Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

  „Pokój Ci wieczny w cichej krainie,
Gdzie ból nie sięga, gdzie łza nie płynie,
Gdzie słyszysz Boga głos serdeczny.
Pokój Ci wieczny.”


W dniu 21 czerwca 2012r. odeszła od nas

Ś.P. Jadwiga Woźniak

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci mgr Jadwigi Woźniak
długoletniej nauczycielki, wychowawcy, naszej bliskiej koleżanki i współpracownika  oraz wspaniałego człowieka.

Składamy Wyrazy współczucia pogrążonej w bólu rodzinie.
Dyrektor, grono pedagogiczne, pracownicy oraz uczniowie                                   Zespołu Szkół w Mycielewie

Żegnamy Ciebie z nieopisanym żalem.


Najmłodsi z Mycielewa w Jurapark

6 czerwca klasy I i III wraz z wychowawczyniami Henryką Mickiewicz i Madgaleną Tomkowiak udali się na wycieczkę do Juraparku w Solcu Kujawskim.
Mieliśmy tam okazję uczestniczyć w krótkim seansie filmowym w kinie 5d pt. „Dinozaury żyją”. Zwiedziliśmy „Ogród Zimowy” oraz „Muzeum w Ziemi”. Przeszliśmy też leśną ścieżką dydaktyczną pełną mięsożernych dinozaurów. Niezapomnianych wrażeń dostarczył też wspaniały plac zabaw z wielopoziomowymi zjeżdżalniami i z pajęczyną do wspinaczki. Był też park rozrywki, z którego chętnie korzystali i mali i duzi, m.in. karuzela łańcuchowa, statek piracki, czy Toller coster. Wycieczka była dla nas wszystkich bardzo udana, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Tekst MT, foto HM

IV Gminny Konkurs Wiedzy o Parkach Narodowych w Polsce

19 czerwca w naszej szkole odbył się IV gminny konkurs wiedzy o Parkach Narodowych w Polsce.
Uczniowie podczas konkursu pracowali w drużynach trzyosobowych, które musiały zmierzyć się z siedmioma zadaniami.
Podczas konkursu należało umieścić loga parków w odpowiednim miejscu na mapie, a także rozpoznać rośliny i zwierzęta chronione w parkach narodowych. Fundatorami nagród był Fundusz Ochrony Środowiska w Toruniu, Szkoła w Mycielewie, a także wydawnictwo Nowa Era. Szkoły i uczniowie wzbogacili się między innymi o radiomagnetofon, ładowarkę z akumulatorami, mp3, pendrive, filmy przyrodnicze, książki i atlasy, kalkulatory i wiele innych.
Uczestnicy z roku na rok są coraz lepiej przygotowani i już z niecierpliwością czekają na kolejną edycję konkursu, a w tym roku wyniki wyglądały następująco:

I SP w Laskownicy: opiekun p. Teresa Stańczyk (Marcelina Górna, Olga Cegielko, Dominik Iwiński)
II SP Mycielewo: opiekun Anna Pyszczyńska (Karolina Stypczyńska, Dorotka Jaszak, Weronika Wesół)
III: opiekun Jadwiga Olszak (Kamila Jabkowska, Albert Piechowiak, Mateusz Sondel)
IV SP w Sipiorach: opiekun  Ewa Socha (Anna Poczekaj, Natalia Trojanowska, Kacper Chmura)

Tekst i Foto Anna Pyszczyńska 

XV Turniej „Lechpol-cup” 2012

2 czerwca 2012 r. chłopcy  klas IV-VI SP wraz z opiekunem p. A.Kulczyńskim, udali się do Wapna, aby uczestniczyć w organizowanym przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Lechpol”, XV turnieju mini piłki nożnej „Lechpol- cup”. Po zaciętych pojedynkach nasi chłopcy wywalczyli bardzo dobre III miejsce.

Tabela końcowa: 1. SP Kcynia; 2. SP Wapno; 3. SP Mycielewo; 4. SP Laskownica; 5.  SP Palmierowo; 6. SP Dziewierzewo; 7. SP Rozstrzębowo; 8. SP Kowalewo.
Na zakończenie turnieju prezes PW „Lechpol” p. Eugeniusz Taraska uhonorował najlepszych zawodników. Wyróżnienie indywidualne otrzymał Dawid Mikołajczyk. Nagroda specjalna trafiła w ręce Mikołaja Bronieckiego i Filipa Roguszki.

Skład drużyny: M. Stypczyński, M. Broniecki, B. Winkowski, F. Roguszka, J. Rosiak, D. Mikołajczyk, D. Kaźmierczak, M. Szczepaniak.

                                                             foto: B. Łyszczarz,  tekst: A. Kulczyński

„O pióra burmistrza Kcyni”

Uczennice naszej szkoły: Martyna Winkowska, Paulina Ziarnek, Aleksandra Stypczyńska i Klaudia Kaleta wzięły udział w gminnym konkursie z języka niemieckiego i angielskiego pt. „O pióra burmistrza Kcyni”. Organizatorem tego konkursu był ZST w Kcyni,a nasze dziewczęta przygotowywały:p. Marianna Pięta i p. Anna Mróz. Dziewczęta musiały napisać dwa testy: podstawowy z języka angielskiego i rozszerzony z języka niemieckiego. Mimo, iż testy były bardzo trudne nasze gimnazjalistki zajęły wysokie lokaty. Martyna Winkowska zajęła I miejsce, a Paulina Ziarnek III miejsce. Uczennice otrzymały wspaniałe nagrody i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

III Szkolny Konkurs Recytatorski – „Przedszkolaki Recytują”

12 czerwca 2012 w naszej szkole odbył się już po raz trzeci konkurs recytatorski dla najmłodszych.
Wzięli w nim udział 5-latkowie i 6-lakówie z oddziałów przedszkolnych.
Dzieci uczyły się wierszy pod opieką rodziców. Dobór literatury był dowolny. Wśród recytujących pojawiły się znane wiersze Jana Brzychcy i Juliana Tuwima, ale także Jerzego Ludwika Kerna, Doroty Gellner, Aleksandra Fredy czy Ewy Szelburg-Zarembiny. Do zespołu oceniającego zaprosiliśmy nauczycieli naszej szkoły p. Agnieszkę Koralewską-Hak, Małgorzatę Kwiatkowską oraz nauczycielkę z punktu przedszkolnego – Katarzynę Kujawę. Po prezentacji wierszy jury wytypowało finalistów.
Są nimi wśród dzieci 5-letnich na I miejscu Marcin Szczepaniak ze wierszem „Okulary”  Juliana Tuwima. II miejsce z wierszem „Kotek” J. Tuwima wygrała Nicole Dolatowska, a III miejsce przypadło Ewelinie Pazderskiej za wiersz „Co to jest ekologia ?” Danuty Klimkiewicz.
Wśród 6-latków najlepsza była Joanna Jeż  z wierszem „Na straganie”  J. Brzechwy, II miejsce zajęła Izabella Frątczak w wierszu J. Brzechwy „Entliczek pentliczek”. III miejsce z wierszem Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” – otrzymał Oskar Makowiecki. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały symboliczne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Finaliści z poszczególnych kategorii wiekowych Asia Jeż i Marcin Szczepaniak reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Organizatorami obu konkursów były: Gabriela Wesół, Magdalena Tomkowiak oraz Weronika Wilczyńska.

Wycieczka do Karpacza

Od 10 do 13 czerwca 2012 chętni uczniowie klas IV-VI SP i I-III gim. Zespołu Szkół w Mycielewie wybrali się na wycieczkę do Karpacza i nie tylko.
Pierwszego dnia pobytu wyruszyliśmy z naszym przewodnikiem na Śnieżkę. Był to nie lada  wyczyn, ponieważ każdy był zmęczony podróżą i mimo że Śnieżka położona jest 1602 mnpm to szlak, którym kroczyliśmy na górę liczył 11 km. W dodatku nie była to prosta droga, wszędzie było pełno ostrych kamieni no i jak to bywa w górach ciągle było pod górkę. Mimo wszystko każdy dotarł na szczyt, z którego można było podziwiać piękne i niepowtarzalne widoki. Myślę, że właśnie dlatego warto było przezwyciężyć ból i zmęczenie aby zobaczyć tak wspaniały krajobraz. Należy tez wspomnieć, że na samym szczycie góry znajduje się wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne i kaplica św. Wawrzyńca.
Jak już weszliśmy to trzeba było zejść. Każdy myślał „ee tam z górki łatwiej”, ale to wcale nie prawda. W drodze powrotnej zaczęło padać kamienie stały się mokre i śliskie, co utrudniało zejście. Poza tym schodziliśmy stromym szlakiem i nie obyło się bez upadków. Nasz przewodnik zachęcał nas do drogi powtarzając „dalej orły jeszcze 15 minut drogi”, ale wszyscy byli już wykończeni. Kiedy dotarliśmy wreszcie do ośrodka i spojrzeliśmy na Śnieżkę każdy był dumny, że doszedł na sam szczyt.
Drugiego dnia pobytu pojechaliśmy do czeskiej stolicy – Pragi. Tam z naszym przewodnikiem zwiedzaliśmy każdy zakątek tego pięknego miasta. Uczestniczyliśmy w uroczystej zmianie wart na Zamku Praskim, która  odbywa się codziennie o godz. 12:00, byliśmy m.in.  pod rezydencją prezydenta Czeskiej Republiki i pod siedzibą czeskiego sejmu. Przeszliśmy także Mostem Karola, który łączy dzielnice Malá Strana i Staré Město, jest on jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Nie obyło się również bez zakupu pamiątek przy czym „porozmawialiśmy” z obcokrajowcami. Porozumiewaliśmy się głównie poprzez gesty, czasem próbowaliśmy trochę po polsku mając nadzieję, że coś zrozumieją, czasem tez po angielsku.
W ostatni dzień naszej wycieczki zwiedziliśmy świątynie Wang w Karpaczu i byliśmy na basenie w Hotelu Gołębiewski, gdzie świetnie się bawiliśmy. Wracając już do domu przejeżdżaliśmy przez miejsce zaburzenia grawitacji, zwane Trójkątem Bermudzkim. W tym miejscu nasz kierowca wyłączył silnik i autobus zaczął sam jechać do tyłu i to w dodatku pod górkę! Później p. A. Pyszczyńska położyła na drodze butelkę, która zachowała się podobnie jak autobus zaczęła się toczyć nie w dół lecz do góry. Żałowaliśmy że w drodze na Śnieżkę nie było takich miejsc, może wtedy sami byśmy się wtoczyli na górę:)
W Karpaczu było cudownie! Dziękujemy organizatorom wycieczki (Anna Pyszczyńska i Rafał Leśniarek) za tak wspaniały wyjazd!

Tekst i foto Paulina Ziarnek

„Przedszkolaki Recytują” w Mycielewie

13 czerwca 2012 r. w Zespole Szkół w Mycielewie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski tt. „Przedszkolaki Recytują”.
Wzięło w nim udział 16 dzieci w wieku 5 i 6 lat z pięciu placówek z terenu gminy Kcynia. Dzieci recytowały wiersze polskich twórców literatury Dziecięcej. Największym powodzeniem cieszyły utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Komisja w składzie: Silvana Oczkowska – Radna Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Beata Szymczak – Dyrektor Miejskiego Przedszkola w Kcyni oraz Hanna Krawczyk.
W grupie dzieci 5-letnich pierwsze miejsce zajęła Martyna Malak z wierszem „Na straganie” Jana Brzechwy prezentująca SP w Rozstrzębowie. 2 miejsce zdobyła Barbara Krzyżanowska z Przedszkola Miejskiego w Kcyni. Recytowała wiersz Juliana Tuwima „Idzie Grześ”. Ostatnie – 3 miejsce zdobył Stanisław Lulka z SP w Kcyni mówiący wiersz „O ptaszkach” nieznanego autora.
W grupie 6-latków zdecydowane zwycięstwo zdobyła Michalina Kalka z Przedszkola Miejskiego w Kcyni w interpretacji „Lokomotywy” Juliana Tuwima. 2 miejsce przypadło Julii Wypych z SP w Kcyni za wiersz „Basia i krasnoludki” Danuty Gellnerowej. 3 miejsce otrzymała Julia Krzyżaniak również z SP w Kcyni za wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy.
Laureaci otrzymali płyty CD z nagraniami utworów z literatury dziecięcej oraz sprzęt sportowy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki. Nagrody ufundowano Sołectwo Turzyn, a wręczał je sołtys Tomasz Bagnerowski. Imprezę poprowadziła Magdalena Tomkowiak.
Dyrektor z ZS w Mycielewie – Barbara Morawska pogratulowała wszystkim dzieciom udziału, znajomości tekstu i odwagi. Podziękowała: organizatorom przedsięwzięcia, członkom pamięci, opiekunom i rodzicom, którzy przygotowali dzieci do konkursu.
Uroczystość dostarczyła wielu doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich i spopularyzowała literaturę dziecięcą.

Tekst i foto Gabriela Wesół

Dzień Kibica

5 czerwca 2012 roku został uczczony jako dzień kibica. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół w Mycielewie przebrali się w barwy naszego kraju. Pomysłodawczynią tego pomysłu była pani Henryka Mickiewicz. Wszak rozpoczynające się Euro 2012 Polska-Ukraina to może jedyne takie wydarzenie w naszym życiu.

Turniej Motoryzacyjny

4 czerwca 2012 roku dwaj uczniowie z  naszej szkoły – Robert Jaszak i Łukasz Masiakowski z opiekunem W. Nowakiem pojechali na „Turniej motoryzacyjny dla klas III szkół gimnazjalnych” do Zasadniczej Szkoły Zawodowej Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy przy ul. Kijowej. Chłopacy zajęli 3 miejsce równo z innym gimnazjum. Niestety po dogrywce spadli na 4 miejsce i nie mogli uczestniczyć w etapie praktycznym – rozpoznawanie części samochodowych po wyglądzie. Z tego „Maślak” nie miał silnych.

Biwak szóstoklasistów w Tleniu

W ostatni weekend maja tj. 26–28, uczniowie kl. VI Zespołu Szkół w Mycielewie uczestniczyli w biwaku zorganizowanym przez Gminną Komisję Alkoholową w Kcyni.
Biwak rozpoczęliśmy bardzo aktywnie, bo od zwiedzenia „Rezerwatu Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlesie. Miejsce uznane za jedne z najpiękniejszych w Borach Tucholskich i naprawdę zauroczyło nas widokami, dużą ilością cisów na małym obszarze, a także bagien i ich roślinnością. No może gdyby nie te komary…, ale i to miało swój urok.
Tleń to mała miejscowość położona nie tylko w Borach Tucholskich, ale także na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Po przyjeździe na miejsce czekało na nas mnóstwo atrakcji: rowery wodne i terenowe, basen, boiska na piłki nożnej i koszykówki, a także siatkówki. Codziennie czekały na nas przepyszne trzy posiłki.
Biwak się udał bo było aktywnie, miło, daleko od domu i oczywiście za szybko się skończyło.

KL VI

„Zuza Photography” – Mam talent

Zuzanna Nowak – 15-latka, jedna z uczennic II kl. gimnazjum w Mycielewie, mieszkanka wsi pod Szubinem – Zalesie. To przeciętnie wyglądająca nastolatka, można by rzec – jedna z wielu. Jednak mało kto wie, że Zuzia posiada ogromny talent artystyczny. Jest właścicielką niesamowicie spostrzegawczego „oka”. Jej hobby to właśnie fotografia. Odkryła to kilka lat temu, gdy będąc na sesji  z koleżankami zrozumiała, że lepiej czuje się za obiektywem. Zuza potrafi doskonale oddać piękno otaczającego ją świata. Inspiracje czerpie z natury, to ją lubi najbardziej fotografować. Nieobce są jej również sesje z różnymi ludźmi. Na razie jako początkujący fotograf – uwiecznia na licznych i całkiem niezłych zdjęciach swoje koleżanki, a także rodzinę.

Zuzia próbuje swoich sił również w Internecie. Na popularnym portalu społecznościowym –  Facebook’u założyła niedawno profil „Zuza Photography”, na którym publikuje efekty swojej pracy za obiektywem. Dzięki niemu jej zdjęcie zostało wyróżnione w internetowym konkursie fotograficznym. Kolejnym sukcesem było zajęcie I miejsca szkolnym konkursie „Mam Talent”. Za sprawą jego cała szkoła dowiedziała się o nieprzeciętnym talencie nastolatki. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele byli zachwyceni zdjęciami Zuzi. Nikt nigdy wcześniej nie podejrzewał jak ogromny potencjał drzemie w tej małej nastolatce. Nauczyciele zrozumieli że powinni zrobić coś, aby o Zuzi dowiedziało się szersze grono osób, aby mogła spełnić swoje marzenia związane z fotografią.

Nie są one wcale trudne do zrealizowania. Zuzia pragnie po prostu na stałe związać swoją przyszłość z fotografią. Chciałaby dostać się do Technikum Fotograficznego  w Bydgoszczy i tam kształcić swój warsztat. Ma również nadzieję, że już wkrótce będzie mogła spróbować swoich sił w różnego rodzaju konkursach.

Wie, że to właśnie fotografa daje jej chęć do życia i działania. Tylko robiąc to co kocha będzie w pełni szczęśliwa. Fotografia stała się jej sposobem na życie i tylko dzięki niej może się w pełni realizować.

Tekst: Martyna Winkowska

I miejsce w Gimnazjadzie LA 2012

7  maja 2012 r. uczniowie klas gimnazjalnych, wraz z opiekunami p. A.Kulczyńskim (chłopcy) oraz z p. R. Leśniarkiem (dziewczęta) udali się do Kcyni, aby uczestniczyć w Mistrzostwach Gminy Kcynia w LA.

Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasyfikacja drużynowa: 1. Gimn. Mycielewo 49 pkt., 2. Gimn. Kcynia 36  pkt., 3. Gimn. Dziewierzewo  23 pkt.
Sukcesy indywidualne dziewcząt: Monika Meller  złoto – bieg 300m, srebro – sztafeta szwedzka, Zuzanna Nowak  srebro – bieg 300m  srebro – sztafeta szwedzka, Dominika Kromrych  srebro – bieg 100 m srebro– sztafeta szwedzka; Ola Wiland złoto – bieg 600m; Milena Miętkiewicz  srebro –bieg 600m;  Sylwia Bagnerowska  srebro – pchnięcie kulą; Justyna Pazderska złoto – rzut oszczepem; Lucyna Paszkiet  srebro – rzut oszczepem; Patrycja Zdanowska  srebro – sztafeta szwedzka.
Sukcesy indywidualne chłopców: Gracjan Olszewski złoto – bieg 100 m, srebro – skok w dal, srebro – sztafeta szwedzka, Radek Giza srebro – bieg 300 m, srebro – sztafeta szwedzka, Dawid Woźniak brąz – skok w dal, srebro – sztafeta szwedzka, Piotr Waniak złoto – bieg 1000 m;  Rafał Bogusz srebro – pchnięcie kula; Jakub Nowak brąz – pchnięcie kulą; Szymon Żmudzinski   srebro – sztafeta szwedzka, Mateusz Obremski  złoto – rzut oszczepem.

 tekst, foto A. Kulczyński

Dzień Dziecka

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Jak co roku w naszej szkole ten dzień był wyjątkowy, a wszystko za sprawą nauczycielek: Beaty Janickiej, Małgorzaty Kwiatkowskiej, Anny Pyszczyńskiej i sponsorom: Banku Spółdzielczego w Kcyni, firmy „Grosz” z Zalesia, TOORUS, prywatnych sponsorów, Rady Rodziców oraz Dyrekcji Zespołu Szkół w Mycielewie.
Pierwszym punktem imprezy był zorganizowany przez SU konkurs pt. „Mam talent”. W jury zasiedli: p. Beata Janicka, p. Agnieszka Koralewska-Hak, Albert Mrotek i Martyna Winkowska. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników i byrzącej naradzie ogłoszono wyniki. Oto one:

kl. I-III SP: I miejsce Zofia Strzyżewska, II miejsce Błażej Łosoś, III miejsce Dominika Motyka i Marta Sala.
kl. IV-VI SP: I miejce Klaudia Motyka,
kl. I-III Gimnazjum: I miejsce Zuzanna Nowak i Małgorzata Smorga.

Wręczono również tytuł  Miss i Mistera oraz nagrody dla najkultularniejszych osób. Miss ZS w Mycielewie została Marta Kania, a misterem i jednocześnie najkultularniejszym chłopakiem w gimnazjum został Paweł Stypczyński. Tytuł osoby kulturalnej otrzymali również: Roksana Owedyk, Klaudia Czechowska i Weronika Wesół. Po nagrodzeniu wszystkich uczestników uczniowie mieli mozliwość skorzystania z atrakcji wesołego miasteczka, któe znajdowało sie na sali gimnastycznej. Ostatnim punktem szkolnego Dnia Dziecka była dyskoteka po raz kolejny z DJ Dombkiem, który umilił uczniom a także i nauczycielom ten wyjątkowy dzień. Po dyskotece wszyscy zadowoleni i wyczerpani wrócili do domu.:)

Tekst: Martyna Winkowska, foto: Lucyna Paszkiet

III miejsce na Kcynia Art Festiwal

1 czerwca 2012 r. zdobyliśmy III miejsce za występ artystyczny Zespołu Szkół w Mycielewie na Kcynia Art Festiwal organizowanym przez GOK w Kcyni z okazji 750-lecia Kcyni i Dnia Dziecka. Spektakl wyreżyserowany został przez Agnieszkę Koralewską-Hak. Opieka i wsparcie techniczne W. Nowak. Aktorzy: klasa II b (Kinga Loose, Paulina Ziarnek, Dorota Lenarcik, Sylwia Bagnerowska, Klaudia Bagnerowska z Ia, Miłosz Gratkowski, Hubert Chmura, Andrzej Gardas, Radosław Giza, Krzysztof Banasiak).