Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

Nowa gablota

Na korytarzu, tuż obok gabinetu dyrektora zamontowano wspaniałą, szklaną gablotę na puchary. Trzeba przyznać, że sama prezentuje się wspaniale, tym bardziej jej zawartość, która potwierdza zdolności i osiągnięcia naszych uczniów.

Tekst WN,
fot. Nanalia Wiśniewska

Wielki brat czuwa

Od połowy stycznia 2012 roku nad bezpieczeństwem naszego obiektu czuwa 8 kamer rejestrujących materiał filmowy. Monitoring w Zespole Szkół w Mycielewie to jeden z priorytetów, który z powodzeniem został osiągnięty.

Tekst WN,
fot. Nanalia Wiśniewska

Dzień Babci i Dziadka – galeria

19 stycznia Dzieci z klas I i III wspólnie brały udział w uroczystości przygotowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygotowały wierszyki, piosenki, które zaprezentowały swoim ukochanym dziadkom. Na uroczystości gościła również pani dyrektor Barbara Morawska. Dzieci zaśpiewały „100 lat” i wręczyły podarunki przygotowane własnoręcznie. Całość osłodzono pysznymi smakołykami przygotowanymi przez rodziców.

Magdalena Tomkowiak

Dzień później 20 stycznia 2012 r. w Oddziale Przedszkolnym w grupie 5-latków, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Licznie przybyłe babcie i dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuki w programie artystycznym pt. „Kocham moją Babcię, kocham mojego Dziadka”. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, składały życzenia oraz tańczyły wspólnie z dziadkami. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły gościom samodzielnie wykonane laurki oraz zakładki do książek. Uroczystość przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze.

Tekst: W. Wilczyńska, foto: R. Szczepaniak 

 

Dzień Babci i Dziadka

Jak co roku w styczniu dzieci z oddziału przedszkolnego w Zespole Szkół w Mycielewie zaprosiły swych dziadków na uroczystość „Dnia Babci i Dziadka”. Przebiegła ona pod hasłem „ Dziadkowie Królowie”. Licznie przybyli goście obejrzeli program artystyczny. W prezencie otrzymali tradycyjne laurki oraz korony własnoręcznie wykonane przez wnuków. Miłą atmosferę przy kawie i cieście zapewnili rodzice. Na zakończenie wnuki i dziadkowie wykonali sobie wspólne zdjęcia. Będą one miłą pamiątką tego dnia.

Tekst i foto: G. Wesół

Mycielewski Dzień Przebierańca

16 stycznia 2012 roku w Zespole Szkół w Mycielewie Samorząd Uczniowski zorganizował po raz pierwszy Szkolny Dzień Przebierańca w ramach trwającego karnawału.
Celem tego przedsięwzięcia było urozmaicenie zwykłego szarego dnia kolorowymi i niepowtarzalnymi strojami, a także zaangażowanie uczniów w działalność Samorządu Uczniowskiego. Zachętą do działania było zwolnienie z odpytywania dla każdego przebierańca.
Pomysłodawcą była pani Beata Janicka – opiekunka SU Zespołu Szkół w Mycielewie.

Tekst i fot. WN

Klaudia Kaleta na etapie Wojewódzkim

14 grudnia 2011 w Zespole Szkół w Mycielewie odbyły się szkolne eliminacje do kolejnego etapu konkursu o Polskim Czerwonym Krzyżu. Zakwalifikowały się do niego dwie uczennice naszej szkoły: Paulina Ziarnek i Klaudia Kaleta. 16 grudnia dziewczęta reprezentowały swoja szkołę na rejonowym etapie konkursu. Tam sukces odniosła Klaudia Kaleta, która pokonała wszystkich i zakwalifikowała się do kolejnego etapu – wojewódzkiego, który będzie rozgrywany w marcu w Bydgoszczy. Jest to wielki sukces!

Klaudia Kaleta

Mycielewo i „Szlachetna paczka”

„SZLACHETNA PACZKA” to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA.
Po raz pierwszy wzięli w niej udział wolontariusze z szubińskiego Domu Kultury obdarowując w sumie 7 rodzin. Uczniowie z Zespołu Szkół w Mycielewie również przyłączyli się do tej szlachetnej akcji, która polegała na pomocy wybranej rodzinie poprzez zbiórkę i dostarczenie jej potrzebnych produktów codziennego użytku. Uczniowie i nauczyciele z Mycielewie wzięli pod opiekę sparaliżowaną starszą panią z Szubina. Wszyscy zbierali rzeczy potrzebne tej pani m.in. opatrunki, soki, produkty spożywcze. Zebrano sporą liczbę podarunków. Wszystko zostało zapakowane w świąteczne paczki i zawiezione do szubińskiego Domu Kultury.
Warto zauważyć, że ZS w Mycielewie jako jedyna szkoła w Gminie Kcynia włączyła się w tą piękną akcję. Szkoła otrzymała w ramach podziękowania pamiątkowe dyplomy. Udział w niej był prawdziwą lekcję poczucia człowieczeństwa dla uczniów gimnazjum.

Martyna Winkowska

Mikołajkowe niespodzianki

Pani Gabriela Wesół – opiekunka przedszkolaków bardzo się ucieszyła, gdy do oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkół w Mycielewie zapukał święty Mikołaj, a było to dokładnie 6 grudnia, jak głosi tradycja.
Pod choinkę ów święty powrzucał tu i ówdzie czekoladowe kalendarze adwentowe, przysypując je co nieco drobnymi smakołykami. Nic za darmo! Maluchy musiały, a raczej bardzo chciały zaśpiewać Mikołajowi kilka piosenek, z czego święty się bardzo ucieszył. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć. Po smutnym rozstaniu, bo następne dopiero za rok, obdarowani chętnie rysowały świętego i snuły marzenia o prezentach. Może się spełnią w Wigilię Bożego Narodzenia.

Tekst W. Nowak
Foto G. Wesół

Mikołajki w Mycielewie

Mikołajki, czyli święto obchodzone 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja biskupa Miry nie odbiło się bez echa w Zespole Szkół w Mycielewie.
Z tej okazji uczniowie mieli przyozdobić swoje głowy czapkami św. Mikołaja. Większość dzieci się dostosowało i cała szkoła na lekcjach i przerwach mieniła się czerwono-białymi kolorami. Osoby, które przyszły do szkoły w owej czapce były zwolnione z odpytywania.
Oczywiście nie obyło się bez drobnych podarunków dla uczniów od klasy 0 po III klasę gimnazjum. W rolę Mikołaja wcielił się Albert Mrotek (IIIa), a jego pomocnicami – aniołkami były Paulina Ziarnek (IIb) i Aleksandra Stypczyńska (IIa). Dodajmy, że nie pominięto żadnego dziecka.

Tekst i fot. W. Nowak

Planetarium z Torunia w Mycielewie

W środę 30 listopada 2011 roku w Zespole Szkół w Mycielewie gościła grupa z Planetarium w Toruniu.
Na środku Sali gimnastycznej rozstawiano kopułę, w której prowadzone były zajęcia dla uczniów naszej szkoły od najmłodszych (oddział przedszkolny) do najstarszych (III klasa gimnazjum). Co się działo w środku bardzo trudno opisać, gdyż było to bardzo fascynujące przeżycie i naprawdę trzeba to było zobaczyć na własne oczy. Za niewielką sumę 7 złotych uczniowie naszej szkoły przeżyli wspaniałą, kosmiczną i pouczającą przygodę.

Test Wawrzyn Nowak
Foto Miłosz Gratkowski

Zerówka i punkt przedszkolny również wróżyli

W piątek 25 listopada br. w dwóch oddziałach przedszkolnych Zespołu Szkół w Mycielewie odbyła się zabawa andrzejkowa.
Dzieci brały udział w tradycyjnych wróżbach, tańczyły do dziecięcych utworów muzycznych. Zabawa była świetną okazją do integracji grupy, przestrzegania ustalonych reguł oraz nauki pozytywnych zachowań.
Opiekę nad całością pełniły wychowawczynie: Gabriela Wesół i Weronika Wilczyńska. W organizacji uroczystości uczestniczyli czynnie rodzice naszych milusińskich za co serdecznie dziękujemy.

Tekst i foto: G. Wesół

Lech, Czech i Rus w Mycielewie

W środę 23. listopada 2011 r. przybył z Krakowa do naszej szkoły
Teatrzyk przedstawieniem ,,Lech, Czech i Rus”.
Udział dzieci w spektaklu pozwolił utrwalić dzieje powstania państwa polskiego. Przedstawienie to uczyło patriotyzmu, uwrażliwiło na poszanowanie symboli narodowych oraz zachowanie właściwej postawy podczas wspólnego śpiewania hymnu państwowego. Dzieci były bardzo zadowolone, ponieważ uczestniczyły jako mali aktorzy i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Elwira Stachowiak

Pożegnanie nauczycieli z ZS Mycielewo

W czwartek 24 listopada 2011 uczniowie Zespołu Szkół w Mycielewie pożegnali z grona pedagogicznego panią Lidię Harendę i Monikę Kantorską-Suty.
Przedstawienie pożegnalne przygotowała klasa IV i V w ramach pracy Samorządu Uczniowskiego za przewodnictwem p. Beaty Janickiej. Panie z żalem rozstawały się z naszą placówką i nie ukrywały swoich uczuć i wylanych łez.
Miejmy na dzieję, że w nowych szkołach będą się czuły równie wspaniale.

WN

Do kina w ramach „Nowe Horyzonty”

22. listopada 2011 uczniowie kl. I a gimnazjum i VI sp Zespołu Szkół w Mycielewie gościli w kinie w Wągrowcu na filmie pt. „Sto razy silniejsza”. Był to kolejny seans, w którym uczestniczyła młodzież naszej szkoły w ramach realizacji projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Uczniowie ZS w Mycielewie uczestniczą we wspomnianym projekcie już po raz trzeci. Przez 9 kolejnych miesięcy uczniowie oglądają filmy o tematyce młodzieżowej zachęcające do przemyśleń i dyskusji. Na podstawie filmu powstają scenariusze lekcji, w których uczestniczy młodzież. Koordynatorami projektu w naszej szkole są p. J. Biernacka-Kozerewicz i p. R.Szczepaniak.

Martyna Winkowska

Andrzejki w Mycielewie

25 listopada ZS w Mycielewie zostały zorganizowane Andrzejki. Jej pomysłodawcami byli członkowie szkolnego SU i ich opiekun: p. Beata Janicka. Najpierw zabawę andrzejkową
mieli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej. Podczas imprezy dzieciaki brały udział w wielu wróżbach i oczywiście nie zapomnieli o najważniejszej tradycji Andrzejek, a mianowicie laniu wosku. Odgadywanie co też przedstawiają figurki woskowe sprawiło uczniom wiele przyjemności. Za udział w wróżbach otrzymywali słodkości. Ich zabawę prowadziło niesamowite towarzystwo: Klaun i Czarownica:) (Lucynka Paszkiet i Gosia Smorga z II a gimnazjum). Dzieci miały również możliwość tańczenia w rytmie przebojów dla najmłodszych.
Z kolei dla uczniów gimnazjum i klas IV- VI Szkoły Podstawowej dyskoteka odbyła się na 2 ostatnich godzinach lekcyjnych Pierwszym punktem programu był konkurs na najbardziej pomysłowe przebranie andrzejkowe. Nauczyciele oceniali uczniów, a najładniej przebrani uczniowie w nagrodę za włożoną w wymyślenie stroju inwencję twórczą otrzymali oryginalne nagrody, którymi były certyfikaty zwalniające z pytania i niezapowiedzianych kartkówek. Ważność certyfikatu upływa w poniedziałek. Następnie w specjalnie przygotowanym pokoju „Do wróżb” trzy siostry – czarownice: Sybilla, Hogata i Helga (Kamila Krawczak, Martyna Winkowska z klasy II a i Paulina Ziarnek z kl. II b) wróżyły zainteresowanym z kart i kryształowych kuli, przepowiadając co spotka uczniów w najbliższej przyszłości. Ostatnim punktem programu była dyskoteka, na którą uczniowie gimnazjum czekali z utęsknieniem. Wszyscy wspaniale bawili się przy dyskotekowych przebojach i z ogromną przykrością udali się po dyskotece do swoich domów.

 

Tekst: Martyna Winkowska, foto: W. Nowak

Święto Pluszowego Misia

24 listopada w szkole podstawowej Zespołu Szkół w Mycielewie dzieci z klas młodszych obchodziły Światowy Dzień Misia. Była to II edycja tego święta w szkole.

Został on przygotowany przez nauczycielkę Henrykę Mickiewicz wraz z klasą III. Uczniowie z nauczycielką przygotowali krótką historię pluszowego misia, recytowali wiersze. Głównym zadaniem tej edycji święta była nauka piosenki „Jadą, jadą misie” przez wszystkich uczniów oraz wykonanie ilustracji do tej piosenki. Wszystkie oddziały klasowe pięknie przygotowały się do tego święta – była piosenka, ilustracja i wszyscy przynieśli swoje ukochane misie. Na koniec happeningu wszyscy dostali pamiątkowe podziękowania za udział.

Tekst i foto: H. Mickiewicz

Pamięć o poległych

W czwartek 10 listopada grupa uczniów klasy II z wychowawczynią udała się do Suchoręcza, gdzie znajduje się pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej.
Dzieci najpierw uporządkowały to szczególne miejsce, zapaliły symboliczne światełko, a następnie chwilą ciszy podziękowały za bohaterstwo w obronie Ojczyzny.
Zajęcia te odbyły się jako upamiętnienie obchodów Święta Niepodległości.

Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Mycielewie wraz ze swoją panią Elwirą Stachowiak w piątek 28 października wybrali się na pieszą wycieczkę na cmentarz do Szaradowa.
Celem wycieczki było uporządkowanie Grobu Powstańca Wielkopolskiego- Miejsca Pamięci Narodowej z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych.
Po pracach porządkowych dzieci zapaliły przyniesione znicze i chwilą ciszy uczciły pamięć poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny.

tekst i zdjęcia Elwira Stachowiak

Mycielewskie wspomnienia o M.M. Kolbe

17 listopada w szkole w Mycielewie odbył się apel poświęcony św. Maksymilianowi Marii Kolbe. Montaż został przygotowany z okazji 70 rocznicy śmierci owego świętego.
Inscenizacje przygotowała nauczycielka sztuki p. Lidia Harenda wraz z uczniami klasy V i II a. Montaż składał się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie klasy V przedstawili historię życia i męczeńskiej śmierci księdza Maksymiliana. Dzieci były poprzebierane za osoby, które odegrały szczególną role w życiu Świętego.
Natomiast w drugiej części gimnazjaliści przedstawili krótki skecz o tym, jakie znaczenie w życiu przeciętnej nastolatki może odegrać ksiądz Maksymilian. To dzięki niemu główna bohaterka zrozumiała swój błąd i przekonała się co w życiu jest najważniejsze. Akcentem kończącym występ było zaśpiewanie przez uczniów piosenki Pt. „Tyle było dni” – Czesława Niemena. Warto dodać, że autorką całego skeczu jest p. Harenda. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a pani dyrektor podziękowała im udanego występu.

Tekst: Martyna Winkowska
Foto. i film: Wawrzyn Nowak

Link do filmu na youtube z drugiej części

Lekcja żywej historii

8 listopada br. w Zespole Szkół w Mycielewie uczniowie klas IV – VI i I gimnazjum brali udział w „żywej” lekcji historii. Aktorzy z Torunia zaprezentowali przedstawienie pt. „Początki państwa polskiego”. Zapoznali w nim uczniów z życiem codziennym, uzbrojeniem i sposobami prowadzenia wojen w dobie rządów pierwszych Piastów. Prezentowane rekwizyty i ciekawa opowieść sprawiły, że uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili spotkanie. Tematyka przedstawienia będzie wkrótce omawiana na kolejnych lekcjach historii. Organizatorami przedsięwzięcia były panie: Barbara Morawska i Joanna Biernacka-Kozerewicz.


Tekst J. B-Kozerewicz, Foto: Albert Mrotek