Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich!

OSP Szubin o misji strażaka

07.11.2018 r. naszą szkołę odwiedzili Strażacy z OSP Szubin. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli różnych zawodów, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w ramach innowacji pedagogicznej „Zaglądamy w okna przyszłości – kim chciałbym zostać jak będę dorosły”.  W czasie zajęć prowadzonych przez panów strażaków udział brały dzieci klas 0-III. Dowiedziały się one między innymi, czym charakteryzuje się strój strażaka (miały okazję przymierzyć ubiór strażacki), w jakich akcjach biorą oni udział, pod jakie numery telefonów można zadzwonić, aby wezwać ich pomoc, mogły obejrzeć specjalistyczny sprzęt oraz wóz strażacki.  Dzieci chętnie brały czynny udział w zajęciach, odpowiadały na różne pytania, jak również zadawały własne.

Marta Bernas

„Rekord dla Niepodległej”

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w Szkole Podstawowej w Mycielewie, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy włączając się do akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Tego dnia gościliśmy w naszej szkole panią Małgorzatę Jarocińską – historyka z pasją, gawędziarkę znaną również słuchaczom Radia PIK z opowieści z cyklu „Legendy Pomorza i Kujaw”, która opowiadała uczniom gawędy o niepodległości. Pani Jarocińskiej towarzyszył pan Jerzy Szulc – odpowiedzialny za techniczną stronę spotkania. Była to druga część „Spotkań z Gawędą”, które odbywają się u nas cyklicznie w ramach uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

WN

Trzecia gimnazjum mówiła o zdrowiu

5 listopada br. klasa 3a gimnazjum zorganizowała apel o zdrowym stylu życia. Uczniowie przedstawili krótką scenkę o niezdrowym trybie życia, w której pokazali jaki wpływ na nasze odżywianie mają rodzice i rówieśnicy.
Pokazali również filmiki o zaburzeniach odżywiania, o chorobach związanych z nieprawidłowym odżywianiem się, miało to na celu pokazanie tego iż musimy dbać o nasze żywienie i aktywność fizyczną, nie tylko w młodym wieku, ale także będąc już dorosłymi ludźmi. Pamiętajcie NIGDY nie jest za późno, aby zmienić nasze nawyki, wystarczą chęci, samodyscyplina i motywacja.

Tekst: Sandra Stupek, Foto: Joanna Jeż

Drodzy rodzice – oddając elektrośmieci wspieracie szkołę!

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”
Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz prawidłowego gospodarowania odpadami.
W akcji nie ma przegranych – zyskuje każda szkoła. W zamian za przyniesiony sprzęt elektryczny i elektroniczny szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. jedynym warunkiem jest MOBILIZACJA i domowe porządki.
Prosimy rozejrzeć się w swoich domach, szopach, garażach i strychach – może zalegają w nich elektrośmieci.
Do szkoły proszę je przywozić do 15 listopada.
Zbieramy wszystko: komputery, monitory, AGD, kable, tusze, kuchenki, tostery, suszarki – masz pytania dzwoń do szkoły.
Operatorem Akcji jest Green Ecologic Spółka z o.o

ZAPROSZENIE

DLA RODZICÓW DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI,
W TYM  Z ZABURZENIAMI ZE SPEKTRUM AUTYZMU,
A TAKŻE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NA RZECZ INTEGRACJI SPOŁECZNEJ – TWÓJ PRZYJACIEL
na kolejne spotkanie Grupy Wsparcia

w dniu 13.11.2018 r. w godzinach 15.00-17.00
w sali nr 305 Powiatowego Urzędu Pracy
(wejście jak do Poradni, III piętro)
w Nakle ul Dąbrowskiego 46

Na spotkaniu będziemy gościć

Radcę Prawnego – Pana Łukasza Kaźmierczaka,

który przedstawi aspekty prawne orzecznictwa  o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności,  a także procesu ubezwłasnowolniania dorosłych osób niepełnosprawnych i organizowania dla nich opieki.

 

Serdecznie zapraszamy!

Ewa Burzyńska
Dyrektor Powiatowej Poradni
Psychologiczno-Pedagogicznej
w Nakle nad Notecią

Jak spędzam czas wolny? Moje pasje i zainteresowania

W ubiegły czwartek w klasie VI odbyła się kolejna lekcja z cyklu „Jak spędzam czas wolny – czyli o moich pasjach i zainteresowaniach”.
Tym razem uczeń Marcin Szczepaniak zapoznawał nas ze swoją pasją czyli jazdą na deskorolce waveboard. Jest to inny rodzaj deskorolki, która różni się przede wszystkim tym, że posiada dwa kółka obracające się o 360 stopni oraz nietypowy kształt.
Marcin zaprezentował nam deskę opowiadając o jej  możliwościach, budowie i  rodzajach. Uczeń zaprezentował również nam swoje umiejętności. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tą dyscypliną sportową, ponieważ zawsze propagujemy aktywne spędzanie czasu wolnego –  może komuś tak jak Marcinowi owa deska skradnie niejedną godzinę po szkole.
Anna Pyszczyńska

Wystawa pełna ekspresji

W piątek 19 października mieliśmy zaszczyt gościć w murach SP Mycielewo,  naszą absolwentkę – artystkę i poetkę Emilię Łydkę. Spotkanie zorganizowała p. Agnieszka Koralewska-Hak. Artystka zapoznała nas   ze swoją niecodzienną twórczością, przedstawiając dzieła sztuki – autointrodukcje, czyli jej autoportrety  w różnych odsłonach. Wszystkim oglądającym bardzo przypadła do gustu wystawa, a największym zainteresowaniem cieszyły się dzieła, w których malarka zastosowała barwy takie jak amarant i turkus. Niesamowite ciepło, a zarazem tajemniczość tych obrazów bardzo przyciągała młodych widzów. Dzięki tej wystawie mogliśmy pozwolić sobie na obcowanie ze sztuką „na żywo”, co stanowi przecież jedną z kluczowych umiejętności człowieka.  Pomimo, iż mieszkamy daleko od dużych miast i miejsc kultywujących sztukę,  cyklicznie organizujemy takie spotkania ze sztuką  w naszej szkole, pielęgnując tym samym metody dobrych praktyk.  W trakcie  wystawy pani  Emilia przeprowadziła  też  warsztaty malarskie. Podczas nich powstało piękne dzieło z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uczniowie chętnie pracowali i bardzo podobały im się takie niecodzienne  lekcje plastyki. Wskazówek udzielała im nie tylko pani nauczyciel, ale i wybitna artystka. Niemal każdy uczeń  pracował z takim zaangażowaniem, że nie miał ochoty opuszczać sali lekcyjnej słysząc dzwonek na przerwę.  Takie „momenty” bardzo cieszą – zarówno ucznia, nauczyciela, artystę… każdego odbiorcę sztuki. Bardzo dziękujemy Ci Emilio, że pamiętasz o swoich szkolnych korzeniach i zawsze chętnie tutaj wracasz. Mamy nadzieję, że już niedługo pojawisz się u nas ze swoją poezją.

 Agnieszka Koralewska-Hak

Kleksografia na języku polskim

Przy okazji omawiania lektury Jana Brzechwy  pt. „Akademia pana Kleksaw  klasie IV  Szkoly Podstawowej w Mycielewie  p. Agnieszka Koralewska-Hak zorganizowała uczniom „Lekcję kleksografii” Wszyscy uczniowie  przybrali imiona na literę „A” i przywdziali kolorowe peruki- atrybut Ambrożego Kleksa, zaś sama pani nauczyciel, wcielając się w jego  rolę- rozdawała uczniom piegi za dobre zachowanie i aktywność na lekcji. Jak widać na załączonych fotografiach, wszyscy uczniowie dobrze się sprawowali, gdyż na ich zadowolonych twarzyczkach pojawiło się wiele piegów. Podczas tych zajęć narodziło się wiele pomysłów na lekcje w stylu pana Kleksa. Myślę, że tego rodzaju  zajęcia zachęcają uczniów do czytania lektur.

  Agnieszka Koralewska-Hak

Kacper ciężko pracuje i są efekty!

6-7 października 2018 roku w Golczewie odbyły Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym dwójek i drużyn. Sobota była dniem startów dwójek we wszystkich kategoriach wiekowych. Przy słonecznej pogodzie, dopingu kibiców kolarze pokonywali dystanse. Kacper Gieryk wraz z kolega klubowym Radkiem Lewandowskim pokonali dystans 15 km zajmując 3 miejsce.
Niedzielne zawody to walka drużynowa we wszystkich kategoriach wiekowych. Przy silnym wietrze i opadach deszczu kolarze dzielnie walczyli o medalowe krążki  Kacper wraz ze swoja drużyną  zajął 3 miejsce.
Dystans drużyny w niedzielnym starcie to 30 km. Kacper zakończył sezon ze wspaniałym wynikiem bo dwukrotnie został drugim wicemistrzem Polski. Teraz odpoczywamy i szykujemy się do nowego sezonu.
Kacpra sukces to jego praca przede wszystkim, ale też i szkoły.
Chciałabym przy tej okazji podziękować za wsparcie i wyrozumiałość dyrektor Katarzynie Walasiewicz, wicedyrektor Agnieszce Magdziarz oraz wychowawcy pani Beacie Janickiej. Podziękowania należą się również wszystkim nauczycielem, którzy wspierali Kacpra w tym sezonie, który nie był łatwy.

Mama Kacpra

DEN 2018

15 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej znanej jako Dniem Nauczyciela. Uczniowie klas trzecich gimnazjum i ósmych zorganizowały apel pod opieką Pani  Beaty Janickiej – opiekuna SU. Pamiętajcie zawód  nauczyciela jest ciężki i trudny. Szanujmy ich za to co dla nas robią, abyśmy w przyszłości dzięki wiedzy, dali jak najwięcej z siebie dla Ojczyzny!
tekst Karolina Konopka, foto Wiktoria Stypczyńska

Hubertus 2018

7 października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w obchodach dnia św. Huberta  w Tucholi. Jak co roku uroczystości rozpoczęła msza polowa. Świętowanie tego dnia to  silnie zakorzeniona tradycja myśliwych, leśników i jeźdźców. W tym roku mogliśmy delektować się potrawami przyrządzonymi  przez koła łowieckie, a także zaprezentować się w konkursach przygotowanych dla młodzieży szkolnej. Ciekawym punktem obchodów była Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich.

Bardzo dziękujemy zaprzyjaźnionemu Kołu Łowieckiemu GWARDIA nr 9 w Bydgoszczy za umożliwienie nam wyjazdu i opiekę podczas uroczystości.

AP

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Kolejny raz obchodziliśmy „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. Przez cały ostatni tydzień września przypominaliśmy mnożenie na lekcjach, przerwach i w domu.
Tabliczkę mnożenia znać warto! Jest warta utrwalana, bo nie przypominana, potrafi szybko ulecieć.
W ostatni dzień akcji, 28 września, mogliśmy się sprawdzić w sali nr 19, w czasie egzaminu na Eksperta Tabliczki Możenia. Kto go zaliczył otrzymał Certyfikat. Było duże zainteresowanie tym sposobem sprawdzenia się. Certyfikatów wydaliśmy dużo i to cieszy!  Gratulujemy!
Podziękowania należą się dziewczętom z siódmej klasy za przygotowanie całości.
AP

Narodowe Czytanie w SP Mycielewo

W ubiegły piątek  pani Beata Janicka z panią Agnieszką Koralewską- Hak we współpracy  z SU, zorganizowały szkolny dzień „Narodowego Czytania” Uczniowie klas IV- VIII i gimnazjum przedstawili  społeczności szkolnej teksty literatury polskiej, wybrane z  Antologii Narodowej. Wśród nich znalazły się  fragmenty takich dzieł jakBogurodzica, Boże coś Polsk , Pieśń Legionów Polskich, Moja Piosnka II, Psalm o miłości, Potop, Kamienie na szaniec czy Pan Tadeusz. Uczniowie mieli okazję  włączyć się  w uroczyste przeżywanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę  Niepodległości, ale też poznać  patriotyczną postawę  bohaterów usłyszanych tekstów.  Mamy nadzieję , że to tylko namiastka dla ucha naszych uczniów i motywacja, aby częściej  sięgać  po kolejne książki, jakże ważne dla nas Polaków.

Agnieszka Koralewska-Hak

Sprzątanie Świata 2018

21 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata 2018. Uczniowie porządkowali teren wokół szkoły i poza nią. Wysprzątane zostały drogi prowadzące do Rzemieniewic i Turzyna. OJJJ …. było co sprzątaćSmutek . Oczywiście jak co roku zbierane śmieci były zaraz segregowane. Przy  okazji tej zacnej inicjatywy  należy również przypomnieć jak segregujemy:
pojemniki i worki żółte – metal i tworzywa sztuczne,
pojemniki i worki zielone – szkło,
pojemniki i worki niebieskie – papier.
Przypominamy również, że cały czas zbieramy śmieci w ramach konkursu „Segregacja to się opłaca” – zebrane i posegregowane śmieci w domu przynosimy w workach do szkoły. Worki do odbioru w sali nr 19 u p. A. Pyszczyńskiej.
A. Pyszczyńska

Zdrowo, smacznie, kolorowo, ekologicznie

Ten projekt zaczęła klasa 3b gimnazjum, wraz z wychowawcą Beatą Janicką. 26 września, na godzinę wychowawczą, uczniowie przynieśli różnorodne warzywa. Na ławkach można było zauważyć między innymi sałatę, pomidory, różne gatunki sera i chrupkie, świeże pieczywo. Uczniowie przygotowali wspaniałe, pachnące kanapki, które wszyscy zjedli z wielkim apetytem.

tekst Agata Marciniak, Foto Sylwia Janeczko

Pożegnanie lata było w Biskupinie

21 września br. 49 uczniów Szkoły Podstawowej w Mycielewie odwiedziło gród w Biskupinie, w ramach 14 Festynu Archeologicznego, „Archeomarket. Od wymiany po stragany”.

Wspaniała, letnia pogoda umożliwiła komfortowe zobaczenie walk rycerskich, średniowiecznego targowiska, handlu niewolnikami i wielu innych inscenizowanych wydarzeń byłej epoki. Opiekunami wycieczki byli: Beata Janicka, Paulina Otto, Agnieszka Koralewska-Hak i Wawrzyn Nowak.

Tekst i foto WN

Wszystkie trzy na podium!!!

W ubiegłym tygodniu uczennice naszej szkoły: Jagoda Buksa z kl. VIII, Zuzanna Trzebiatowska z kl. IIIa gimnazjum oraz Dominika Motyka z tej samej klasy, wzięły udział w VII Przeglądzie Piosenki Religijnej poszerzonego w tym roku o piosenkę patriotyczną z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanym w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, w Szubińskim Domu Kultury.

W szerokim  repertuarze zaprezentowały sie na  scenie: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych z: Szubina, Rynarzewa i Mycielewa, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, szubińskich „ogórków”, a także wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Poza nagrodami dla najlepszych, każdy z uczestników otrzymał podziękowanie za udział w przeglądzie, który prowadziła  pani Danuta Siewkowska. Należy wspomnieć, iż w jury zasiadały ważne osobistości, m.in. pani dr Elżbieta Szubertowska, która dostrzegła wielki talent naszych uczennic. Po raz kolejny dziewczyny odniosły tamże wielki sukces, zdobywając wszystkie trzy miejsca na podium;

I m-ce – Jagoda Buksa

II m-ce –  Zuzanna Trzebiatowska

III m-ce – Dominika Motyka

Dziewczyny zostały przygotowane do konkursu przez panią Agnieszkę Koralewską-Hak, która również wystąpiła – gościnnie  na szubińskiej scenie.