ZS w Mycielewie przyjechała para aktorów ze Śląska. Przedstawienie skierowane było dla najmłodszych.

Teatr w kinie

22 kwietnia 2013 r. uczniowie  gimnazjum  w Mycielewie  wraz z opiekunami  pojechali do bydgoskiego kinoteatru Adrii  na spektakl  teatralny pt. „ Dziady”.
Po obejrzeniu  sztuki teatralnej pełni wrażeń  wyruszyliśmy krętymi ulicami Bydgoszczy w kierunku Wyspy Młyńskiej. Przez   kilkanaście minut  każdy mógł się zrelaksować i skosztować trochę zabawy. Oczywiście cały wyjazd upamiętniony został wizytą w Mc Donald. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Real, po czym szczęśliwi, choć zmęczeni wróciliśmy do szkoły.

Stypczyńska Karolina

Konkurs recytatorski na cześć Tuwima

W piątek 25 października 2013 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas I-III „Lokomotywa Pana Tuwima”. Uczniowie młodszych klas w ten sposób uczcili rok 2013, który jest patronowany przez Juliana Tuwima. Przypomnieli wszystkim kolegom znane wiersze poety m.in. „Lokomotywę”, „Zosię – samosie”, „Okulary”, „Bambo” i inne. W konkursie wzięło udział 16 uczniów.
I miejsce zajęła Joanna Jeż – klasa II
II m. zdobyły: Anastazja Spłąwska, Julia Nogowska z klasy III.

H. Mickiewicz

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października w Zespole Szkół w Mycielewie odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na zaproszenie burmistrza Kcyni pana Piotra Hemerlinga oraz pani dyrektor Barbary Morawskiej przybyło wielu wyjątkowych gości.
Podczas uroczystości pan burmistrz wręczył siedem nagród paniom nauczycielkom, które swoją ciężką pracą na to zasłużyły. Wśród nagrodzonych pań znalazła się pani dyrektor Barbara Morawska.
Z okazji tego święta pracownicy Zespoły Szkół w Mycielewie otrzymali nagrody dyrektora szkoły. Wśród nagrodzonych pedagogów znalazła się pani: Joanna Biernacka-Kozerewicz, Anna Pyszczyńska, Beata Janicka, Marzena Borzych, Agnieszka Koralewska-Hak, Małgorzata Kwiatkowska, Paulina Otto, Elwira Stachowiak.
Natomiast spośród pracowników administracji i obsługi nagrodzeni zostali: Wioletta Burdasz, Maria Kruger, Malgorzata Skalska, Ewa Smorga, Alojzy Socha, Iwona Suder, Mirosława Woźniak.
Na zakończenie uczniowie ZS w Mycielewie przygotowali akademię. Dzięki p. Renacie Szczepaniak uczniowie wyjątkowo odegrali swoje role i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Jednak nie tylko słowem wyrażaliśmy wdzięczność nauczycielom. Maluchy z I klasy SP śpiewali dla nauczycieli, a III klasa cudownie zatańczyła. Jak wiadomo w naszej szkole rozwój fizyczny jest na wysokim poziomie. Dlatego nasi sportowcy przygotowali pokaz pod pilnym okiem pana Andrzeja Kulczyńskiego. Podczas występów swoim urzekającym głosem śpiewała Klaudia Motyka, która została przygotowana do akademii przez panią Agnieszkę Koralewską-Hak.

Całość można obejrzeć na filmie1  filmie2  filmie3

Tekst Paulina Stypczyńska; film Robert Koniec (www.kcynia.info)

Myśliwy u najmłodszych

Dnia 17.10.2013 r. na zaproszenie pani Iwony Wojtkowiak dzieci z oddziału przedszkolnego „Oa” oraz „Ob.”  odwiedził pan myśliwy Robert Wojtkowiak z Koła Łowickiego Bielik w Dziewierzewie. Zaprezentował galowy strój myśliwego, w którym był ubrany i akcesoria łowieckie (lunetę, lornetkę, latarkę, futerał) . Dzieci mogły także obejrzeć jego trofea myśliwskie tj. skóry upolowanych zwierząt, poroża, oręż dzika czyli szable i fajki. Zapoznał dzieci z metodami dokarmiania zwierząt leśnych w czasie zimy. Wspomniał o budowie ambon, paśników i podsypów. Na zakończenie spotkania myśliwy odpowiedział na pytania zadawane przez dzieci. Spotkanie było bardzo ciekawe, wzbogacające wiedzę i pouczające.  Dzieci były bardzo zadowolone.

Z wizytą u p. Kalety

Jak wyglądają jesienne przygotowania do zimy, tego mogliśmy dowiedzieć się podczas wycieczki do gospodarstwa pana Kalety, który szczególowo opowiedział nam o swojej pracy. Cierpliwie odpowiadał też na pytania zaciekawionych widokiem maszyn, chłopców. Pokazał sprzęty rolnicze ale największą frajdą dla III klasistów była możliwość wejścia na duuuużą przyczepę od traktora. Zobaczcie sami.

MT

Spotkanie z lekarzami

15 października  po raz kolejny  odwiedzili uczniów  gimnazjum  w  Mycielewie lekarze w ramach realizacji  projektu Nowa Akademia Zdrowia z Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie. Tym razem dziewczyny z klas II i III gimnazjum w Mycielewie  uczestniczyły w spotkaniu z panią dr Irena Kolesińską, która jest lekarzem ginekologiem. Natomiast chłopcy mięli spotkanie z lekarzem urologiem dr Danielem Leszczakiem.
Na spotkaniu z panią ginekolog dziewczęta uzyskały wiele informacji  na temat raka szyjki macicy, co było przewodnim tematem  tej prelekcji.
Spotkanie z urologiem streścił Maciej Janicki. Z tej lekcji wyniósł informacje na temat chorób układu rozrodczego mężczyzn, oraz chwalił  się aktywnością kolegów podczas spotkania.

Paulina Stypczyńska

Zawitał radca prawny

10 października 2013r. w Zespole Szkół w Mycielewie odbyło się spotkanie z radcą prawnym. Pani Lucyna Libront-Kroczka jest absolwentem naszej szkoły i odwiedziła nas, aby opowiedzieć o swojej pracy.
Spotkanie okazało się bardzo ciekawe. Wszyscy uczniowie gimnazjum zobaczyli na własne oczy, że warto wyznaczać sobie cele, bez względu na start. Z czasem wszystko się wyrównuje i nie koniecznie trzeba mieć wykształconych rodziców, aby osiągnąć wysokie stanowisko w życiu dorosłym. Wystarczy, że czegoś bardzo chcemy i dążymy do realizacji postawionych sobie celów.
Po krótkim wykładzie ochotnicy mogli przymierzyć togę, aby choć przez chwilę poczuć się radcą prawnym.
Bardzo dziękujemy za spotkanie. Dzięki niemu może niejeden z nas uwierzył, że warto próbować i już dziś pomyśli o swojej przyszłości.

 P.Stypczyńska

Uroczyste pasowanie 5-latków

W czwartek 10 X 2013, w Zespole Szkół w Mycielewie, uroczyste ślubowanie złożyły dzieci 5- letnie prowadzone przez p. Gabrielę Wesół.
Gospodarzami uroczystości były sześciolatki wspólnie z  wychowawczynią  p. Iwoną Wojtkowiak.
Na uroczystość przybyli zaproszeni rodzice, dzieci z punktu przedszkolnego i klas I-III wraz z wychowawczyniami oraz pani dyrektor Barbara Morawska, która magiczną kredką pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Wcześniej dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne i aktorskie. Wykazały się również wiedzą potrzebną do rozwiązywania zagadek, które zadawała im pani Jesień (w tej roli wystąpiła uczennica Dorota Jaszak).
Na pamiątkę tego dnia każde dziecko otrzymało dyplom oraz drobny upominek. Wspólne zdjęcia, a następnie słodki poczęstunek zakończyły uroczystość.

Tekst i foto: Gabriela Wesół

Hubertus 2013

6 października 2013 r. w Myślęcinku, jak co roku nasza szkoła uczestniczyła w święcie myśliwych „Hubertus 2013”. Obchody rozpoczęły się polową Mszą św. Po Mszy skosztowaliśmy gulaszu z jelenia, a na deser dostaliśmy drożdżówki i napoje. Braliśmy udział w konkursach o łowiectwie, w których wygraliśmy ciekawe nagrody, na przykład sadzonki drzew i krzewów. Widzieliśmy również psy myśliwskie i konie biorące udział w konkursie. Niektórzy kupili pamiątki. W ten sposób mogliśmy miło spędzić niedzielę .

Tekst: Natalia Kubiak; Foto: Pani Marzena Borzych

W TROSCE O PRZYRODĘ

W  piątek 11 października osiem uczennic z klasy III Gimnazjum w Mycielewie pojechały wraz z panią Anną Pyszczyńską i leśniczym p. Mikołajewskim do Turzyna.
Na miejscu obserwowaliśmy wypuszczanie młodych bażantów. Niektóre z nas wzięły je w swoje dłonie, aby za chwilę ptaki mogły poczuć się wolne i rozpocząć samodzielne życie.

,,Ćwiczę, uczę się, wygrywam”

Od maja ubiegłego roku szkolnego grupa siedemnastu uczniów z II klasy gimnazjum realizuje projekt ,,Ćwiczę, uczę się, wygrywam’’, w ramach którego uczęszczają na dodatkowe zajęcia z biologii, języka niemieckiego, informatyki i wychowania fizycznego. Poza tym w piątki biorą udział w zajęciach z psychologiem. Uczestnictwo w ciekawych lekcjach pozwoli uczniom nie tylko poszerzyć wiedzę, ale również rozwinąć umiejętności społeczne np. współpracę z rówieśnikami.

Marzena Borzych – koordynator projektu

Dzień Edukacji Narodowej – organizacja dojazdów

14 października 2013 r. (poniedziałek) o godz. 12.00 w naszej szkole obchodzimy Gminne Obchody DEN

Organizacja dojazdów/odjazdów:

Opiekunka p. Krystyna Kwiatkowska, kierowca p. Arleta Pilarska

7.00 – Kcynia
7.05 – Malice
7.15 – Kcynia

Opiekunka p. Katarzyna Zielińska, kierowca p. Marek Gołębiewski

10.50 – Suchoręcz
10.55 – Suchoręczek
11.00 – Elizewo
11.05 – Szaradowo
11.10 – Słonawy
11.15 – Szaradowo
11.20 – Ameryczka
11.25 – Zalesie
11.30 – Mycielewo

Wyjazd ze szkoły ok. 13.30

13.30 – Mycielewo
13.35 – Zalesie
13.45 – Ameryczka
13.50 – Szaradowo
13.55 – Słonawy
14.05 – Szaradowo
14.10 – Elizewo
14.15 – Suchoręczek
14.25 – Suchoręcz

Pożegnanie Rafała Leśniarka

W środę 9 października 2013 r. w Zespole Szkół w Mycielewie uczniowie pożegnali długoletniego nauczyciela naszej placówki pana Rafała Leśniarka.
Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali krótka akademię, na której wierszem i piosenką postaraliśmy się w jak najpiękniejszy sposób wyznać wyrazy uznania i z całego serca podziękować.
Panu Leśniarkowi bardzo dziękujemy za certyfikat. Dzięki niemu My uczniowie mamy pozytywną opinię na swój temat.
„Czego trzeba żałować, gdy przyjdzie stąd odejść – WSZYSTKIEGO!”

 P. Stypczyńska

Powstaje ogródek!

W pierwszym tygodniu października pogoda dopisała pracom nad budową naszego szkolnego ogródka przyrodniczo-edukacyjnego. Nie od dziś wiadomo, że ogródek szkolny jest wspaniałym uzupełnieniem pracowni biologicznej czy przyrodniczej.
Działania zapoczątkowane zostały już we wrześniu ale sam pomysł zrodził się dużo wcześniej, teraz kiedy w końcu mamy salę i rozplanowane tereny dla boisk zabieramy się ostro do pracy. Jak będzie wyglądał ostatecznie? Z tym na pewno musimy poczekać do następnego roku, pomysłów jest wiele i mamy nadzieję, że z waszą pomocą i przyjaciół szkoły uda nam się go dobrze zagospodarować

Tekst i foto A. Pyszczyńska

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

4 października 2013 r. w Zespole Szkół w Mycielewie odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. W związku z tym klasa II przygotowała część oficjalną oraz dyskotekę.
Podczas tej uroczystości p. dyrektor pasowała pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Następnie złożyli ślubowanie, na którym przyrzekali codziennie pilnie pracować, przestrzegać regulaminu i mieć szacunek do szkoły.
Po części oficjalnej wszyscy gimnazjaliści z uśmiechem zeszli na szkolną świetlicę. Tam czekały na  pierwszaków konkursy. Dziewczyny rywalizowały z chłopakami o zwolnienie z odpytywania w poniedziałek 7 października. Ostatecznie wygrały dziewczyny odpowiadając na dodatkowe pytanie, gdyż cała walka była wyrównana.
Wreszcie przyszedł czas na dyskotekę. Dzięki naszym dj. Robertowi Rogowskiemu i Mateuszowi Obremskiemu, którzy zajęli się oprawą muzyczną – wszyscy świetnie się bawili!

 Paulina Stypczyńska

Pielegniarka u najmłodszych

Czwartek – 3.10.2013 r. Tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego „Oa” i „Ob.” odwiedziła pani pielęgniarka – Katarzyna Woźniak – Szprejda . Celem spotkania było uświadomienie przedszkolakom konieczności dbania o własne zdrowie , aby do późnych lat swojego życia cieszyć się dobrym samopoczuciem i siłami witalnymi. Pielęgniarka przypomniała dzieciom o codziennym myciu ciała oraz zębów po posiłkach i o częstym myciu rąk. Wspomniała o codziennym przebywaniu na świeżym powietrzu oraz dostosowaniu ubioru do pogody i pory roku.  Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pielęgniarki i zadawały mnóstwo pytań, na które pani im chętnie odpowiedziała. Wiele z obecnych na tym spotkaniu dzieci „znało” panią Kasię o oddziału położniczego, kiedy to tuż po przyjściu na świat, miały przyjemność obcowania z tą panią w Szpitalu w Szubinie. Choć pewnie tego żadne dziecko nie pamiętało, wszyscy byli mile zaskoczeni odwiedzinami pani pielęgniarki.