Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich! Jesteśmy z Wami już od 1917 roku.

Zakończenie przedszkola 2019

18 czerwca odbyła się uroczystość Zakończenia Roku Przedszkolnego w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły, na którą przybyli: pani dyrektor – Katarzyna Walasiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców – Joanna Stypczyńska, nauczyciele uczący w oddziałach oraz rodzice.

Dzieci zaprezentowały program artystyczny pt. „Z wierszem i piosenką przez przedszkolny rok”. Następnie głos zabrała p. dyrektor życząc wszystkim bezpiecznych i słonecznych wakacji oraz radosnego powrotu do szkoły, szczególnie przyszły pierwszakom.

Wszystkie dzieci otrzymały z rąk swych wychowawczyń:  Iwony Wojtkowiak  i Gabrieli Wesół pamiątkowe dyplomy oraz książki. Dzieci dostały również dyplomy za udział w zajęciach z języka angielskiego – od pani Justyny Olędzkiej i z religii od pani Renaty Szczepaniak.

Pani dyrektor uhonorowała pamiątkowymi medalami dzieci, które reprezentowały naszą szkołę w konkursach gminnych i powiatowych. Są to: Amelia Paprocka, Nicolas Szpotański, Martyna Wiekiera oraz Stasiu Nowakowski.

Gabriela Wesół

MYŚLĘCINEK 2019 – wycieczka dla najmłodszych

Dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się 10 czerwca 2019 na ostatnią w tym roku wycieczkę do Myślęcinka. Towarzyszyły nam mamy niektórych z nich. Najpierw odwiedziliśmy Ogród Fauny, gdzie można zobaczyć zwierzęta żyjące w naturze w Polsce oraz wybrane zwierzęta egzotyczne np. tygrysy, krokodyle, kangury, zebrę. Niestety nie wszystkie zwierzęta miały ochotę na interakcję ze zwiedzającymi. Tak jak ludzie odczuwają skutki upałów i ich głównym zajęciem było leniwe odpoczywanie w cieniu.
W drugiej części wycieczki udaliśmy się do Parku Rozrywki. Tam przedszkolacy odwiedzili najpierw muzeum „Skarby Ziemi” gdzie obejrzeli liczne skamieniałości pradawnych organizmów, reprezentantów początków życia na Ziemi aż do czasów nam współczesnych. Następnie korzystali z dostępnych dla nich urządzeń: gabinetu luster, łodzi czy karuzeli.
Wycieczkę zakończyliśmy na wielkim placu zabaw, gdzie każdy korzystał dowoli z labiryntu w ogromnym zamku, huśtawek, ścianek wspinaczkowych i zjeżdżalni.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy pod skrzydła swoich rodziców, którzy oczekiwali na nas z niecierpliwością. Wyjazd nasz był przedsmakiem zbliżających się wakacji.

GW

Hałas – nasz wróg

W czwartek w oddziałach 0-III odbył się apel pod hasłem „Hałas – nasz wróg”, który przygotowali uczniowie oddziału przedszkolnego „Ob” pod opieką pani Iwony Wojtkowiak. Dzieci recytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę. W trakcie prezentacji uczniowie dowiedzieli się, że hałas nie tylko uszkadza narząd słuchu, ale również przyczynia się do znacznego zmniejszenia koncentracji uwagi podczas nauki, a także do zmęczenia umysłowego dziecka. W hałasie nauka jest bardzo trudna, niekiedy wręcz niemożliwa. Gospodarze klas otrzymali znak „Nie hałasuj, hałas nam szkodzi”, który umieszczą w swojej sali. Będzie on im przypominał o konieczności zachowania ciszy.

Hałas nam szkodzi. Pokochajmy więc ciszę…

                                      Iwona Wojtkowiak

Bezpieczny Internet 2019

28 lutego 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mycielewie uczestniczyli w akcji ogólnoszkolnej, sięgającej zasięgiem całą Unię Europejską, Dnień Bezpiecznego Internetu.

Za całość przedsięwzięcia odpowiedzialni byli uczniowie z trzeciej gimnazjum wraz z wychowawcą i nauczycielem informatyki Wawrzynem Nowakiem.
Na gazetkach zawisły plakaty promujące bezpieczeństwo w Internecie. Dodatkowo uczniowie przygotowali trzy filmy: ankieta wiedzy o Internecie, kanał youtubera Bartasa oraz tradycyjnie teledysk do popularnego utworu z top list stacji radiowych. Najmłodsi otrzymali kolorowanki o tematyce bezpieczeństwa w Internecie, pokolorowane prace wezmą udział w konkursie z nagrodami. Przewidziano dodatkowe nagrody dla osób, które ubrały bluzy o tematyce IT.
Uczniowie od zerówki po gimnazjum mogli sprawdzić się również w quizie z nagrodami, oczywiście z wiedzy o Internecie. Na koniec inicjatywę podsumowała i doceniła dyrekcja: Katarzyna Walasiewicz i Agnieszka Magdziarz.

Film Ankieta Film Youtuber Bartas Film Weź Nie Pytaj

Tekst i foto Wawrzyn Nowak

Pszczelarz o pszczołach

Dnia 15 lutego 2019 roku dzieci klas 0-III odwiedziła pszczółka Maja i Gucio. Przyjechali oni do naszej szkoły wraz z  Panem Tomaszem Stanek – pszczelarzem, który przybył opowiedzieć dzieciom o swoim niezwykłym zawodzie. Pan Tomasz przywiózł ze sobą wiele ciekawych eksponatów, które umożliwiły uczniom zapoznanie się z domem pszczół, przyrządami potrzebnymi do pracy przy ulach oraz wyroby, które uzyskujemy dzięki pracy tych małych robotnic. Dzieci mogły obejrzeć te owady w książce, zajrzeć do wnętrza ula, dotknąć ramki z węzą, zmiotki, przymierzyć kapelusz ochronny czy sprawdzić jak działa podkurzacz. Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści Gościa o ciekawym życiu pszczół, dowiedziały się o ich zwyczajach, o tym jak powstaje miód i jak się go pozyskuje. Wzbogaciły swoje wiadomości na temat wartości zdrowotnych miodu i wyrobów pszczelich.  DZIĘKUJEMY

MB

Przedszkolacy recytują patriotycznie

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „PRZEDSZKOLE MŁODYCH PATRIOTÓW”. Jednym z zadań było zorganizowanie konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej. Miesiąc luty, w którym gmina Kcynia obchodziła 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, był dobrą okazją do przeprowadzenia takiego konkursu.
Chętne dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały wspólnie z rodzicami wybrane wiersze patriotyczne. Zgłosiło się osiemnaście osób. Wiersze były różnorodne. Wśród nich najbardziej znany – „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy.
Występy dzieci oceniały wychowawczynie kl. I-III oraz p. pedagog.
Jury w swej ocenie zwróciło uwagę na znajomość tekstu oraz interpretację wiersza.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury wyróżniło sześcioro dzieci:

  • ALEKSANDRA TWORKA (lat 4) za wiersz „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy,
  • ZUZANNĘ MISTRZAK (lat 4) za wiersz „Moja mała ojczyzna” Joanny Białobrzeskiej,
  • OLIWIĘ GEMBARĘ (lat 6) i MARYSIĘ RUBASZEWSKĄ (lat 6)

     za wiersz „Piękna jest nasza ziemia” Czesława Janczarskiego,

  • JUSTYNĘ JEŻ (lat 6) za wiersz „Ziemia rodzinna” Władysława Bełzy
  • KATARZYNĘ BUKSĘ ( lat 6) za wiersz „Symbole” Agaty Dziechciarczyk

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książki – kolorowanki, również o tematyce patriotycznej, ufundowane przez radę rodziców. Konkurs był okazją do kształtowania wśród dzieci miłości i poczucia przynależności do naszej ojczyzny.               

GW

Przedszkolacy w Teatrze

W czwartkowe przedpołudnie, 13 grudnia 2018, grupa przedszkolaków wraz z wychowawczyniami udała się do Nakielskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie „CO W TRAWIE PISZCZY, CZYLI W GRUPIE SIŁA” w wykonaniu wrocławskiego Teatru Muzycznego FORTE.
Fabułą przedstawienia były przygody mieszkańców łąki – mrówki, konika polnego, pająka, biedronki, muchy oraz pszczoły. Zaskakujące zwroty akcji połączone ze znakomitym humorem udowodniły, że chociaż wszyscy tak bardzo się od siebie różnią to, tylko wspólnymi siłami mogą pokonać wszelkie trudności i dokonać czegoś NAPRAWDĘ WIELKIEGO.
Dodatkowymi  walorami tego Musicalu były kostiumy, muzyka oraz wokal aktorów.

Mikołaj w przedszkolu

Andrzejki w zerówce

W ostatni dzień listopada w oddziale przedszkolnym odbyła się zabawa andrzejkowa połączona z wróżbami. Dzieci zostały zapoznane z tradycją wróżenia sobie przyszłości przez panny, w dawnych czasach, w wigilię św. Andrzeja. Współcześnie wróżby te należy traktować z przymrużeniem oka.

Tańce indywidualne, w parach i w kole przeplatane były wróżbami. Z tradycyjnych wróżb przebijaliśmy igłą serca z papieru oraz przekładaliśmy buty w stronę drzwi. Wróżby były doskonałą okazją do zachęcania dzieci do nauki czytania. Niektóre z nich odczytywały proste wyrazy, najczęściej imiona zapisane na kartkach. Podczas zabaw wykorzystywaliśmy również umiejętność liczenia oraz uczyliśmy się dobrych manier. Rodzice zaś dla swych pociech przygotowali z tej okazji słodki poczęstunek. Za co im dziękujemy!

GW

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia, ponieważ przypadał w tym roku na niedzielę, obchodziliśmy hucznie, w naszej szkole, w poniedziałek 26 listopada. Dzieci z klas 0-III zebrały się na holu szkoły wraz ze swoimi ulubieńcami. Po przywitaniu wszystkich – chłopców i dziewczynek, lubiących koty i miód, noszących okulary i mających błękitne oczy rozpoczęliśmy zabawę przy piosence „Pluszowy miś”. Dzieci maszerowały po „czerwonym dywanie” w rytm melodii prezentując swoje misie. Kolejne zabawy to min.: „Boogie-woogie”, „Stary niedźwiedź”, „Głowa, ramiona…”, „Idziemy do ZOO”. W przerwach między zabawami dzieci odpowiadały na pytania dotyczące niedźwiedzi – tych prawdziwych jak i bajkowych. Odpoczywaliśmy przy piosence „O kochaniu misia”. Dzień Pluszowego Misia zakończyliśmy wykonaniem zbiorowych zdjęć oraz wręczeniem pamiątkowych dyplomów dla klas. Nie obyło również się bez „małego co nie co”.

GW

Życzliwie o teatrzyku

21 listopada 2017 r. obchodziliśmy „Dzień  Życzliwości i Pozdrowień”.

Tego samego dnia braliśmy udział w teatrzyku muzycznym Kulturka  z Poznania w przestawieniu pt. „My, pierwsza brygada”.
Z tej okazji na holu pojawiło się drzewko Życzeń i Pozdrowień, na którym dzieci klas 0-3 przywieszały kolorowe listki z miłymi słowami kierowanymi w stronę kolegów i koleżanek .

Iwona Wojtkowiak

Super chłopak na Dzień chłopaka

2 października 2018 r. w oddziałach 0-3 konkursowo obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Przyznano również tytuły Super Chłopaka.

Iwona Wojtkowiak

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

28 września 2018 roku w oddziałach 0-3 strażak z OSP Kcynia – Fabian Zmudziński czytał bajkę „Franklin na wycieczce”. Organizatorem akcji była Iwona Wojtkowiak.

Zakończenie Roku Przedszkolnego

21 czerwca odbyła się uroczystość Zakończenia Roku Przedszkolnego w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły, na która przybyli: pani dyrektor – Katarzyna Walasiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców – Joanna Stypczyńska, nauczyciele uczący w oddziałach oraz rodzice. Dzieci zaprezentowały program artystyczny pt. „Bezpieczne wakacje”. Następnie głos zabrała p. dyrektor życząc wszystkim słonecznych wakacji i radosnego powrotu do szkoły, szczególnie przyszły pierwszakom. Wszystkie dzieci otrzymały z rąk swych wychowawczyń: Aliny Napierały, Iwony Wojtkowiak oraz Gabrieli Wesół pamiątkowe dyplomy oraz przypinki. Dyplomy były również z języka angielskiego od pani Joanny Maćkowskiej-Wrzyszcz. Wcześniej najstarsza grupa, która brała udział w zajęciach z religii otrzymała je od pani Marleny Szymczak.

Na uroczystości zakończenia roku przedszkolnego odbyło się również pożegnanie pani Aliny Napierały, która odchodzi z pracy w naszej placówce. W imieniu grona pedagogicznego i pracowników szkoły ciepłe słowa usłyszała od pani dyrektor K. Walasiewicz, a w imieniu rodziców wystąpiła przewodnicząca Rady Rodziców pani J. Stypczyńska.

Co w UFO gra?

23 maja br. dzieci z O-III usłyszały koncert dźwięków muzycznych teatru KULTURKA z Poznania.

Dzieci poznały najmłodszy instrument świata – hang drum, który wygląda trochę jak UFO, a przodkami jego są etniczne instrumenty z egzotycznej Polinezji. Jego brzmienie jest tak unikatowe, niesamowite i poetyckie, że sięga głęboko w głąb duszy. Wydaje się jakby docierało jej najskrytszych zakamarków.

                                                 Tekst: IW, Foto: GW

Na Ranczo u Amadeusza

Dnia 09 maja 2018 r. przedszkolaki z grup „Oa”, „Ob” i  „Oc” wraz ze swoimi opiekunami odwiedzili na Bielawach „Ranczo Amadeusza”. Na miejscu przywitał dzieci właściciel rancza pan Andrzej Andrzejewski  z rodziną.

Na przedszkolaków czekało mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Były konkursy, zawody sprawnościowe. Dzieci miały okazję wykazać się własną sprawnością fizyczną. Strzelały z łuku, „łowiły ryby”, przeciągały linę, skakały w workach. Wiele radości sprawiły dzieciom przejażdżki psim zaprzęgiem, malowanie twarzy   oraz puszczanie baniek mydlanych. Na ranczu nie zabrakło również ciekawych zwierząt. Były psy rasy husky, kozy, agamy brodate, karaluchy syczące, rzadko spotykane gatunki kur i nutrie, o których właściciel opowiadał z wielką pasją. Na zakończenie wycieczki dzieci zjadły kiełbaski upieczone na grillu. Dzieci bawiły się doskonale. To był wspaniały wypoczynek na łonie natury.

                                                                              Iwona Wojtkowiak

Pierwsza pomoc w przedszkolu

W poniedziałek, 30 kwietnia 2018r. odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie prowadził pan Michał Modliński.

Spotkanie odbyło się w oddziałach przedszkolnych. Podczas zajęć dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, gdy osoby dorosłe są nieobecne. Największe emocje wśród przedszkolaków wzbudził pokaz czynności  resuscytacji wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Dzieci pod okiem prowadzącego samodzielnie wykazywały się znajomością udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytację na fantomach. Utrwalały numery alarmowe, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy.

Zajęcia te były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia.

                  Iwona Wojtkowiak, Alina Napierała