Szkoła Podstawowa w Mycielewie

Świat jest mały, ale należy do wielkich! Jesteśmy z Wami już od 1917 roku.

Rozstrzygnięcie wakacyjnego konkursu graficznego z informatyki

Nadszedł czas rozstrzygnięcia konkursu graficznego przeprowadzonego w ramach zajęć zdalnych z informatyki. Konkurs przeznaczony był dla najmłodszych w programie Paint oraz dla klas starszych w programie Gimp.
Uczniowie mieli za zadanie wykonać grafikę w ww. programach o tematyce wakacyjnej.

W kategorii klas 1-3 nagrodę (słuchawki komputerowe) otrzymuje: Oliwia Pikul.
W kategorii klas 4-8 nagrodę (gamepad) otrzymuje Amadeusz Hak.

Poniżej prezentujemy prace zwycięskie.

Praca z wykorzystaniem narzędzi programu graficznego Paint.
Obraz w Gimp z wykorzystaniem warstw.

Gratuluję wysiłku i wygranych!
Wawrzyn Nowak

Pomagamy Celince z Szubina

Nasza szkoła włączyła się aktywnie w pomoc dla Celinki Andrzejewskiego z Szubina chorującej na SMA, (więcej informacji w załączonym linku). Wszystkie nakrętki, które uzbieramy będą przekazane na pomoc Celince. Poza tym tegoroczna zbiórka kasztanów, (którą  w szkole organizujemy już od kilku lat) będzie także przekazana w całości na poczet pomocy małej Celince. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcjach charytatywnych!

https://www.siepomaga.pl/celinka?ts=adw-dynamic&gclid=EAIaIQobChMI_4mSjLDu6wIVCZiyCh33Epwi1EAAYASAAEgLuV_D_Bw

Tekst i foto Magdalena Tomkowiak

Nasi uczniowie na zajęciach uniwersyteckich

Uczniowie klasy V w bieżącym roku szkolnym po raz drugi już uczestniczyli w projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci,  która stawia sobie za cel sprawianie, aby dzieci czerpały radość z nauki i rozwijały kompetencje kluczowe, by w przyszłości stać się mądrymi i odpowiedzialnymi dorosłymi. 

Fundacja Uniwersytet Dzieci jest założycielem pierwszego i największego obecnie uniwersytetu dziecięcego w Polsce. Od 2007 r. we współpracy z uczelniami wyższymi organizuje dla dzieci wykłady i warsztaty, które pomagają im odkryć i zrozumieć świat. Fundacja prowadzi również portal dla nauczycieli, z którego bezpłatnie można pobrać nowatorskie scenariusze lekcji wypracowane wspólnie z naukowcami.

Przygotowane przez ekspertów zajęcia realizowane według metody pytań i doświadczeń (metoda ta powstała we współpracy z naukowcami i ekspertami) rozwijają u dzieci kluczowe kompetencje tj. kreatywność, umiejętność pracy w zespole, zdolność krytycznego i analitycznego myślenia, które będą im potrzebne w dorosłym życiu, a przede wszystkim na rynku pracy.  Metoda ta rozwija myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych badań. Przy użyciu metody pytań i doświadczeń dzieci pracują metodą projektu według schematu: pomysł – plan – przebieg – wyciąganie wniosków – podsumowanie. Podczas zajęć uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię i przedsiębiorczość oraz uczą się pracować w zespole. Najważniejsze jednak jest rozbudzanie ich wyobraźni i ciekawości światem nauki. Punktem wyjścia do konstruowania zajęć w oparciu autorską metodę są dziecięce pytania.

Zajęcia bazujące na metodzie pytań i doświadczeń rozwijają u dzieci naukowy sposób myślenia w oparciu o powyższy schemat. Dzieci wchodzą w rolę naukowców: definiują problem, szukają jak najlepszych rozwiązań i samodzielnie wyciągają wnioski z uzyskanych wyników badań. Prowadzony przez dzieci proces badawczy jest treningiem krytycznego myślenia.

W  ubiegłym roku uczestniczyliśmy w projekcie „Jak odczytywać emocje?”, natomiast w bieżącym roku podczas zajęć z wychowawcą klasa V realizowała projekt pod nazwą „Jak zrealizować projekt?” – uczniowie uczestniczyli m. in. w lekcjach pt. „Jak stworzyć zespół?”, „Jak rozciągnąć czas?”, „Jak podejmować decyzje w grupie?”

Metoda projektu jest najbardziej interaktywną metodą nauczania, ponieważ najsilniej angażuje uczniów, a przy tym łączy inne metody i techniki uczenia się. Jest znana i stosowana od 1917 roku w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki współpracy w grupach dzieci uczą się skutecznego działania, planowania oraz rozwijają przedsiębiorczość i kreatywność. Zdobyte w ten sposób umiejętności mają zapewnić im dobry start w przyszłość oraz skuteczność zarówno w pracy zawodowej, jak i codziennych działaniach.

ZWROT PODRĘCZNIKÓW I LEKTUR

Zwrot podręczników i lektur do biblioteki szkolnej odbywać się będzie według zamieszczonego poniżej harmonogramu. Ze względu na Święto Bożego Ciała (wolny czwartek i piątek) oraz Egzamin Ósmoklasisty w następnym tygodniu uprzejmie proszę o dostosowanie się do wyznaczonych terminów. Wskazane jest, aby zwrotu dokonała osoba dorosła. Jeśli zwrotu dokonuje uczeń musi posiadać zgodę rodzica na samodzielny przyjazd do szkoły i samodzielny powrót (data i podpis rodzica) oraz oświadczenie rodzica dotyczące Covid – 19. Uczniowie nie mogą przychodzić do szkoły w grupach, należy także unikać tworzenia grup przed szkołą i biblioteką, książki oddajemy pojedynczo zachowując odpowiednią odległość (minimum 2 metry), ograniczając rozmowy. Osoba dokonująca zwrotu powinna być w maseczce ochronnej i rękawiczkach jednorazowych.

Podręczniki muszą być odpowiednio przygotowane i przeliczone.  
Pamiętaj:

– zdejmij swoje owijacze,  
– wyjmij swoje kartki, sprawdziany ze środka,  
– sprawdź stan zużycia,
– przelicz czy masz odpowiednią liczbę podręczników.

Jeśli masz wypożyczone lektury przynieś je do zwrotu razem z podręcznikami. W razie pytań proszę kontaktować się z wychowawcą swojej klasy.

Dnia 09. 06. 2020 (wtorek)

Klasa VI         9.30 – 11.00           11 podręczników
Klasa VIII      11.00 – 12.30        12 podręczników

Dnia 10.06. 2020 (środa)

Klasa IV         9.30 – 10.30          10 podręczników
Klasa V          10.30 – 11.30        11 podręczników
Klasa VII        11.30 – 12.30        11 podręczników

W klasach IV – VIII podręczniki oddajemy w bibliotece z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarnych.   

Dnia 19.06.2020 (piątek)

Klasa I            9.00 – 10.00         3 podręczniki (cz. 4, 5 i język angielski)
Klasa II          10.00 – 11.00          3 podręczniki (cz. 4, 5 i język angielski)
Klasa III         11.00 – 12. 00          3 podręczniki (cz. 4, 5 i język angielski)

W klasach I – III książki proszę zapakować w jednorazową reklamówkę, umieścić w niej kartkę z imieniem i nazwiskiem dziecka i odłożyć na ławkę stojącą przy bibliotece.

  Bibliotekarz
M. Borzych

Wykonali bukiety na setne urodziny św. Jana Pawła II

Z okazji tak niezwykłej rocznicy, setnych urodzin naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II, która przypada 18 maja tegoż roku, nasi uczniowie wzięli udział w akcji pod hasłem:

„100 bukietów dla świętego Jana Pawła II”.

Zadanie polegało na przygotowaniu przed dzieci i młodzież bukietów z żywych kwiatów (polnych, ogrodowych) oraz wykonanie zdjęcia. Liczyliśmy na kreatywność naszych milusińskich, którzy jak zwykle nie zawiedli i nadesłali ciekawe fotografie. W ten sposób uczciliśmy, mimo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, okrągły jubileusz urodzin św. Jana Pawła II.
Dodajmy, że udział we wspomnianej akcji wpisuje się w kalendarz naszych działań związanych z nadaniem imienia Szkole Podstawowej w Mycielewie.

Joanna Biernacka-Kozerewicz

Wiktoria wie wszystko!

Z wielką radością informujemy, że Wiktoria Stypczyńska z klasy VIII 
otrzymała tytuł Laureata w Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym
o Wielkich Polakach
„Św. Jan Paweł II na tle historii Polski w XX i XXI wieku”.


GRATULUJEMY!!!

Złożyli życzenia ojczyźnie

Z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja kilkoro uczniów z klasy 4 i 5 wykonało laurki oraz złożyło życzenia naszej ojczyźnie. W ten sposób uczcili Narodowe Święto Konstytucji .

Prace plastyczne wykonali:  Kornel  Katafiasz, Julia Kotłowska, Roksana Jaszak, Adrianna Obszyńska,  Wiktor Zieliński, Wojciech Manikowski, Bartosz Białas, Artur Jurek, Natalia Tworek, Amelia Rzepa, Remigiusz Socha, Remigiusz Senska, Franciszek Strzyżewski. Dziękuję za wysiłek włożony w przygotowanie laurek.

J. Kozerewicz

W szkole mamy artystów!

Uczniowie klasy III i VI szkoły podstawowej w ramach nauczania na odległość z informatyki podjęli się wykonania prac autorskich.

Trzecioklasiści wykorzystali do tego celu program Scratch i jego gotowe elementy graficzne, a szóstoklasiści wykonali prace graficzne w darmowym programie Gimp z wykorzystaniem warstw. Wyróżniliśmy najciekawsze z nich.

WN

Toy Story 4 wg dzieci z Mycielewa

22 kwietnia miliony ludzi na całym świecie świętowało Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wieku czy innych kategorii różnicujących. Również nasze dzieci nie zapomniały, mimo obecnej sytuacji, o tym tak ważnym dniu.

 Wszyscy uczniowie klasy III wzięli udział w konkursie pt. „Zabawka z odpadka”. Celem konkursu było propagowanie idei troski o środowisko naturalne wśród dzieci, rozbudzanie chęci dbania o środowisko poprzez wtórne wykorzystanie surowców oraz rozwijanie wyobraźni i twórczości plastycznej i technicznej u dzieci.  Praca polegała na wykonaniu zabawki z różnych dostępnych w domu  materiałów, np. plastikowych butelek, rolek po papierze, kapsli, puszek itp.  i przesłaniu zdjęcia lub filmiku na Messengera klasowego. Następnie zostały one ocenione przez dyrektora szkoły, wychowawcę klasy, organizatora konkursu oraz same dzieci. Każdy mógł ocenić trzy prace, stawiając im od 3 do 1 punktów. Po zliczeniu wszystkich głosów ogłoszono wyniki. I tak:

I miejsce – Oliwia Pikul (eko kot) i Damian Furtak (pies)

II miejsce – Zofia Rzepa (żółw skarbonka, jabłko na cukierki) i Piotr Głowacki (węże)

III miejsce – Nikola Gembara (pajacyk), Hubert Obszyński (świnka skarbonka) i Krzysztof Wiekiera (auto).

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

Marta Bernas

Drodzy Rodzice!

Jak wytłumaczyć „maluchom”, że przez dłuższy czas będzie trzeba zostać w domu – propozycja bajki…

Polecam Państwu udostępnioną w sieci bajkę dla przedszkolaków autorstwa psychologów – Pań Marty Mytko i Aleksandry Salwy. Bardzo wartościowa pozycja ułatwiająca rozmowę z maluchami na temat aktualnej sytuacji, z cennymi komentarzami autorek.

Pozdrawiam pedagog szkolny

Drodzy ósmoklasiści! Ważne!

Z najnowszych informacji wiemy, że egzamin ósmoklasisty nie odbędzie się w planowanym wcześniej terminie – został przełożony na czerwiec, dokładnej daty jeszcze nie znamy, o terminie zostaniemy powiadomieni z trzytygodniowym wyprzedzeniem
Tymczasem przekazuję Wam przewodnik przedstawiający możliwości wyboru dalszej ścieżki kształcenia dla uczniów klas 8 szkoły podstawowej przygotowany  przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Celem jest zachęcenie uczniów do wyboru kształcenia technicznego i branżowego. Do projektu zostali zaproszeni przedstawiciele przedsiębiorstw działających na terenie PSSE, które przygotowały prezentacje i filmy zachęcające do kształcenia w zawodach poszukiwanych na rynku pracy.
Zachęcam do zapoznania się z treścią przewodnika.

Dyrektor Szkoły

Co zrobić, by pobrać arkusze egzaminacyjne?

1. Przez trzy kolejne dni o godzinie 9.00 odwiedzaj stronę www.cke.gov.pl lub www.oke.gda.pl
To tam opublikowane zostaną wszystkie materiały.

2. Znajdź zakładkę „Próbny egzamin ósmoklasisty” oraz właściwy arkusz egzaminacyjny:

JĘZYK POLSKI – 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00. Arkusz egzaminacyjny dla uczniów bez niepełnosprawności i uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (OPOP_100). Egzamin z języka polskiego pisany jest przez 120 minut, czyli do godziny 11.00. Czas na odesłanie rozwiązanych zadań: godzina 13:00 tego samego dnia.

MATEMATYKA – 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00. Arkusz egzaminacyjny dla uczniów bez niepełnosprawności i uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (OMAT_100). Egzamin z matematyki pisany jest przez 100 minut, czyli do godziny 10.40. Czas na odesłanie rozwiązanych zadań: godzina 12:30 tego samego dnia.

JĘZYK ANGIELSKI – 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00. Arkusz egzaminacyjny dla uczniów bez niepełnosprawności i uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (OJAP_100). Egzamin pisany jest przez 90 minut, czyli do godziny 10.30. UWAGA! W przypadku egzaminu z języka angielskiego do pobrania jest również nagranie mp3! Czas na odesłanie rozwiązanych zadań: godzina 12:30 tego samego dnia.

JĘZYK NIEMIECKI – 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00. Arkusz egzaminacyjny dla uczniów bez niepełnosprawności i uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (OJNP_100). Egzamin pisany jest przez 90 minut, czyli do godziny 10.30. UWAGA! W przypadku egzaminu z języka niemieckiego do pobrania jest również nagranie mp3! Czas na odesłanie rozwiązanych zadań: godzina 12:30 tego samego dnia.

3. Zapisz materiały na dysku komputera.

4. Rozwiązuj zadania na komputerze albo wydrukuj arkusz. Jeśli nie masz drukarki, możesz zapisać rozwiązania na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno zadania.

5. Pracuj tak długo, jak wskazano na pierwszej stronie arkusza.

6. Pamiętaj! Pracuj samodzielnie i nie ściągaj. Egzamin próbny ma być sprawdzeniem Twoich możliwości.

7. Wyślij rozwiązania nauczycielowi przedmiotu e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań (tak, jak robisz to dotychczas przy nauczaniu zdalnym). Nauczyciele sprawdzą prace według przygotowanych odgórnie zasad oceniania.

8. W razie problemów z pobraniem plików, poinformuj od razu swojego wychowawcę, by mógł dać Tobie odpowiednio więcej czasu na rozwiązanie zadań.

9. Czekaj na wynik i informację zwrotną od swojego nauczyciela przedmiotu. Rozwiązania zadań zostaną także opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 8 kwietnia.

Powodzenia!

Katarzyna Walasiewicz