Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

Młodzież z Mycielewa na pątniczym szlaku

14 października, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, młodzież z klas trzecich  gimnazjum pod opieką nauczycieli: Renaty Szczepaniak, Joanny Biernackiej-Kozerewicz  i Wawrzyna Nowaka udała się na pieszą pielgrzymkę do Kcyni.

Pątnicy w Mycielewie dołączyli do większej grupy idącej z Szubina i wspólnie, z modlitwą i śpiewem na ustach, dotarli na uroczystości odpustowe. Przybyli pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na tutejszej Kalwarii, jak również we Mszy św. odpustowej. Po zakończonych uroczystościach uczniowie wraz z opiekunami autokarem powrócili do szkoły.

Udział w pielgrzymce i nabożeństwach odpustowych był okazją do wspólnej modlitwy oraz  refleksji nad sensem krzyża w naszym codziennym życiu.

Dodajmy, że pielgrzymowanie na uroczystości odpustowe to w naszej szkole już  tradycja. Od kilkunastu lat uczniowie najstarszych klas podążają pieszo od sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni.

Tekst: J. Biernacka-Kozerewicz, Foto: W. Nowak, J. Biernacka-Kozerewicz

Jesienne zakwity kasztanowca w Mycielewie

Tak, tak dobrze zrozumieliście – w Mycielewie zakwitły kasztanowce.

Powód do radości? – oczywiście jesteśmy pewni, że to dobry znak na rozpoczynający się nowy rok szkolny 2018/2019.

Coraz częściej słyszymy o takich anomaliach w przyrodzie, rośliny zakwitają wtedy kiedy pora na rozsiewanie nasion, temperatury powyżej 10 stopni w grudniu, a i owszem, ptaki które powinny dawno odlecieć a czekają na znak przyrody: że to już Ten czas. Jednym z powodów zakwitnięcia kasztanowca jest kasztanowiczek szrotówek, motyl którego larwy na wiosnę zjadają liście tego drzewa, a teraz roślina próbuje nadrobić stracony czas i …. rozkwita. Zapewne nie byłoby to możliwe gdyby nie  zmiana klimatu, którą właśnie można obserwować. Ingerencja człowieka w świat przyrody zmienia Ziemię i wszystkie procesy na niej zachodzące. Na całe szczęście są ludzie którzy próbują odwrócić i naprawić negatywną działalność człowieka.

Uczniowie naszej szkoły od zawsze walczyli nie tylko z kasztanowiczkiem  szrotówkiem (coroczne grabienie liści), ale w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu dla szkół –  Klimat to temat! realizowany przez Centrum  Edukacji  Obywatelskiej oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, to program podejmujący aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkich zjawiskami i wydarzeniami. Ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej.

Oczywiście już 21 września startujemy w akcji Sprzątanie Świata 2018 i oczywiście chwalimy się wyróżnieniem w konkursie gminnym „Segregacja to się opłaca”.

Nowy rok szkolny 2018/2019 się rozpoczął

3 września 2018 r. 240 uczniów Szkoły Podstawowej w Mycielewie inaugurowało rok szkolny 2018/2019. Życzymy owocnej pracy.

 

Płakali na koniec… ze wzruszenia

22 czerwca 2018 r. uczniowie klas I-III, IV-VII SP i IIa, IIb oraz III gimnazjum uczestniczyli w uroczystości zakończenia roku szkolnego 2017/2018.

Pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Stypczyńska oraz wychowawcy oddziałów wręczyli wyróżnienia i nagrody.

Nagrodę Burmistrza Kcyni otrzymali: Zofia Strzyżewska (kl. III gimnazjum) i Hubert Lis (V kl. SP).

Nagrodę Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mycielewie otrzymali: Kaja Stróżyk (kl. III gimnazjum) i Paweł Strzyżewski (kl. VII SP).

Tytuł Absolwenta Roku przyznano Zofii Strzyżewskiej.

Prymusami Szkoły zostali: Zofia Strzyżewska – gimnazjum i Amadeusz Hak – szkoła podstawowa.

Wyróżniono również Roksanę Jaszak i Martę Nadolną z klasy III SP oraz Annę Repczyńską z klasy IV SP za 100% frekwencji.

Biblioteka szkolna przyznała nagrodę Czytelnika Roku 2018 Natalii Borzych z kl. III gimnazjum.

W SKO najwięcej zaoszczędził Krzysztof Wiekiera z kl. I SP.

Dodatkowo nagrodzono uczniów klasy trzeciej gimnazjum:

Za osiągnięcia sportowe pamiątkowe statuetki otrzymały następujące uczennice klasy III gimnazjum: Ewa Ciesielska, Paula Kociałkowska, Dominika Konopka, Oliwia Łukomska, Kaja Stróżyk, Zofia Strzyżewska, Roksana Wojtkowiak i Julia Ziemińska.

Nagrodę za sukcesy w konkursie BRD otrzymała Zofia Strzyżewska.

Za pracę w Małym Wolontariacie nagrodę otrzymali: Natalia Borzych, Ewa Ciesielska, Łukasz Chmura, Paula Kociałkowska, Kaja Stróżyk, Zofia Strzyżewska, Martyna Palacz, Roksana Wojtkowiak, Julia Ziemińska, Oliwia Łukomska, Dominika Konopka, Gracjana Wiśniewska, Marika Wciseł, Roksana Trzaskowska, Dominika Mlicka.

Nagrody za przygotowywanie akademii szkolnych otrzymali: Zofia Strzyżewska, Natalia Borzych, Ewa Ciesielska, Oliwia Łukomska, Kacper Kaczmarek, Kaja Stróżyk, Łukasz Chmura, Dominika Konopka, Paula Kociałkowska, Roksana Wojtkowiak oraz Dominika Mlicka, Marika Wciseł, Magdalena Kozłowska, Martyna Obszyńska, Julia Ziemińska.

Za pracę w Samorządzie Uczniowskim nagrodzeni zostali: Zofia Strzyżewska, Łukasz Chmura, Natalia Borzych, Roksana Wojtkowiak, Paula Kociołkowska, Kaja Stróżyk, Oliwia Łukomska.

Pani Joanna Maćkowska-Wrzyszcz wręczyła nagrodę  Martynie Palacz i Zofii Strzyżewskiej za wynik egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego.

Pani dyrektor życzyła wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku, przestrzegała przed różnymi zagrożeniami i przypomniała zasady bezpieczeństwa.

Dyrektor i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Mycielewie dziękują Radzie Rodziców za zakupienie nagród książkowych.

Lista uczniów wyróżnionych 2017-2018

WN

Próbna ewakuacja

15 czerwca koordynator do spraw bezpieczeństwa Andrzej Kulczyński przeprowadził próbną ewakuację uczniów i pracowników szkoły.

WN

Klasy drugie żegnały trzecią

20 czerwca klasy drugie gimnazjum pożegnały występem słowno muzycznym klasy trzecie.

Zuzanna Grzegorek

Sukcesy muzyczno-recytatorskie

W piątek 16 czerwca b.r. Dominika Motyka – uczennica kl. IIa gimnazjum zdobyła I miejsce na „X Międzydekanalnym Festiwalu Piosenki Religijnej w Olszewce”  Serdecznie gratulujemyJ

Udział w tym wydarzeniu wzięła również Paula Kociałkowska – uczennica kl. III gimnazjum.


„Jesteśmy Polką i Polakiem”

To tytuł piosenki, za sprawą której Alan Hak– uczeń kl. 0a został laureatem Gminnego Turnieju Piosenki Przedszkolnej w Kcyni.  Jest to doskonały dowód na to, że poczucie patriotyzmu należy kształcić w człowieku już od najmłodszych  lat, a przecież piosenka jest doskonałym i przyjemnym zrazem sposobem na to. Serdecznie gratulujemy Alankowi.


W sobotę 17 czerwca b.r. uczeń kl. IV – Amadeusz Hak reprezentował gminę Kcynia na Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Turniej Słowa” w Bydgoszczy.

Finałowe spotkania Turnieju „Słowo źródłem inspiracji” odbywały się w dniach 15-16-17 czerwca 2018r. w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Pierwszego dnia wystąpili wykonawcy z klas VII SP oraz gimnazjaliści z klas II i III (40 wykonawców), drugiego dnia byli to uczniowie klas IV-VI SP (40), a trzeciego dnia – dzieci z klas I-III SP (51). Łącznie finałowe spotkania zgromadziły 131 wykonawców oraz ok. 300 towarzyszących im osób dorosłych (nauczyciele, instruktorzy, rodzice i inni krewni).

Finał Turnieju poprzedziły eliminacje wstępne, które odbywały się od lutego do maja tego roku w domach kultury w Żninie, Świeciu, Mogilnie, Nakle, Mroczy, Sępólnie Krajeńskim, Solcu Kujawskim, Inowrocławiu, Kcyni, Gostycynie, Kamieniu Krajeńskim, Nowem nad Wisłą oraz w szkołach w Ostromecku i Sicienku. W większości wymienionych placówek odbyły się jeszcze wcześniejsze eliminacje szkolne. Łącznie w tegorocznym Turnieju wzięło udział ponad tysiąc wykonawców! Do etapu wojewódzkiego zakalikowało się około 100 osób, a wśród nich znalazł się nasz uczeń- Amadeusz Hak, który zaprezentował fragment utworu Kornela Makuszyńskiego „Przygody Koziołka Matołka”

Uczestnicy konkursu mieli okazję poznać znane aktorki , zasiadające w jury:

 • Teresę Stępień-Nowicka – aktorka (Teatr Wilama Horzycy w Toruniu oraz TVP np. seriali: Klan, Na dobre i złe i.in.)
 • Anna Katarzyna Chudek – aktorka, logopeda (Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu)

oraz

 • Barbara Sobotka – kulturoznawca, instruktor teatralny (Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy)

Pani przewodnicząca konkursu już na samym wstępie  uświadomiła uczestników, że tak naprawdę wszyscy oni są wygranymi, bo stanowią zaledwie garstkę spośród tych, którzy brali udział w „Turnieju słowa” na szczeblu gminnym.

AK-H

W jaką grać grę?

18 czerwca 2018 r. Bartłomiej Jaszak, Jakub Zygiel i Maciej Wojtecki przedstawili swój projekt gimnazjalny z informatyki pt. „Jaka jest moja ulubiona gra komputerowa?”. W komisji zasiadali: Małgorzata Kwiatkowska, Beata Janicka i Wawrzyn Nowak.

Mateusz Sojka

Dzień Dziecka

30 czerwca 2018 roku  obchodziliśmy dzień dziecka. Tego dnia na uczniów czekało wiele atrakcji, na samym początku pojawiła się straż pożarna, pokazali nam oni niektóre sprzęty potrzebne przy ich pracy oraz zaprezentowali uczniom pokaz wodny. Pojawiły się również mamy, które zaprezentowały piękne układy taneczne. Uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, za otrzymane sukcesy w tym roku szkolnym. Na samym końcu odbył się szkolny „Mam Talent” oraz rozgrywki sportowe w piłkę nożną.

Zuzanna Trzebiatowska

 

Sukces uczniów z Mycielewa w konkursie powiatowym

25 maja w Gimnazjum w Mroczy odbył się powiatowy konkurs interdyscyplinarny pod hasłem „Człowiek i jego środowisko” z udziałem reprezentantów naszej szkoły: Zofii Strzyżewskiej oraz Kacpra Śliwy.

Uczestnicy zmagań rozwiązywali test, a następnie wzięli udział w części praktycznej konkursu, w której nie zabrakło zadań z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych
i udzielania pierwszej pomocy. Nasi uczniowie odnieśli w tym konkursie znaczący sukces zajmując trzecie miejsce, ustępując jedynie drużynie z Kcyni i Nakła.  Dodajmy, że przedstawiciele naszej szkoły po raz pierwszy brali udział  w tymże konkursie, tym bardziej więc cieszy uzyskany przez nich wynik. Opiekunem młodzieży w trakcie wyjazdu była pani Agnieszka Magdziarz. Zarówno nasi uczniowie, jak i pani Magdziarz podkreślają, że konkurs był profesjonalnie przygotowany i przeprowadzony przez organizatorów.

 Tekst : Joanna Biernacka-Kozerewicz, Foto: Gimnazjum w Mroczy

Na wakacje do słonecznej Grecji

6 czerwca br grupa projektowa z geografii w składzie: Kinga Ciesielska, Sandra Stupek,  Kacper Trzpis i Wiktoria Obszyńska  zaprezentowała wyniki swojej pracy nad realizacją projektu edukacyjnego pod hasłem „ Atrakcje turystyczne Grecji”, który przygotowali pod opieką pani Joanny Biernackiej-Kozerewicz.

Młodzież przez kilka miesięcy wyszukiwała, przetwarzała i opracowywała informacje dotyczące położenia geograficznego, ukształtowania tereny, klimatu, a także zabytków, kultury i kuchni greckiej. Efektem pracy grupy było przygotowanie i przedstawienie prezentacji multimedialnej, wystawy albumów i widokówek oraz gazetki i plakatów, a także przykładowych potraw tradycyjnej kuchni greckiej. Uczniowie zwrócili uwagę na atrakcyjność turystyczną Grecji z powodu licznych aspektów, zwłaszcza zaś ze względu na panujący tam klimat śródziemnomorski, dostęp do mórz, zabytki architektury starożytnej i smaczną kuchnię. Na zakończenie występu  młodzież odpowiedziała na pytania komisji pracującej
w składzie: pani Agnieszka Magdziarz i pani Joanna Biernacka-Kozerewicz  
dotyczące m.in. powodów wybrania tematu projektu oraz współpracy w grupie.  Obserwatorem występu  uczniów była pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz. Członkowie komisji  oraz uczniowie klasy II a gimnazjum przez chwilę poczuli się jak na wakacjach. Wielu z zebranych zapragnęło odwiedzić ten malowniczy kraj- Grecję. Oby marzenia spełniły się jak najszybciej!

Tekst Joanna Biernacka-Kozerewicz, Foto: Dominika Motyka

Mycielewo w stolicy

Uczniowie naszej szkoły w dniach 23-25 maja wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. W  pierwszym dniu poznaliśmy ciekawe miejsca w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda plan filmowy, dowiedzieć się co to jest klaps filmowy, do czego służy megafon, a także czym zajmuje się dźwiękowiec i kim jest kostiumolog. Podczas zwiedzania pracowni kostiumów część z nich mogliśmy przymierzyć dlatego na zdjęciu wyszedł żywy obraz z czasów dawnych władców Polski. Następnie po obiadokolacji trafiliśmy na ławki Stadionu Narodowego, to dopiero nas rozemocjonowało, sam fakt przebywania w szatni najlepszych naszych ulubionych piłkarzy doprowadzał do zawrotów głowy nie tylko chłopców 😉
               Podczas drugiego dnia wyprawę zaczęliśmy jazdy windą na 30 piętro Pałacu Kultury, widok na Warszawę z tego miejsca naprawdę zachwyca i pokazuje jak dużym miastem jest nasza stolica. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski w Warszawie tam mogliśmy zobaczyć groby najwybitniejszych polaków min. K. Kamil Baczyński, M. Czubaszek, J. Tuwim, S. Mikulski czy np. K. Górski i K. Deyna. Łzy stawały również w niejednym oku na widok grobu Zośki czy Rudego. Piękna pogoda dopisywała nam również w Łazienkach Królewskich które pokazały nam swoje najpiękniejsze, bo wiosenne oblicze.
              W kolejnej części wycieczki wybraliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, a także na Plac marsz. Józefa Piłsudskiego gdzie odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, kolejno przechodząc Trasą Łazienkowską do Kościoła św. Krzyża gdzie w specjalnej wnęce ściany znajduje się urna z sercem  Fryderyka Chopina i dalej przed Pałac Prezydencki aż do kolumny króla Zygmunta III Wazy. Jednym z bardziej ekscytujących miejsc w trzecim dniu wycieczki był na pewno Zamek Królewski i jego wnętrza, które zachwyciły nie tylko pięknymi pozłacanymi ozdobami, wysokością komnat ale i serce stawało w gardle na widok pięknych obrazów Jana Matejki które przecież tak znamy z lekcji historii.
Warszawa żegnała nas deszczem, a i nam chciało się płakać że to koniec tak pięknej  i fascynującej podróży po historii i kulturze naszego kraju.
Tekst AP foto AP i WN

Stanęli na wysokości zadania!

8 czerwca br. Dominika Motyka, Wiktoria Rzepa, Julia Spychalska i Mateusz Sojka prezentowali projekt gimnazjalny z informatyki pt. „Co zamiast Internetu? Jak inaczej spędzić wolny czas?”. Trzeba stwierdzić, że wykazali się dużym zaangażowaniem. Komisja w składzie: Beata Janicka, Marcin Wierzchosławski i Wawrzyn Nowak ocenili pracę wysoko.

WN

Młodzież z Mycielewa na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej, Wrocławiu i Pradze

11 czerwca udaliśmy się z grupą 44 uczniów Szkoły w Mycielewie, pod opieką pań: Pauliny Otto, Beaty Janickiej, Joanny Maćkowskiej-Wrzyszcz i Joanny Biernackiej-Kozerewicz na atrakcyjną trzydniową wycieczkę. W programie wyjazdu znalazło się m. in. zwiedzanie Parku Miniatur
w Kłodzku, spacer po Błędnych Skałach i Kudowie Zdroju.
Wszyscy zachwyciliśmy się pięknem krajobrazów oraz ilością kwiatów, które ozdabiają Kotlinę Kłodzką. Szczególne wrażenie wywarła na nas Praga, miasto pełne fantastycznych zabytków i tysięcy turystów. Równie atrakcyjny dla nas okazał się Wrocław, w którym zobaczyliśmy wystawy zgromadzone w muzeum  „Kolejkowo” oraz Stare Miasto. W trakcie pobytu nie zabrakło też pobytu w aquaparku
w Kudowie Zdroju. W czasie całego wyjazdu dopisywały nam i słoneczna pogoda, i doskonałe humory. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni oraz bogatsi w nowe wiadomości i doświadczenia.

Tekst i foto: Joanna Biernacka-Kozerewicz

Wyniki konkursu „Od przyrodnika do technika” – konkurs wojewódzki

Uczniowie naszej szkoły brali udział w  I edycji Konkursu Przyrodniczo – Technicznego pod hasłem „Od przyrodnika do technika” organizowanej przez Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu, pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Pana Marka Gralika, Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego oraz Pana Janusza Zemke, Posła do Parlamentu Europejskiego.

Celem konkursu było uwrażliwienie młodzieży na problemy związane z ochroną środowiska przyrodniczego, zwrócenie uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska integrującej się Europy, rozwijanie poczucia współodpowiedzialności za środowisko naturalne.

Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z tego zakresu dlatego mało brakowało aby zostali laureatami tego wojewódzkiego konkursu.

W  pierwszym etapie konkursu wzięło udział ponad 800 uczestników całego województwa z  naszej szkoły do II etapu konkursu przeszli:

 • Paweł Strzyżewski
 • Zosia Strzyżewska
 • Oliwia Łukomska
 • Ewa Ciesielska
 • Kaja Stróżyk

II etap konkursu odbył się w Toruniu i tam spośród 198 uczestników wyłoniono szóstkę najlepszych niestety nasi uczniowie otarli się o podium i  tak

 • Zosia Strzyżewska 7 miejsce
 • Oliwia Łukomska 7 miejsce
 • Kaja Stróżyk 8 miejsce
 • Ewa Ciesielska 9 miejsce
 • Paweł Strzyżewski 11 miejsce

Serdecznie gratulujemy finalistom wojewódzkiego konkursu  i jesteśmy dymni z tego co zaprezentowali. Paweł Strzyżewski już zapowiedział rewanż za rok ponieważ ma jeszcze szansę się odegrać – trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

AP

Mamy dwóch Orłów w szkole!

23 listopada 2017 roku 19 uczniów klas IV-VII przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Informatyczny”. Właśnie otrzymaliśmy wyniki i mamy dobrą wiadomość. W konkursie wyróżniono dwóch uczniów spośród 19 uczestników, są to: Paweł Strzyżewski i Kacper Bałka. Gratulujemy! Koordynatorem konkursu był Wawrzyn Nowak.

Pełna lista uczestników

WN

 

Profilaktyka przede wszystkim

18 maja br. w Szkole Podstawowej w Mycielewie odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Profilaktycznego. W tymże konkursie wzięło udział 8 gimnazjalistów ze szkół: SP Mycielewo, SP Dziewierzewo, Gim. Kcynia.  Uczniowie po rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań udali się na słodki poczęstunek. Rywalizacja  była bardzo wyrównana ,a końcowe wyniki przedstawiają się tak:

1 miejsce- Hubert Antczak SP Dziewierzewo, 2 miejsce- Kacper Śliwa  SP Mycielewo, 3 miejsce – Agata Mika  Gim. Kcynia

Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie uczniów, Pani Małgorzacie Kwiatkowskiej za organizację tegoż konkursu, Panu Markowi Dubiel z Komisariatu Policji w Kcynii za przybycie oraz uczniom za ogromne zaangażowanie co zaowocowało wysokimi  wynikami.

     Sandra Stupek